feet-1842328_1920

Siedzący tryb życia a ból nóg – jak sobie z nim radzić.

Siedzący tryb życia a ból nóg

“Siedzący tryb życia a ból nóg” – wpisując tę frazę w Google liczysz na wyczerpującą odpowiedź na pytanie, jak radzić sobie z bólem nóg powstałym w wyniku długotrwałego siedzenia. Dobrze trafiłeś/trafiłaś.

Długie utrzymywanie pozycji siedzącej powoduje dolegliwości związane w kończynami dolnymi, określane potocznie mianem uczucia „ciężkich nóg”. Dodatkowo pojawiają się: obrzęki, zaburzenia czucia, drętwienia a nawet żylaki. Dzieje się tak, ponieważ w pozycji siedzącej nie działa tak zwana „pompa mięśniowa” aktywowana przez pracę mięśnia brzuchatego łydki, która wspomaga transport krwi i chłonki przeciw sile grawitacji. Pozwala to na napływ świeżych składników odżywczych i odpływ produktów przemiany materii. Jeżeli łydka się nie rusza mechanizm pompy mięśniowej nie działa prawidłowo. Dodatkowo pojawia się ucisk w okolicy dołu podkolanowego, nasilany przez uginanie kolan i wsuwaniu stóp pod siedzisko lub pozycję “noga za nogę” (Fotografia 1). Aby temu przeciwdziałać należy:

  • prawidłowo układać kończyny dolne w czasie pracy, zachowując kąty proste w stawach.
  • W międzyczasie, aby zwalczyć ból nóg warto pobudzić mięśnie do skurczu poprzez proste wspięcie się na palce (Fotografia 2), w pozycji siedzącej jak i stojącej, co zaktywizuje wyżej wspomnianą pompę mięśniową.
Siedzący tryb życia a ból nóg 1
Siedzący tryb życia a ból nóg 1

 

Siedzący tryb życia a ból nóg 2
Siedzący tryb życia a ból nóg 2

Niedobory magnezu

Częstą przyczyną bólu nóg są niedobory magnezu. Powszechnie uważa się, że kofeina wypłukuje magnez, jednak niewiele jest badań naukowych zajmujących się tą problematyką. Rzeczywiście spożycie więcej niż 300 mg kofeiny dziennie nie tylko wywołuje efekt diuretyczny, lecz także wpływa na zwiększone wydalanie magnezu i wapnia. Warto sprawdzić poziom magnezu poprzez odpowiednie badania laboratoryjne, a następnie zastosować suplementację, jeśli okaże się ona potrzebna. Substancje odżywcze najlepiej przyswajane są z pożywienia, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć ich odpowiednią ilość w sposób naturalny.

Odpowiedzią na ten problem jest przyjmowanie preparatów witaminowych w trakcie posiłku, kiedy dostarczamy organizmowi różnych substancji poprawiających ich wchłanianie. Magnez ponadto można stosować nie tylko w formie doustnej, ale także w postaci chlorku magnezu lub siarczanu magnezu rozpuszczonego np. w wannie czy w miednicy w odpowiednich, podanych na opakowaniu proporcjach. W takim roztworze należy się kąpać lub moczyć nogi przez około 30 minut.  Magnez działa przeciwbólowo i rozkurczowo, a kąpiel w wodzie z magnezem czy masaż oliwą magnezową przynosi szybką ulgę i pomaga w walce ze stresem. Badania prowadzone w Anglii wykazały, że magnez w postaci siarczanu magnezu wchłania się przez skórę i jest bezpiecznym sposobem na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka.

Siedzący tryb życia a ból nóg – zastoje i obrzęki

Jeżeli pojawiają się zastoje i obrzęki dobrym rozwiązaniem jest kinesiotaping. Po odpowiednim naklejeniu taśm poprawie ulega przepływ i wchłanianie obrzęku. Plusem metody jest to, że po załażeniu aplikacji działa ona kilka dni nie utrudniając funkcjonowania.

Inny sposobem na walkę z obrzękiem jest drenaż limfatyczny, czyli manualne „przepchnięcie” opuchlizny do głównych naczyń limfatycznych gdzie zostaje wchłonięta. Można ten zabieg wykonywać za pomocą urządzenia do masażu pneumatycznego lub manualnie, z pomocą wykwalifikowanego fizjoterapeuty.  Poza zmniejszeniem się obrzęku masaż daje efekt rozluźnienia oraz sprawia, że nogi stają się “lżejsze”.

Należy również pamiętać, że obrzęk kończyn dolnych może być objawem poważnych chorób ogólnoustrojowych. Nie należy go zatem bagatelizować i w razie potrzeby zgłosić się to lekarza.

Aby dowiedzieć się więcej o bólu pleców pojawiającym się w związku z siedzącym trybem życia zapraszam tutaj.

 

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz lub uzupełnij ankietę. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

 

Bibliografia:

Dr RH Waring, Report on Absorption of magnesium sulfate (Epsom salts) across the skin, School of Biosciences, University of Birmingham. B15 2TT, U.K. r.h.waring@bham.ac.uk;

Mariusz Mieczkowski, Małgorzata Kościelska, Zaburzenia homeostazy magnezu: hipomagnezemia, Katedra i Klinika Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wiadomości Lekarskie 2013, tom LXVI, nr 4;

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *