terapia manualna

Terapia manualna

Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapeutycznych, która polega na wykorzystaniu rąk do manipulacji i masażu mięśni oraz stawów. Technika ta ma na celu poprawę ruchomości stawów, zmniejszenie bólu oraz redukcję napięcia mięśniowego. Terapia manualna jest skuteczną metodą leczenia różnych schorzeń, w tym chorób układu mięśniowo-szkieletowego, a także nerwowo-mięśniowych.

W czym może pomóc terapia manualna?

Wskazaniami do terapii manualnej są przede wszystkim:

  • bóle kręgosłupa,
  • migreny i bóle głowy innego pochodzenia,
  • bóle stawów,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • bóle klatki piersiowej,
  • dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych,
  • a także urazy sportowe.

Terapia manualna może pomóc w przypadku wielu schorzeń, które powodują ból i ograniczenia ruchowe.

Jakie są przeciwwskazania do terapii manualnej?

Istnieją pewne względne przeciwwskazania do terapii manualnej. Należą do nich m.in. osteoporoza, choroby zakaźne, choroby układu krążenia oraz stan po operacjach. Jeśli nie masz pewności, czy w Twoim stanie możesz skorzystać z terapii manualnej skonsultuj się z fizjoterapeutą, który wyjaśni Twoje wątpliwości.

Jak wygląda terapia manualna?

Podczas terapii manualnej że fizjoterapeuta wykonuje różnego rodzaju manipulacje z użyciem rąk, np. uciski, rozciąganie, masaż. Czasem wykorzystuje się różnego rodzaju przyrządy terapeutyczne jak pasy do trakcji, kliny i półwałki, które pomagają ustawić pacjenta w wymaganej pozycji. Uzupełniająco fizjoterapeuta zleca ćwiczenia aby utrwalić efekt zabiegu.

Podsumowując, terapia manualna jest skuteczną metodą leczenia różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki wykorzystaniu rąk terapeuty i różnego rodzaju technik manipulacyjnych, pacjenci mogą odczuć poprawę ruchomości stawów, zmniejszenie bólu oraz redukcję napięcia mięśniowego.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu przez formularz i telefon. Możesz także zadać pytanie w komentarzu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *