Fizjoterapia osteopatyczna

Fizjoterapia osteopatyczna

Osteopatia jest jednym z dziedziców fizjoterapii, a jej celem jest przywrócenie równowagi i harmonii w ciele pacjenta. Osteopatia po raz pierwszy pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XIX wieku, a jej twórcą był Andrew Taylor Still. Dziś osteopatia jest praktykowana na całym świecie, w tym w Polsce, i cieszy się dużą popularnością. Także w Krakowie rośnie świadomość wśród pacjentów na temat tej specjalizacji i możliwości leczenia, jakie daje. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o fizjoterapii osteopatycznej.

Co to jest osteopatia?

Co to jest osteopatia?

Osteopatia jest techniką manualną, która koncentruje się na pracy z mięśniami, kośćmi, stawami i układem nerwowym. Celem osteopaty jest przywrócenie równowagi i harmonii w ciele pacjenta, co prowadzi do zmniejszenia bólu i poprawy ogólnego zdrowia. Osteopata poprzedza terapie wnikliwą diagnozą, aby zlokalizować przyczyny bólu i dolegliwości, zamiast skupiać się jedynie na minimalizowaniu objawów. Dzięki temu osteopatia jest bardzo skuteczna.

W czym może pomóc osteopata?

Osteopata może pomóc w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak ból pleców, ból głowy, ból karku, ból stawów, skolioza, problemy z trawieniem i wiele innych.

Przypominamy, że osteopata zajmuje się nie tylko objawami choroby, ale przede wszystkim szuka przyczyn problemu, aby skutecznie go rozwiązać. Osteopata może pomóc pacjentom poprawić jakość snu, wzmocnić prawidłową postawę ciała i wpłynąć na poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Jakie są wskazania do osteopatii?

Wskazaniami do osteopatii są różne dolegliwości bólowe, takie jak:

  • bóle pleców,
  • bóle głowy,
  • bóle karku i barku,
  • bóle stawów,
  • migreny,
  • bóle menstruacyjne,
  • bóle związane z ciążą,
  • także problemy z trawieniem,
  • astma i alergie.

Osteopata może również pomóc w przypadku urazów sportowych, w sytuacji pojawienia się przewlekłych stanów zapalnych i zespołów bólowych.

Jakie są przeciwwskazania do osteopatii?

Przeciwwskazaniami do osteopatii, w zależności od sytuacji są choroby zakaźne, choroby nowotworowe , choroby układu krwionośnego, choroby układu oddechowego, choroby skóry i choroby układu nerwowego, zwłaszcza te, które wymagają leczenia neurochirurgicznego. Pacjenci z osteoporozą, niedoborami witamin, infekcjami, chorobami nerek i chorobami autoimmunologicznymi powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia osteopatycznego. Jednocześnie powyższe stany chorobowe to przeciwwskazania względne, dobry osteopata pomoże ocenić czy w konkretnym przypadku osteopatia nie jest wskazana.

Jakimi metodami pracuje osteopata?

Osteopata pracuje głównie metodami manualnymi, takimi jak masaż, terapia manualna, mobilizacje stawów, a także terapia kraniosakralna (czaszkowo-krzyżowa). Osteopata stosuje również techniki manipulacyjne, które przywracają równowagę organizmu.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu przez formularz i telefon. Możesz także zadać pytanie w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *