fizjoterapia na bruksizm

Fizjoterapia na bruksizm

Bruksizm to zaburzenie polegające na niekontrolowanym zgrzytaniu zębami lub ich mocnym zaciskaniu. Często występuje podczas snu, ale może również występować w ciągu dnia. Bruksizm może prowadzić do poważnych problemów z zębami, a także do bólu głowy, szyi i szczęki. Fizjoterapia może pomóc w leczeniu bruksizmu poprzez zmniejszenie napięcia mięśni szczęki i szyi oraz zwiększenie elastyczności mięśni.

Co to jest osteopatia?

Na czym polega fizjoterapia na bruksizm?

Fizjoterapia na bruksizm skupia się na łagodzeniu napięcia mięśni twarzy i szyi, które mogą powodować bruksizm. Fizjoterapia skupia się na przywróceniu prawidłowej funkcji stawu skroniowo-żuchwowego oraz otaczających go mięśni.

Jedną z metod stosowanych w fizjoterapii na bruksizm jest trening relaksacji mięśni. Podczas sesji fizjoterapeutycznej pacjent uczy się, jak rozluźnić mięśnie twarzy i szyi, aby zapobiec zaciskaniu zębów. Fizjoterapeuta może również wykonywać masaże, aby złagodzić napięcie mięśni.

Warto też aby w swojej pracy fizjoterapeuta współpracował z ortodontą lub stomatologiem, a także z psychologiem. Zgrzytanie zębami może mieć bowiem związek ze stresem i tłumionymi emocjami.

Skąd się bierze bruksizm?

Nie ma jednej konkretnej przyczyny pojawienia się bruksizmu, ale wiele czynników może przyczyniać się do wystąpienia tego zaburzenia. Stres, napięcie, problemy z zębami i niewłaściwe ułożenie zębów to tylko niektóre z czynników, które mogą powodować bruksizm. Osoby, które mają choroby neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona lub choroba Huntingtona, są również bardziej podatne na pojawienie się tego zaburzenia.

W czym pomaga fizjoterapia na bruksizm?

Fizjoterapia na bruksizm może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśni i złagodzeniu bólu, który często towarzyszy bruksizmowi. Zmniejszenie napięcia mięśni może również pomóc w zapobieganiu dalszemu zużyciu zębów i innym powikłaniom związanym z bruksizmem. Dzięki regularnym sesjom fizjoterapeutycznym pacjenci z bruksizmem mogą nauczyć się technik relaksacyjnych, które mogą pomóc w kontrolowaniu i redukowaniu zjawiska zgrzytania zębami i znacząco poprawić swoją jakość życia, a nawet zapobiec poważnym komplikacjom.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu przez formularz i telefon. Możesz także zadać pytanie w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *