Kiedy swędzi ramię

Ból nie jest jedynym objawem, jaki możemy odczuć, gdy dzieje się coś złego z naszym ciałem. Istnieje cała gama reakcji powodowanych przez podrażniony układ nerwowy, wśród których znajduje się mrowienie, łaskotanie, kłucie, pieczenie, przeczulica czy niedoczulica. Objawy te mogą pojawić się obok lub niezależnie od promieniującego bólu.

Dziś chciałbym pochylić się nad objawem, który powszechnie kojarzony jest z chorobami skóry i brakami w higienie. Chodzi oczywiście o świąd, a konkretniej o świąd ramienno-promieniowy.

Świąd ramienno-promieniowy: co to jest

Świąd ramienno-promieniowy to dolegliwość bardzo rzadka, najczęściej dotyka kobiet rasy białej, średnio około 56 roku życia. Charakteryzuje się odczuciem swędzenia (czasem pieczenia, mrowienia) w okolicy górnej części ramienia i dalej w kierunku przedramienia. Czasami swędzenie rozszerza się w kierunku klatki piersiowej, pleców, a nawet głowy. Świąd ramienno-promieniowy jest dolegliwością przewlekłą o nie znanej przyczynie. Wśród domniemanych przyczyn wyróżniamy: uszkodzenie posłoneczne, patologie kręgosłupa szyjnego (zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie, stany zapalne), oraz następstwo infekcji wirusowych.

Świąd ramienno-promieniowy: leczenie

W przypadku leczenia ogólnego wdraża się najczęściej farmakoterapię. Leczenie miejscowe obejmuje zastosowanie:

 • kapsaicyny, czyli alkolidu z papryczki chilli, która ma za zadanie odwrażliwić miejsce występowania dolegliwości,
 • preparatów chłodzących z mentolem lub okładów z lodu,
 • żeli z amitryptiliną,
 • ostrzykiwania toksyną botulimową,
 • ochronę przed słońcem.

Innymi niefarmakologicznymi sposobami leczenia są:

 • psychoterapia,
 • terapia psychosomatyczna,
 • hipnoza,
 • akupunktura,
 • zabiegi fizjoterapeutyczne.

Jeśli chodzi o zabiegi fizjoterapeutyczne z własnego doświadczenia klinicznego doradzałbym w szczególności:

 • odbarczanie splotów nerwowych okolicy dotkniętej świądem,
 • rozluźnienie napiętych mięśni i powięzi,
 • mobilizację i manipulację kręgosłupa,
 • odreagowanie podrażnionej skóry z zastosowaniem pinoterapii. 

Świąd – co może oznaczać

Świąd ramienno-promieniowy to nie jedyna dolegliwość powiązana z uczuciem swędzenia. Swędzenie często jest oznaką:

 • zaburzeń pracy wątroby – cholestaza, leki, zapalenie wątroby,
 • schorzeń hematologicznych – np. czerwienica prawdziwa, niedobór żelaza
 • schorzeń endokrynologicznych – np. choroby tarczycy
 • nowotworów.

Mimo że świąd nie pojawia się jako częsty objaw warto o nim pamiętać i nie bagatelizować go.

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Z przyjemnością podzielę się wiedzą i opinią.

Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.

Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku. Tymczasem – życzę Ci dużo zdrowia!

Bibliografia:

1.Seneczno F i wsp. Świąd ramienno-promieniowy – patogeneza, objawy i postępowanie lecznicze. Jurnal of heatly study and medicine. 2017, nr 1.

2.Krajnik M. i wsp. Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie. Polska Medycyna Paliatywna · January 2002

4 komentarze do “Kiedy swędzi ramię”

 1. Dobry wieczór.Bardzo swędzi mnie od miesiąca przedramię prawe,czuje najpierw jakby kąsały mnie komary ,czuje świąd raz tu raz tu,łącznie z pieczeniem skory, zadrapaniem i małymi rankami po drapaniu .Swędzenie najczęściej zaczyna się wieczorem i trwa 2 a nawet 3 godziny, zaczyna się pokłuwaniem skóry, jakby pajączki mi łaziły, i tym swędzeniem tak silnym, ze drapie , drapie i od nowa ..drapie, aż jestem zmęczona. Nie mogę wtedy spać.mam 63 lata , choruje od 24 roku życia na nerwice lękową,biorę lek servenon , wcześniej inne.Od kilku miesięcy boli mnie bark i ramie tez prawe jakbym miała naderwane,miałam tez zabiegi na cieśnie nadgarstków ale dawno.Teraz wyrasta mi na skórze w okolicy prawego tez zebra guzek pod skora, jest bolesny i skora zaczerwieniona , ale miałam taki guzek dwa lata temu , wycięto mi go wynik był dobry , w ubiegłym roku znów wyrośl w tym samym miejscu – wynik tez był dobry a teraz mam jechać do lekarza chirurga onkologa na wizytę. Proszę o poradę jakie wyniki zrobić by wykryć chorobę i przyczynę tego szalonego swędzenia Dodam ,ze skora mnie i piecze i swędzi. I kąsa .Z góry dziękuję za odpowiedz a tym samym o pomoc.

  Odpowiedz
  • Dobry wieczór.

   Żeby sprawdzić czy świąd jest neurologiczny należy zrobić zdjęcie RTG odcinka szyjnego, ewentualnie TK odcinka szyjnego. Badania laboratoryjne jakie mogą się przydać to morfologia, potas, magnez i sód, a także próby wątrobowe. Z mojego doświadczenia wynika, że czasem świąd neurologiczny nasila się gdy organizm jest odwodniony. Proponuję Pani wieczorem zanim świąd się pojawi uzupełnić elektrolity. Jeśli nie będzie ich pod ręką woda z solą powinna zrobić robotę. Roztwór powinien smakiem przypominać smak łez. Ból barku i ramienia także wymaga uwagi, ale trudno bez badania stwierdzić czy przyczyną bólu jest stan zapalny czy jakiś uraz, albo coś innego. Stany zapalne nasilają świąd ramienno-promieniowy. Oprócz badań i nawadniania proponuję Pani przez tydzień 2x dziennie wykonywać ćwiczenie podstawowe https://medycynaholistyczna.com.pl/2020/09/15/bol-karku-i-bol-szyi-a-stres/
   Zaburzenia lękowe takie jak nerwica lubią czasem dawać objawy somatyczne. Niektóre uczucia zbyt trudne do przeżycia i myśli „nie do pomyślenia” przemawiają przez ciało. Na pewno warto byłoby się zatroszczyć także o ten obszar.
   Proszę dać znać czy moje propozycje okazały się pomocne. Jednocześnie bardzo Pani dziękuję za publiczny komentarz – może moje wskazówki przydadzą się komuś jeszcze.
   Zapraszam na naszego facebooka gdzie na bieżąco informujemy o naszych nowych artykułach.

   Życzę dużo zdrowia!
   Marcin Sitarz

   Odpowiedz
 2. Dzień dobry.
  Mam 50 lat i od trzech miesięcy bezskutecznie szukam rozwiązania mojego problemu. Śwąd i pieczenie prawego przedramienia zaczął się 3 miesiące temu tylko na zgięciu wewnętrznym łokcia, był tak dokuczliwy że drapałam do powstania strupa wielkości orzecha włoskiego. Śwąd ustał do wygojenia się strupka po czym powrócił że zdwojoną siłą i zaatakował również lewe przedramię..Z uwagi na to , że mieszkam za granicą byłam u dwóch lekarzy , pierwszy w Polsce przepisał antybiotyk i maść sterydową …nic nie pomogło.
  Drugi angielski przepisał Fexofenadine i zalecił smarowanie- nawilżanie oliwką…miesięczna kuracja się kończy a ja popadam w obłęd z jakiego kolwiek braku rezultatu. Na początku śwąd i pieczenie dokuczał tylko w godzinach wieczornych nasilał się w nocy, nie pozwalając mi spać…ale teraz jest nie do zniesienia cały czas…
  Dodam że leczę się na refluks oraz zespół zamrożonego barku na który ostatnio 4 kwietnia miałam zastrzyk sterydowy pod kontrolą USG.
  Proszę a jakiekolwiek wskazówki co mogę zrobić… serdecznie pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Dzień dobry.
   Świąd to objaw bardzo dokuczliwy, a często lekceważony. Wygląda na to, że lekarze podejrzewali uczulenie lub infekcję bakteryjną. Jeśli przyczyną świądu są podrażnione nerwy tego typu leczenie raczej nie pomoże. Badania obrazowe kręgosłupa w odcinku szyjnym powinny rozwiać wątpliwości odnośnie przyczyny (badanie RTG). Nie napisała Pani, czy zamrożony bark jest po tej samej stronie co świąd. Może się okazać, że ucisk na nerwy wynika nie z problemów w odcinku szyjnym kręgosłupa, ale właśnie z nieprawidłowości w barku. Nie wiem także, czy korzysta Pani z pomocy fizjoterapeuty w związku z zamrożonym barkiem. Fizjoterapeuta powinien za pomocą terapii manualnej rozluźnić spięte tkanki i doprowadzić je do takiego stanu, w którym regeneracja będzie szybsza i pełniejsza. Chodzi o to, żeby odbarczyć podrażniony nerw, jeśli mięśnie będą rozluźnione, powinniśmy uzyskać poprawę. Do tego czasu proszę się nawadniać! Dlaczego? Między kręgami kręgosłupa znajdują się dyski składające się głównie z wody. Kiedy organizm jest odwodniony dyski tracą swoje właściwości amortyzujące, nerwy wychodzące z kręgosłupa mogą być wówczas podrażniane. Uzupełnianie elektrolitów nie kosztuje wiele, a może przynieść zdumiewające rezultaty. W jednym z komentarzy napisałem jak można przygotować elektrolity domowym sposobem.

   Dziękuję za publiczny komentarz, mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą zarówno Pani jak i innym osobom goszczącym na naszej stronie.
   Życzę dużo zdrowia!
   Marcin Sitarz

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

*