skuteczny fizjoterapeuta kraków

Czego NIE robi skuteczny fizjoterapeuta

Oczywiste jest, że skuteczny fizjoterapeuta to osoba, która potrafi pomóc pacjentowi w powrocie do zdrowia. Dobrego specjalistę można rozpoznać także po tym, czego nie robi. Z tego artykułu dowiesz się, jakich zachowań powinien unikać profesjonalny, dobry fizjoterapeuta. Kraków to duże miasto, w którym aż roi się od specjalistów. Przeczytaj aby dowiedzieć się, jakiego specjalistę wybrać.

Skuteczny fizjoterapeuta NIE powinien zaniedbywać pacjenta

Skuteczny fizjoterapeuta to osoba, która słucha pacjenta i jego potrzeb. Powinien on poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i skupić się na indywidualnych potrzebach każdej osoby. W gabinecie powinieneś się czuć ważny i wysłuchany, jeżeli fizjoterapeuta nie traktuje Cię podmiotowo – bierz nogi za pas.

Skuteczny fizjoterapeuta NIE powinien wykonywać zabiegów bez wcześniejszego wywiadu z pacjentem

Przed przystąpieniem do pracy z pacjentem, skuteczny fizjoterapeuta powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad, aby poznać pacjenta i jego historię choroby. Wywiad to podstawowe narzędzie diagnostyczne w pracy z pacjentem, a diagnoza nadaje tej pracy prawidłowy kierunek. Należy wykonać badania fizykalne, ocenić funkcjonalność ciała oraz poznać oczekiwania pacjenta. Tylko wtedy można przystąpić do odpowiedniego leczenia. Pospiesznie wdrażana fizjoterapia może się okazać nieskuteczna, a to strata czasu i pieniędzy.

NIE powinien bagatelizować skarg pacjenta

Skuteczny fizjoterapeuta to osoba, która słucha pacjenta i jego skarg. Zamiast ignorować pacjenta, skuteczny fizjoterapeuta powinien uważnie słuchać skarg i wątpliwości, aby poznać ich źródło i pomagać jeszcze skuteczniej. Jeśli pacjent jest zaniepokojony swoimi dolegliwościami albo uczuciami, które pojawiają się podczas zabiegu, dobry fizjoterapeuta powinien je zauważyć i adekwatnie zareagować. Stwierdzenia „boli, bo taki ma Pan/Pani pesel” są niedopuszczalne.

skuteczny fizjoterapeuta kraków
Skuteczny fizjoterapeuta

NIE powinien pracować bez zespołu

Skuteczny fizjoterapeuta to osoba, która potrafi pracować w zespole z innymi specjalistami. Oczywiście są specjaliści, którzy prowadzą indywidualne praktyki, ale umówmy się – co dwie głowy, to nie jedna. Możliwość wymiany myśli z fizjoterapeutami innych specjalności oraz ze specjalistami innych dyscyplin bardzo wzbogaca warsztat fizjoterapeuty. W niektórych przypadkach fizjoterapeuta powinien prowadzić terapię po uzyskaniu diagnozy lekarskiej i w ścisłej współpracy z lekarzem prowadzącym. Prowadzenie terapii bez diagnozy jest obarczone ryzykiem, które ponosi pacjent.

NIE powinien traktować pacjenta tylko jako źródło zarobku

Skuteczny fizjoterapeuta to osoba, która ceni swoją pracę i pracuje dla dobra pacjenta. Dobry fizjoterapeuta powinien skupić się na powrocie pacjenta do zdrowia i jego pełnym wyleczeniu, a nie tylko na osiągnięciu zysku. Dlatego fizjoterapeuta, któremu zależy na zdrowi pacjenta będzie uczył technik autoterapii i przedstawi po diagnozie plan leczenia, w którym mniej więcej określi, jak długo będzie trwać fizjoterapia i jakich efektów należy się spodziewać.

Skuteczny fizjoterapeuta NIE ignoruje innych problemów zdrowotnych pacjenta

Skuteczny fizjoterapeuta to nie tylko specjalista od fizycznej terapii. Fizjoterapeuta powinien posiadać wiedzę ogólnomedyczną,  ważne, aby zwracał uwagę na cały organizm pacjenta, a nie tylko na wyizolowany problem. Jeśli pacjent ma jakieś problemy związane z innymi układami lub chorobami, fizjoterapeuta powinien być w stanie zrozumieć, jak te problemy oddziałują na stan pacjenta i w jaki sposób mogą wpłynąć na proces leczenia.

Skuteczny fizjoterapeuta NIE przekracza granic swojej wiedzy i umiejętności

Skuteczny fizjoterapeuta wie, kiedy powinien skonsultować się z innym specjalistą lub odwołać się do innych źródeł wiedzy, aby pomóc pacjentowi. Innymi słowy – dobry fizjoterapeuta wie, czego nie wie. Zdarza się, że fizjoterapeuta może nie mieć wystarczającej wiedzy lub umiejętności, aby pomóc pacjentowi w konkretnym przypadku, wtedy powinien skierować pacjenta do innego specjalisty lub zasięgnąć opinii zespołu, z którym współpracuje.

Podsumowanie

Skuteczny fizjoterapeuta to taki, który zawsze kieruje się dobrem pacjenta i stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla jego problemu zdrowotnego. Powinien być kompetentny, profesjonalny i empatyczny. Zawsze powinien skupiać się na pacjencie jako całości, powinien myśleć holistycznie. Ważne jest, aby fizjoterapeuta miał dobre podejście do pacjenta i nie przekraczał granic swojej wiedzy i umiejętności. Jeśli szukasz dobrego fizjoterapeuty w Krakowie, zwróć uwagę na te cechy, aby znaleźć najlepszego specjalistę, który pomoże Ci w Twoich problemach fizycznych.

Jeżeli interesują Cię inne tematy z obszaru fizjoterapii i psychoterapii zapraszamy do słuchania naszego podcastu na Spotify i innych platwormach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *