USG w fizjoterapii

Fizjoterapia z USG

Myślę też że sporo osób kojarzy skrót USG i mniej więcej wie jakie badania kryje się pod tym hasłem. Ostatnimi czasy badanie USG jest jednym z popularniejszych badań wykonywanych przez ortopedów. Można nawet powiedzieć, że jest standardem przy badaniu układu ruchu, wielu ortopedów na nim poprzestaje, bo jest bardzo miarodajne. W moim dzisiejszym artykule opisuję korzyści jakie daje badanie USG, na czym polega fizjoterapia z USG oraz jaki pożytek z USG może mieć odpowiednio przygotowany fizjoterapeuta.

Na czym polega badanie USG

W technologii USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Aparat emituje oraz odbiera fale, które najpierw rozchodzą się w organizmie, by następnie wrócić do głowicy. Uzyskane dane dają nam obraz przekrojowy, na którym jesteśmy w stanie rozpoznać i rozróżnić wiele struktur.

USG kojarzy się przede wszystkim z ginekologią i położnictwem, ale dzięki swoim niewątpliwym zaletom zyskało na popularności jako badanie narządu ruchu. Z powodzeniem wykorzystywane jest też w innych specjalizacjach medycznych.

Zalety USG:

  1. Obraz przekazywany jest w czasie rzeczywistym. Daje to możliwość wykonania dynamicznego badania, co nie jest możliwe w przypadku innych, obrazowych metod diagnostycznych. Dzięki temu możliwe jest zbadanie dolegliwości, które pojawiają się tylko podczas konkretnego ruchu lub czynności.
  2. Jest stosunkowo tanie, powszechnie dostępne, a wyniki mamy do dyspozycji praktycznie od razu. Pośpiech nie jest jednak wskazany. Aby wyniki badania USG były miarodajne, należy je wykonać dokładnie i dociekliwe, w celu sprawdzenia wszelkich nieprawidłowości.
  3. Jest bezpieczne, mało inwazyjne i nie ma zbyt wielu przeciwwskazań.
  4. Pozwala zbadać wiele struktur i tkanek. Za pomocą USG można wykonać: badanie kości oraz chrząstki, badanie mięśni i ścięgien, można zbadać także więzadła, przyczepy, troczki, kaletki czy nerwy. Każde z badań można wykonać stabilnie lub dynamicznie oraz w osi podłużnej lub poprzecznej.

Fizjoterapia z USG

USG i suche igłowanie (igłoterapia)Fizjoterapia z USG

Wykorzystanie ultrasonografii nie kończy się na diagnostyce obrazowej. Aparat USG jest wielkim sprzymierzeńcem fizjoterapeuty w leczeniu różnych dolegliwości. USG jest bardzo pomocne między innymi w czasie suchego igłowania (przeczytaj artykuł na temat igłoterapii). Dzięki kontroli aparatu, widzimy dokładnie gdzie znajduje się igła i możemy bardzo precyzyjnie prowadzić ją do celu. Sam miałem okazję nakłuwać bliznę pod kontrolą USG. Dzięki temu widziałem, czułem i słyszałem od pacjenta gdzie znajduje się igła. Efektem takiej współpracy było uwolnienie części tkanek, co od razu zobaczyliśmy na ekranie.

Myślę że też dzięki wykorzystaniu obrazu pacjent staje się jeszcze bardziej aktywnym uczestnikiem terapii, dzięki czemu jest ona skuteczniejsza.

USG i ćwiczenia stabilizująceFizjoterapia z USG

Innym ciekawym sposobem na wykorzystanie ultrasonografu są ćwiczenia, a zwłaszcza ćwiczenia poprawiające stabilizację i pracę mięśni głębokich. Ćwiczenia stabilizujące i ćwiczenia mięśni głębokich są dosyć trudne, ponieważ wymagają dużej koncentracji i czucia swojego ciała, a trudno zauważyć ich efekty na pierwszy rzut oka. Na obrazie USG pacjent może zobaczyć pracę np. mięśni głębokich brzucha, a dzięki kontroli wzroku (biofeedback) efektywniej i bardziej aktywnie angażować się w terapię.

Jak widzimy technologia USG ma wiele zalet i daje szereg możliwości nie tylko diagnostycznych. Kiedy ograniczeniem jest wyobraźnia, praktycznie nie ma ograniczeń, a twórcze podejście w terapii to coś co charakteryzuje indywidualne podejście do pacjenta, którego jestem wielkim zwolennikiem.

Zapraszamy na Spotify, gdzie możesz posłuchać naszego Podcastu o Zdrowiu!
Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.
Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.
Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia

Silvestri E, Anatomia ultrasonograficzna układu mięśniowo-szkieletowego, Medipage, Warszawa 2014;

McNally E. Ultrasonografia układu ruchu, Edra, Philadelphia 2005.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *