fizjoterapia w ciąży

Fizjoterapia ciąży – co to jest i dlaczego warto ją stosować?

Fizjoterapia to dziedzina medycyny zajmująca się układem ruchu oraz ogólnie ciałem człowieka. W czasie ciąży kobiety często zmagać się z dolegliwościami, takimi jak bóle pleców, kręgosłupa, bioder czy kolan. Właśnie wtedy pomocny może okazać się fizjoterapeuta.

Co to jest osteopatia?

Na czym polega fizjoterapia w ciąży?

Fizjoterapia w ciąży polega na prowadzeniu odpowiednich form ćwiczeń i masaży, które pomagają złagodzić dolegliwości bólowe, usprawnić pracę mięśni i stawów, a także poprawić kondycję fizyczną przyszłej mamy. Fizjoterapeuta na podstawie badania pacjentki dobiera odpowiednie ćwiczenia i zabiegi, które pomogą złagodzić pojawiające się dolegliwości i przygotować organizm do nadchodzącego porodu.

Czy warto stosować fizjoterapię w ciąży?

Oczywiście, warto. Fizjoterapia w ciąży przynosi wiele korzyści dla przyszłych mam. Przede wszystkim pomaga złagodzić bóle pleców, kręgosłupa, bioder czy kolan, które są częstymi dolegliwościami w czasie ciąży. Dodatkowo ćwiczenia fizjoterapeutyczne poprawiają elastyczność mięśni i stawów, a także poprawiają krążenie krwi i limfy, co ma pozytywny wpływ na cały organizm.

W czym pomaga fizjoterapia w ciąży?

Fizjoterapia w ciąży pomaga w:

  • złagodzeniu bólu pleców, kręgosłupa, bioder i kolan,
  • przygotowaniu organizmu do porodu poprzez wzmocnienie mięśni i stawów,
  • poprawieniu elastyczności mięśni i stawów,
  • poprawieniu krążenia krwi i limfy,
  • zapobieganiu powstawaniu obrzęków,
  • poprawieniu ogólnej kondycji fizycznej,
  • złagodzeniu dolegliwości kobiecych podczas ciąży np. nietrzymania moczu.

Ile trwa fizjoterapia w ciąży?

Czas trwania fizjoterapii w ciąży zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki, od kilku do kilkunastu sesji fizjoterapii po 45- 60 minut. Częstotliwość wizyt zależy od stanu pacjentki i postępów w leczeniu.

Czy fizjoterapia w ciąży jest bezpieczna?

Tak, fizjoterapia w ciąży jest bezpieczna, pod warunkiem, że jest prowadzona przez doświadczonych fizjoterapeutów i odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjentki. Właściwie dobrane ćwiczenia i techniki fizjoterapeutyczne mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości związanych z ciążą, takich jak bóle pleców czy obrzęki kończyn dolnych, a także poprawić ogólną kondycję fizyczną kobiety w ciąży.

Fizjoterapeuta zawsze powinien wziąć pod uwagę wszelkie czynniki ryzyka i przeciwwskazania, takie jak np. problemy z krążeniem, choroby serca czy cukrzyca, oraz monitorować stan zdrowia pacjentki podczas sesji fizjoterapeutycznych. Dlatego przed rozpoczęciem fizjoterapii w ciąży, zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który poinformuje nas o wszelkich możliwych zagrożeniach i zaleci najlepsze dla nas rozwiązania. Dobrze, aby lekarz prowadzący ciążę był w kontakcie z fizjoterapeutą i na odwrót.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu przez formularz i telefon. Możesz także zadać pytanie w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *