hulajnoga elektryczna opinia fizjoterapeuty

Hulajnoga elektryczna opinia fizjoterapeuty

Podczas weekendu, kiedy oglądałem program informacyjny o wieściach z Polski i ze świata zobaczyłem felieton na temat hulajnóg elektrycznych. Poruszył kilka kwestii dotyczących bezpieczeństwa, ale nie wyczerpał tematu. Sam już wcześniej zastanawiałem się nad zaletami i wadami tego środka lokomocji ponieważ miałem okazję pokonać z jego pomocą kilka kilometrów. Pomyślałem, poczytałem, porozmawiałem z żoną i wyciągnąłem kilka wniosków, którymi chciałbym się podzielić.

Bezsprzecznie hulajnogi elektryczne mają wiele plusów wpisujących się w obecny trend. Nie emitują spalin do atmosfery, są szybkie, zajmują mało miejsca w ciasnych i tłocznych miastach, są relatywnie tanie, ewentualnie można je nawet wynająć na pewien czas, wszędzie dojadą, są kompaktowe i składane dzięki czemu można zabrać je do pracy, oraz są modne. Oczywiście mają także szeroko dyskutowane minusy, głównie zasadzające się na kwestii bezpieczeństwa użytkowników, oraz innych osób korzystających ze ścieżek rowerowych i chodników. Ja jednak zauważyłem i odczułem kilka niedogodności innego rodzaju….

  1. Hulajnoga elektryczna a drgania

Pierwsze z moich spostrzeżeń dotyczy wibracji przenoszonych na nasze ciało.  Z uwagi na słabą amortyzację w czasie jazdy odczuwa się każdą nierówność. Dodatkowo kiedy jedziemy po miejskich wertepach mocniej zaciskamy ręce na kierownicy, co potęguje ten efekt. Jazda po kostce brukowej była dla mnie wyjątkowo uciążliwa, jak jazda po tarce.

Dlaczego narażenie na drgania może być istotne dla zdrowia? Długotrwałe działanie drgań jest niekorzystne dla organizmu, może pojawić się schorzenie zwane zespołem wibracyjnym. Zespół wibracyjny to jedna z chorób zawodowych sklasyfikowana w Polsce, swego czasu (2012 rok) zajmowała 7 miejsce na liście najczęstszych dolegliwości związanych z wykonywaną pracą. Obecnie jest rzadziej stwierdzana, prawdopodobnie z uwagi na zmianę jakości urządzeń i stosowanie w praktyce zasad BHP.

Zespół wibracyjny ma trzy postacie, występuje:

  • Postać naczyniowo-nerwowa – charakteryzuje się problemami z krążeniem lub czuciem;
  • Postać kostno-stawowa – pojawiają się zmiany radiologiczne w stawach;
  • Postać mieszana.

Jak widać dolegliwości związane z zespołem wibracyjnym łatwo możne przypisać innym schorzeniom układu ruchu. Aby się przed nimi ustrzec warto zadbać o ochronę przed drganiami za pomocą kół pneumatycznych lub stosowania rękawiczek. Osobiście w trakcie korzystania z hulajnogi elektrycznej drgania odczuwałem intensywnie, co bardzo mi przeszkadzało, zwłaszcza na długich trasach. Wydaje mi się, że w miarę upowszechniania się hulajnóg elektrycznych może pojawić się coraz więcej problemów zdrowotnych wynikających z narażenia na długotrwałe drgania. Spodziewam się częstszych wizyt Pacjentów z dolegliwościami w obrębie stawu łokciowego i w stawach ręki. Podając za Dobrym do największych obciążeń dochodzi właśnie w stawach ręki oraz w stawie łokciowym, który jest głównym amortyzatorem kończyny górnej. Nadmienię, że mówiąc “ręka” mam na myśli to co większość osób nazywa dłonią, w anatomii nie ma jednak takiego pojęcia. To może drobiazg dla większości ludzi, ale fizjoterapeuci są na tym punkcie szczególnie wrażliwi, wybaczcie 🙂

  1. Hulajnoga elektryczna: opinia fizjoterapeuty – stabilność

Innym, szerzej dyskutowanym niebezpieczeństwem związanym z używaniem hulajnogi elektrycznej jest duże ryzyko wypadku. Same hulajnogi są szybkie a przy tym dosyć niestabilne. Wiele osób zwracało mi uwagę na trudność w sygnalizacji gotowości do skrętu – trzymając kierownicę tylko jedną ręką sprawiamy, że jeszcze trudniej zapanować nad hulajnogą. Istotny jest także czynnik ludzki (znajomość zasad ruchu przez kierującego oraz innych użytkowników drogi). Kontuzje mogą dotyczyć różnych części ciała, mogą to być zarówno otarcia jak i złamania czy zwichnięcia. Nie życzę nikomu kraksy na hulajnodze zwłaszcza, że sam doświadczyłem wypadku na rowerze (zobacz koniecznie jak sobie pomóc w razie wypadku). Warto jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo za pomocą kasku oraz ochraniaczy.

  1. Hulajnoga elektryczna: opinia fizjoterapeuty – wymuszona pozycja

Hulajnoga w odróżnieniu od roweru jest dosyć asymetryczna. Ja na przykład nie byłem w stanie odpychać się prawą nogą, było to dla mnie niewygodne, co prawdopodobnie związane jest z lateralizacją. Zwykle łatwiej jest się odpychać nogą dominującą i taki sposób jazdy będziemy preferować. Samo stanie na hulajnodze też wymusza asymetryczną pozycję ciała ponieważ z racji konstrukcji pojazdu stoi się na nim bokiem. W związku z tym obciążenia nie są równomiernie rozłożone, co może skutkować dolegliwościami najbardziej obciążonych części ciała.

  1. Czy hulajnoga elektryczna dostarcza ruchu

Dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego na hulajnodze poruszamy się z minimalnym wydatkiem energetycznym, nie robiąc nic poza odepchnięciem się od czasu do czasu jedną nogą. Niby fajnie, że można sobie odpocząć, ale wydaje mi się, że  współczesnym świecie gdzie większość czynności jakie wykonujemy jest dosyć statyczna, aktywność w drodze do pracy była by raczej wskazana.

Podsumowanie – hulajnoga elektryczna opinia fizjoterapeuty

hulajnoga elektryczna opinia fizjoterapeuty
hulajnoga elektryczna opinia fizjoterapeuty

W mojej opinii hulajnogi elektryczne wpisują się w obecny miejski trend. Spełniają wiele oczekiwań użytkowników: są kompaktowe, nie wysilają zanadto, pozwalają szybko przemieszczać się po tłocznych miastach, bezpośrednio nie zatruwają środowiska (pośrednio są problematyczne z uwagi na przykład na utylizację baterii). Wydaje mi się, że nie są jednak ergonomicznym rozwiązaniem do stosowania na co dzień: z uwagi na szybkość i niestabilność łatwiej na nich o wypadek, a dodatkowo ograniczają i tak już niewielką aktywność człowieka. Jeszcze nie trafiła do mnie osoba z dolegliwościami wywołanymi przez użytkowanie hulajnogi elektrycznej. Trend ten zaczął się stosunkowo niedawno, spodziewam się że obecnie osoby z kontuzjami czekają aż minie stan ostry. Na dolegliwości związane z zespołem wibracyjnym trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać.

W moim odczuciu jest to ciekawy gadżet, do codziennych podróży wybrałbym jednak rower.

Zapraszamy na Spotify, gdzie możesz posłuchać naszego Podcastu o Zdrowiu!
Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.
Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.
Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

Stasiów Bartłomiej., PROBLEMY DIAGNOSTYCZNE POSTACI KOSTNO-STAWOWEJ ZESPO£U WIBRACYJNEGO, Medycyna pracy, 2001

Dobry Marian Witalis, ODDZIAŁYWANIE DRGAŃ MIEJSCOWYCH NA ORGANIZM LUDZKI – OCENA ANALIZY DYNAMICZNEJ I ENERGETYCZNEJ, Diagnostyka.

Choroby zawodowe w Polsce 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *