Fizjoterapia uroginekologiczna – co to jest?
Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina fizjoterapii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń funkcjonowania układu miednicy mniejszej. W jej zakres wchodzą schorzenia dotyczące mięśni dna miednicy, pęcherza moczowego, odbytu oraz sromu. To obszar fizjoterapii, który pomaga zadbać kobietom o ich intymność z wrażliwością i uważnością na swoje ciało.
W czym może pomóc fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc w przypadku wielu dolegliwości dotykających kobiet, zwłaszcza w ciąży i po porodzie, a także w sytuacji kobiecych dysfunkcji seksualnych. Jednym z najczęstszych schorzeń, z jakim kobiety zgłaszają się na fizjoterapię uroginekologiczną jest nietrzymanie moczu, które może być spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy. W takim przypadku fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże wzmocnić te mięśnie i poprawić ich funkcjonowanie. Fizjoterapia uroginekologiczna może również pomóc w przypadku bolesnych miesiączek, bólu podczas stosunku, przepukliny pochwy lub odbytu, a także w powrocie do formy po porodzie.
Jakie są wskazania do fizjoterapii uroginekologicznej?
Kiedy się wybrać do fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wskazaniami do fizjoterapii uroginekologicznej są między innymi:
- nietrzymanie moczu,
- przepuklina pochwy lub odbytu,
- ból podczas stosunku,
- ból krzyża,
- bóle brzucha,
- zaburzenia mikcji (np. częste oddawanie moczu, trudności w oddawaniu moczu),
- a także problemy z defekacją.
Jakie są przeciwwskazania do fizjoterapii uroginekologicznej?
Przeciwwskazaniami do fizjoterapii uroginekologicznej są między innymi nowotwory, stan zapalny narządów miednicy mniejszej, choroby zakaźne i stany zapalne skóry w okolicy krocza.
Jak wygląda terapia uroginekologiczna?
Fizjoterapeuta uroginekologiczny korzysta z wielu metod terapeutycznych, które mają na celu poprawę funkcjonowania mięśni dna miednicy oraz innych narządów miednicy mniejszej. Do najczęściej stosowanych metod należą ćwiczenia mięśni Kegla, elektrostymulacja mięśni, biofeedback, masaż wewnętrzny oraz techniki relaksacyjne. Fizjoterapeuta uroginekologiczny dba również o utrzymanie przez pacjentkę właściwej postawy ciała, która jest kluczowa we wzmacnianiu mięśni dna miednicy. Zleca także ćwiczenia w oparciu o wizualizacje, które rozwijają świadomość ciała i pomagają trenować mięśnie głębokie.
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu przez formularz i telefon. Możesz także zadać pytanie w komentarzu.
Dodaj komentarz