psychoterapia młodzieży

Psychoterapia młodzieży

Psychoterapia młodzieży to proces terapeutyczny, który ma na celu pomóc młodym ludziom w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, społecznych i behawioralnych. Zwykle skierowana jest do osób między 12 a 18 rokiem życia, chociaż może obejmować osoby w wieku od 10 do 21 lat, w zależności od sytuacji i decyzji terapeuty.

Co to jest osteopatia?

Z czym boryka się młodzież?

Wiek dojrzewania jest czasem szczególnie trudnym. Nowe wyzwania emocjonalne, społeczne i poznawcze dotykają ludzi, których ciała bombardowane są hormonami. To iście wybuchowa mieszanka. Jeżeli Twój nastolatek wzbudza w tobie skrajne uczucia możesz mieć pewność, że doświadcza on podobnych o ile nie gorszych stanów umysłu. Młodzież jest szczególnie narażona na zachowania autoagresywne takie jak cięcie się, przypalanie, nałogi czy samobójstwo. Trudności młodzieży są często potęgowane przez kryzys w relacjach rówieśniczych oraz trendy społeczne, kształtowane przez media społecznościowe. Ten, kto twierdzi że współczesnym nastolatkom niczego nie brakuje i wciąż tylko kapryszą, stanowczo za mało czasu poświęcił na rozmowę z młodzieżą. Należy pamiętać, że te zagubione osoby wkrótce staną się młodymi dorosłymi, więc warto zająć się ich problemami psychicznymi, aby mogły wieść szczęśliwe i produktywne życie.

Na czym polega psychoterapia młodzieży?

Psychoterapia młodzieży polega na użyciu różnych technik terapeutycznych, które mają pomóc w zrozumieniu i rozwiązaniu problemów emocjonalnych i zachowania.

W psychoterapii młodzieży terapeuta może stosować różne metody, w tym:

  • terapia poznawczo-behawioralna (CBT) – skupia się na identyfikowaniu i zmienianiu szkodliwych myśli i zachowań,
  • terapia rodzinna – ma na celu pomóc w rozwiązaniu problemów w rodzinie i poprawieniu komunikacji między członkami rodziny,
  • terapia psychodynamiczna – skupia się na zrozumieniu, jak przeszłe doświadczenia wpłynęły na obecną sytuację emocjonalną i zachowanie,
  • terapia sztuką – wykorzystuje różne formy sztuki, takie jak malowanie, rysowanie i pisanie, aby pomóc młodym ludziom wyrazić swoje emocje i uczucia,
  • terapia poznawcza – skupia się na pomocy w zrozumieniu, jak myśli i przekonania wpływają na emocje i zachowania.

W naszym ośrodku z młodzieżą pracujemy w nurcie psychodynamicznym oraz metodą psychoterapii tańcem i ruchem.

Na co pomaga psychoterapia młodzieży?

Nastolatki cierpią właściwie na te same zaburzenia psychiczne, co dorośli.

Mogą uskarżać się na:

  • zaburzenia lękowe (fobie, lęk uogólniony, somatyzacje, fobię społeczną, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne),
  • zaburzenia nastroju,
  • zaburzenia zachowania, w tym skłonność do buntu, zachowań ryzykownych i unikanie obowiązku szkolnego,
  • uzależnienia od substancji i uzależnienia behawioralne (od komputera, mediów społecznościowych, seksu i/lub masturbacji),
  • dysforię płciową lub brak akceptacji dla swojej orientacji seksualnej.

To zestawienie nie wyczerpuje wszystkich problemów z jakimi może się mierzyć młody człowiek. Korzyścią z psychoterapii jest to, że pacjent w każdym wieku lepiej się poznaje i jest mniej skłonny do zachowań szkodliwych.

Co robić, kiedy nastolatek chce iść do psychologa?

Kiedy nastolatek chce iść do psychologa należy umówić dziecko na wizytę. Rodzice czasem się tego boją, bo nie chcą aby ktoś ocenił ich jako niekompetentnych, złych lub nieporadnych rodziców. Psycholog / psychoterapeuta ma za zadanie opisać problem, pomóc zrozumieć dziecko i znaleźć rozwiązanie.

Co psycholog może powiedzieć rodzicom?

Treść rozmów objęta jest tajemnicą, chyba że nastolatkowi grozi niebezpieczeństwo lub życie i zdrowie innych osób jest zagrożone. Tajemnica zawodowa nie obejmuje sytuacji, w których psycholog dowiaduje się o tym, że jakaś osoba nieletnia może być ofiarą molestowania seksualnego. Psycholog/psychoterapeuta może swobodnie dzielić się z rodzicami wnioskami ze swojej pracy.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dla nastolatków?

Pierwsza wizyta u psychologa dla nastolatków polega na omówieniu problemu. W wizycie uczestniczą rodzice, pacjent i psycholog /psychoterapeuta. Pierwsza konsultacja ma na celu zapoznanie się rodziny z psychologiem / terapeutą i wstępne sformułowanie powodu zgłoszenia. Na kolejnej wizycie obecni są rodzice i psycholog/psychoterapeuta. Podczas drugiej konsultacji psycholog zbiera wywiad od rodziców. Trzecia konsultacja poświęcona jest pacjentowi, psycholog/psychoterapeuta nawiązuje nić porozumienia z pacjentem i również pyta o historię życia. Czasem na zebranie wywiadu z pacjentem potrzebne jest więcej spotkań. Podczas ostatniej konsultacji spotyka się ponownie cała rodzina, psychoterapeuta decyduje czy umówi się na terapię z danym pacjentem, przedstawia konceptualizację problemu, ustalane są warunki kontraktu terapeutycznego i cele terapeutyczne.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu przez formularz i telefon. Możesz także zadać pytanie w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *