Ból nie jest jedynym objawem, jaki możemy odczuć, gdy dzieje się coś złego z naszym ciałem. Istnieje cała gama reakcji powodowanych przez podrażniony układ nerwowy, wśród których znajduje się mrowienie, łaskotanie, kłucie, pieczenie, przeczulica czy niedoczulica. Objawy te mogą pojawić się obok lub niezależnie od promieniującego bólu. Dziś chciałbym pochylić się nad objawem, który powszechnie kojarzony jest z chorobami skóry i brakami w higienie. Chodzi oczywiście o świąd, a konkretniej o świąd ramienno-promieniowy. Kiedy swędzi ramię można mieć dosyć wszystkiego, objaw ten bywa nie mniej uciążliwy niż ból.
Świąd ramienno-promieniowy: co to jest
Świąd ramienno-promieniowy to dolegliwość bardzo rzadka, najczęściej dotyka kobiet rasy białej, średnio około 56 roku życia. Charakteryzuje się odczuciem swędzenia (czasem pieczenia, mrowienia) w okolicy górnej części ramienia i dalej w kierunku przedramienia. Czasami swędzenie rozszerza się w kierunku klatki piersiowej, pleców, a nawet głowy. Świąd ramienno-promieniowy jest dolegliwością przewlekłą o nie znanej przyczynie. Wśród domniemanych przyczyn wyróżniamy: uszkodzenie posłoneczne, patologie kręgosłupa szyjnego (zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie, stany zapalne), oraz następstwo infekcji wirusowych.
Świąd ramienno-promieniowy: leczenie
W przypadku leczenia ogólnego wdraża się najczęściej farmakoterapię. Leczenie miejscowe obejmuje zastosowanie:
- kapsaicyny, czyli alkolidu z papryczki chilli, która ma za zadanie odwrażliwić miejsce występowania dolegliwości,
- preparatów chłodzących z mentolem lub okładów z lodu,
- żeli z amitryptiliną,
- ostrzykiwania toksyną botulimową,
- ochronę przed słońcem.
Innymi niefarmakologicznymi sposobami leczenia są:
- psychoterapia,
- terapia psychosomatyczna,
- hipnoza,
- akupunktura,
- zabiegi fizjoterapeutyczne.
Jeśli chodzi o zabiegi fizjoterapeutyczne z własnego doświadczenia klinicznego doradzałbym w szczególności:
- odbarczanie splotów nerwowych okolicy dotkniętej świądem,
- rozluźnienie napiętych mięśni i powięzi,
- mobilizację i manipulację kręgosłupa,
- odreagowanie podrażnionej skóry z zastosowaniem pinoterapii.
Swędzi ramię – co to może oznaczać
Świąd ramienno-promieniowy to nie jedyna dolegliwość powiązana z uczuciem swędzenia. Swędzenie często jest oznaką:
- zaburzeń pracy wątroby – cholestaza, leki, zapalenie wątroby,
- schorzeń hematologicznych – np. czerwienica prawdziwa, niedobór żelaza
- schorzeń endokrynologicznych – np. choroby tarczycy
- nowotworów.
Mimo że świąd nie pojawia się jako częsty objaw warto o nim pamiętać i nie bagatelizować go.
Posłuchaj na Spotify naszego Podcastu o zdrowiu!
Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.
Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.
Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!
Bibliografia:
1.Seneczno F i wsp. Świąd ramienno-promieniowy – patogeneza, objawy i postępowanie lecznicze. Jurnal of heatly study and medicine. 2017, nr 1.
2.Krajnik M. i wsp. Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie. Polska Medycyna Paliatywna · January 2002
Dobry wieczór.Bardzo swędzi mnie od miesiąca przedramię prawe,czuje najpierw jakby kąsały mnie komary ,czuje świąd raz tu raz tu,łącznie z pieczeniem skory, zadrapaniem i małymi rankami po drapaniu .Swędzenie najczęściej zaczyna się wieczorem i trwa 2 a nawet 3 godziny, zaczyna się pokłuwaniem skóry, jakby pajączki mi łaziły, i tym swędzeniem tak silnym, ze drapie , drapie i od nowa ..drapie, aż jestem zmęczona. Nie mogę wtedy spać.mam 63 lata , choruje od 24 roku życia na nerwice lękową,biorę lek servenon , wcześniej inne.Od kilku miesięcy boli mnie bark i ramie tez prawe jakbym miała naderwane,miałam tez zabiegi na cieśnie nadgarstków ale dawno.Teraz wyrasta mi na skórze w okolicy prawego tez zebra guzek pod skora, jest bolesny i skora zaczerwieniona , ale miałam taki guzek dwa lata temu , wycięto mi go wynik był dobry , w ubiegłym roku znów wyrośl w tym samym miejscu – wynik tez był dobry a teraz mam jechać do lekarza chirurga onkologa na wizytę. Proszę o poradę jakie wyniki zrobić by wykryć chorobę i przyczynę tego szalonego swędzenia Dodam ,ze skora mnie i piecze i swędzi. I kąsa .Z góry dziękuję za odpowiedz a tym samym o pomoc.
Dobry wieczór.
Żeby sprawdzić czy świąd jest neurologiczny należy zrobić zdjęcie RTG odcinka szyjnego, ewentualnie TK odcinka szyjnego. Badania laboratoryjne jakie mogą się przydać to morfologia, potas, magnez i sód, a także próby wątrobowe. Z mojego doświadczenia wynika, że czasem świąd neurologiczny nasila się gdy organizm jest odwodniony. Proponuję Pani wieczorem zanim świąd się pojawi uzupełnić elektrolity. Jeśli nie będzie ich pod ręką woda z solą powinna zrobić robotę. Roztwór powinien smakiem przypominać smak łez. Ból barku i ramienia także wymaga uwagi, ale trudno bez badania stwierdzić czy przyczyną bólu jest stan zapalny czy jakiś uraz, albo coś innego. Stany zapalne nasilają świąd ramienno-promieniowy. Oprócz badań i nawadniania proponuję Pani przez tydzień 2x dziennie wykonywać ćwiczenie podstawowe https://server271573.nazwa.pl/wordpress/wpn_pierwszainstalacja/2020/09/15/bol-karku-i-bol-szyi-a-stres/
Zaburzenia lękowe takie jak nerwica lubią czasem dawać objawy somatyczne. Niektóre uczucia zbyt trudne do przeżycia i myśli “nie do pomyślenia” przemawiają przez ciało. Na pewno warto byłoby się zatroszczyć także o ten obszar.
Proszę dać znać czy moje propozycje okazały się pomocne. Jednocześnie bardzo Pani dziękuję za publiczny komentarz – może moje wskazówki przydadzą się komuś jeszcze.
Zapraszam na naszego facebooka gdzie na bieżąco informujemy o naszych nowych artykułach.
Życzę dużo zdrowia!
Marcin Sitarz
Dziekuje serdecznie za odpowiedź.Dokladnie tak jest jak Pan Doktor odpowiafa.Po badaniu to wlasnie stwierdzono i po lekach ustepuja objawy.Bardzo dziekuje i pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry.
Mam 50 lat i od trzech miesięcy bezskutecznie szukam rozwiązania mojego problemu. Śwąd i pieczenie prawego przedramienia zaczął się 3 miesiące temu tylko na zgięciu wewnętrznym łokcia, był tak dokuczliwy że drapałam do powstania strupa wielkości orzecha włoskiego. Śwąd ustał do wygojenia się strupka po czym powrócił że zdwojoną siłą i zaatakował również lewe przedramię..Z uwagi na to , że mieszkam za granicą byłam u dwóch lekarzy , pierwszy w Polsce przepisał antybiotyk i maść sterydową …nic nie pomogło.
Drugi angielski przepisał Fexofenadine i zalecił smarowanie- nawilżanie oliwką…miesięczna kuracja się kończy a ja popadam w obłęd z jakiego kolwiek braku rezultatu. Na początku śwąd i pieczenie dokuczał tylko w godzinach wieczornych nasilał się w nocy, nie pozwalając mi spać…ale teraz jest nie do zniesienia cały czas…
Dodam że leczę się na refluks oraz zespół zamrożonego barku na który ostatnio 4 kwietnia miałam zastrzyk sterydowy pod kontrolą USG.
Proszę a jakiekolwiek wskazówki co mogę zrobić… serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry.
Świąd to objaw bardzo dokuczliwy, a często lekceważony. Wygląda na to, że lekarze podejrzewali uczulenie lub infekcję bakteryjną. Jeśli przyczyną świądu są podrażnione nerwy tego typu leczenie raczej nie pomoże. Badania obrazowe kręgosłupa w odcinku szyjnym powinny rozwiać wątpliwości odnośnie przyczyny (badanie RTG). Nie napisała Pani, czy zamrożony bark jest po tej samej stronie co świąd. Może się okazać, że ucisk na nerwy wynika nie z problemów w odcinku szyjnym kręgosłupa, ale właśnie z nieprawidłowości w barku. Nie wiem także, czy korzysta Pani z pomocy fizjoterapeuty w związku z zamrożonym barkiem. Fizjoterapeuta powinien za pomocą terapii manualnej rozluźnić spięte tkanki i doprowadzić je do takiego stanu, w którym regeneracja będzie szybsza i pełniejsza. Chodzi o to, żeby odbarczyć podrażniony nerw, jeśli mięśnie będą rozluźnione, powinniśmy uzyskać poprawę. Do tego czasu proszę się nawadniać! Dlaczego? Między kręgami kręgosłupa znajdują się dyski składające się głównie z wody. Kiedy organizm jest odwodniony dyski tracą swoje właściwości amortyzujące, nerwy wychodzące z kręgosłupa mogą być wówczas podrażniane. Uzupełnianie elektrolitów nie kosztuje wiele, a może przynieść zdumiewające rezultaty. W jednym z komentarzy napisałem jak można przygotować elektrolity domowym sposobem.
Dziękuję za publiczny komentarz, mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą zarówno Pani jak i innym osobom goszczącym na naszej stronie.
Życzę dużo zdrowia!
Marcin Sitarz
Witam ja od kilku lat walczę ze swędzeniem ramion i przedramion . Zazwyczaj zaczyna się to koniec sierpnia wrzesień swędzenie uniemożliwia mi sen . W tym roku wyjątkowo Swedzi mnie bardziej prawe ramie mam już je posiniaczone od sZczypania . Próby wątrobowe mam ok tarczyce leczę wiec nie wiem jak z t walczyć leki przeciwhistaminowe nie pomagają . Co mam zbadać i co mi przyniesie choć minimalna ulgę ?
Witam. Swędzenie to bardzo uciążliwy objaw, serdecznie współczuję, zwłaszcza, że powoduje bezsenność. Bardzo ciekawe, że objawy pojawiają się w sierpniu/wrześniu. Przypuszczalnie, gdyby winny był kręgosłup pora roku nie miałaby aż tak dużego znaczenia. Mimo wszystko uważam, że warto przebadać się neurologicznie na wszelki wypadek i wykonać badanie obrazowe kręgosłupa w odcinku szyjnym. Radzę też wybrać się do doświadczonego fizjoterapeuty, który zbierze dokładny wywiad. Może wtedy uda się ustalić dlaczego dolegliwości nasilają się w sierpniu/wrześniu. Jednocześnie proszę pamiętać o prawidłowym nawodnieniu, to na prawdę bardzo pomaga jeśli świąd ma źródło w kręgosłupie.
Pozdrawiam
Marcin Sitarz
Witam serdecznie , nareszcie coś znalazłam na temat świądu ,widzę że nie jestem sama , męczy mnie od dwóch lat i właśnie teraz , pod koniec czerwca się zaczęło. Mam 46 lat mnie choruje i nie biorę żadnych leków tylko jakieś suplementy. W poprzednich latach swędzenie pojawiało się wieczorem
do zwariowania ,piecze,delikatnie kłuje i swędzi ,podrapie się lub poklepuje skórę na moment przechodzi i ponownie jakby od środka wybija się pieczenie i swedzenie, można oszaleć trwało to ok godziny a w tym roku swędzi tylko lewa ręką przed i za łokciem a są wieczory że i plecy… obecnie swiąd budzi mnie w nocyRobiłam testy alergiczne na sierść,pyłki i zboża które pylą w lipcu nie wyszło nic, badałam tarczycę jest ok, podstawowe badanie wątroby jest ok, biorę różne leki przeciwalergiczne typu zyrtec , clatra , smaruje maścią maxicortan i powraca …męczy. Nie wiem gdzie uderzyć do lekarza mam wrażenie ,że mój lekarz rodzinny myśli ,że wymyslam . aaa przy ostatnim badaniu okazało się że mam podwyzszoną kreatynine to powiedziano mi że za mało pije wody i staram się więcej pić ale 2l nie daje rady, pytanie ale co dalej robić?
Dzień dobry.
Po pierwsze woda: prawidłowa podaż płynu to nie tyle 2 litry co 35/40 m na kilogram masy ciała. Dobrze jest ją trochę posolić. Jeżeli ma Pani kłopot z wyrobieniem nawyku picia proszę obliczyć ile wody Pani potrzebuje i z samego rana nalać sobie tyle ile trzeba do dużego dzbanka/bidonu i umówić się ze sobą, że wypije Pani tę ilość wody do wieczora. Uwaga – kawa i czarna herbata się nie liczy, one odwadniają!
Nie sądzę aby dermatolog lub alergolog mógł Pani pomóc. Wydaje mi się, że najprędzej pomoże neurolog, zwłaszcza jeśli przyczyną świądu jest podrażnienie nerwów.
życzę zdrowia!
Witam Od prawie miesiąca w godzinach wieczornych (np.jak usiądę z telefonem zaczyna mnie swędzieć skóra przedramion ,szyki .czasem głowy Jest to świąd tak jakby coś po mnie chodziło i co chwilę w innym miejscu Bardzo proszę o pomoc jest to bardzo uciążliwe Dziekuje
Dzień dobry.
Opis objawów przypomina mi TOS (zespół górnego otworu klatki piersiowej). Jak to działa? TOS to zespół różnych objawów, wśród których znajduje się drętwienie/swędzenie w kończynie górnej. Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się wieczorem, kiedy się rozluźniamy i ramię opada. Dodatkowo, kiedy Pan/Pani pochyla głowę nad telefonem napinają się mięśnie karku i szyi, co dodatkowo uciska nerw łokciowy, promieniowy albo pośrodkowy. Rozciąganie i ucisk nerwu podrażnia go co może powodować uczucie swędzenia, mrowienia lub bólu. Gdybym Pana/Panią zbadał i potwierdził diagnozę zaleciłbym pracę manualną z odcinkiem szyjnym i barkami, oraz ćwiczenie polegające na unoszeniu ramion tak jakby się chciało zatkać uczy barkami i następnie rozluźnianiu. Zachęcam do udania się do fizjoterapeuty.
Pozdrawiam