woman-1246318_1920

Ból pleców w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie.

Ciąża jest dla kobiety niezwykłym okresem. Z jednej strony trzeba zaadaptować się do zmieniającego się ciała i wytrzymać różne uciążliwe problemy powstałe w wyniku działania hormonów ciążowych, z drugiej zaś zmierzyć się z wyzwaniami o charakterze psychologicznym. Jednym z powszechnych wyzwań jest ból pleców w ciąży. Ograniczenia w ciąży których kobieta doświadcza dotyczą także przyjmowania większości leków, a trzeba przyznać, że obecnie nadużywamy środków farmakologicznych, w tym leków bez recepty. Dla osób przyzwyczajonych do leczenia farmakologicznego ograniczenia wynikające z odmiennego stanu stanowią dużą trudność. Niektóre metody diagnostyczne w ciąży również są niewskazane lub nawet zabronione (np. RTG). W związku z tym leczenie powinno opierać się na metodach naturalnych i jak najmniej inwazyjnych, aby nie wpłynąć negatywnie na dziecko, a matce przynieść ulgę. Zmęczenie fizyczne, stres związany z myślą o porodzie czy niepewność tego, jak świeżo upieczona mama odnajdzie się w nowej roli zwrotnie oddziałują na napięcie mięśni i mogą pogorszyć samopoczucie. Istotne jest wobec tego wsparcie emocjonalne, a jeśli zachodzi taka potrzeba warto udać się do psychoterapeuty, by zmierzyć się ze swoim dziedzictwem. W tym okresie dużą rolę odgrywa ojciec dziecka, którego wsparcie znacząco ułatwia zmaganie się z nowymi wyzwaniami.

Ból pleców w ciąży – przyczyny i objawy.

Do najczęstszych dolegliwości w ciąży należy ból kręgosłupa. Zależnie od okresu ciąży przyczyną dolegliwości może być działanie hormonów powodujących wiotkość aparatu więzadłowego. Jest to naturalny proces, przygotowujący miednicę do porodu. Niestety przy okazji obserwujemy niestabilność stawów, mięśnie muszą się bardziej napinać żeby kompensować straty więzadeł i dużo łatwiej o uraz. Konsekwencją jest ból pojawiający się w odcinku lędźwiowym, w rejonie spojenia łonowego oraz z czasem nasilający się ból żeber.

Inną przyczyną pojawiającą się w miarę rozwoju ciąży jest wielkość dziecka. Im dziecko staje się cięższe i większe tym bardziej zostaje zaburzona statyka i równowaga mięśniowa. Mięśnie brzucha zostają rozciągnięte, a środek ciężkości przesuwa się. Naturalne krzywizny kręgosłupa ulegają pogłębieniu (odcinek lędźwiowy kieruje się do przodu, a odcinek piersiowy ku tyłowi). Łopatki i ramiona również kierują się do tyłu, co wzmaga napięcie mięśni przykręgosłupowych. Dodatkowo pojawiają się problemy z oddychaniem spowodowane uciskiem macicy na przeponę oraz kołatania serca wywołane koniecznością pompowania większej niż wcześniej ilości krwi. W związku z tym kobiety zmniejszają swoją aktywność fizyczną, co wiąże się z dalszym osłabieniem mięśni.

Ból ma charakter rozlany, obejmujący mięśnie przykręgosłupowe, a następnie kierujący się do przodu. Bywa też odczuwany jako ostry, punktowy ból najczęściej pod łopatką, na wysokości odcinka lędźwiowego czy pośladka. W skrajnych przypadkach pojawia się promieniowanie do kończyny dolnej w postaci rwy kulszowej. Co możemy robić w takiej sytuacji? Odpowiedzią jest ruch. Może to być zwykły spacer lub zajęcia w grupach z innymi przyszłymi mamami prowadzone przez specjalistów. Ważne aby intensywność i rodzaj aktywności dostosować do swoich możliwości i uniknąć nadmiernego forsowania się. Mamy, które przed ciążą uprawiały sport mają łatwiejsze zadanie, ale rozpoczęcie ćwiczeń dopiero w ciąży także jest możliwe. Atutem aktywności jest nie tylko pobudzenie mięśni do pracy, ale i lepsze natlenienie organizmu. Dodatkowo w czasie zajęć z innymi kobietami w ciąży pojawia się możliwość wymiany doświadczeń, jest to okazja do zdobycia wsparcia emocjonalnego i informacyjnego.

Ciąża jest przeciwwskazaniem nie tylko do farmakoterapii, ale i do fizykoterapii (elektroterapia, pole magnetyczne, laseroterapia itp.) Walka z dolegliwościami ze strony kręgosłupa wiąże się zatem głównie z ćwiczeniami oraz terapią manualną lub masażem.

Sposoby na ból pleców w ciąży.

Ćwiczenia zaprezentowane poniżej są raczej bezpieczne, jednak przed ich wykonaniem należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą.

Sposoby na ból pleców w ciąży: Ćwiczenia

Ból kręgosłupa powinien być łagodniejszy jeśli wzmocni się mięśnie brzucha, które wesprą mięśnie grzbietu w utrzymaniu stabilnej postawy tułowia. W czasie ćwiczeń należy unikać napinania mięśni brzucha w postaci „brzuszków” czyli przejścia z pozycji leżącej do siadu prostego. Ciężarne kobiety powinny podnosić się z leżenia na plecach poprzez ułożenie się na boku i wsparcie rękami. Nadmierne napięcie mięśni w obrębie brzucha może przyspieszyć akcję porodową. Mięśnie te można aktywować w inny, bezpieczniejszy sposób. Układamy się w pozycji leżącej na plecach, prostując kończyny dolne. Zadzieramy palce do siebie oraz jednocześnie uginamy głowę (patrzymy na palce). Powstałe w ten sposób napięcie utrzymujem przez kilka sekund.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha w ciąży

Sposoby na ból pleców w ciąży: Odpoczynek w wygodnej pozycji.

Mówi się, że w ciąży najlepiej spać na lewym boku, co związane jest z utrzymywaniem prawidłowego krążenia w obciążonym organizmie. Często jest to bardzo kłopotliwe dla kobiet przyzwyczajonych do spania w innych pozycjach. Dużą pomoc stanowią w tej sytuacji poduszki do karmienia, czy specjalne poduszki dla ciężarnych o wydłużonym kształcie, którymi można podeprzeć się tak, aby było najwygodniej. W razie potrzeby można skorzystać z odpowiednio ułożonej kołdry.

Sposoby na ból pleców w ciąży – automasaż

Automasaż mięśni pleców w ciąży. Nie zawsze przyszła mama może skorzystać z pomocy fizjoterapeuty czy bliskiej osoby w rozluźnieniu spiętych mięśni pleców. Wystarczy wówczas skorzystać z prostej pomocy jaką jest piłeczka do tenisa. Aby wykonać samodzielny masaż z użyciem piłeczki należy stanąć plecami przy ścianie i umieścić piłeczkę między plecami, a ścianą. Następnie przesuwamy piłeczkę po ścianie naprzemiennie uginając i prostując kolana. Siłę nacisku możemy regulować z łatwością, dzięki czemu nie ma ryzyka, że masaż będzie zbyt intensywny. Przy okazji ćwiczymy uda.

Masaż pleców w ciąży

Sposoby na ból pleców w ciąży – Stretching.

Rozciąganie przykurczonych mięśni przebywających w jednej pozycji przez dłuższy czas jest niezwykle istotne, zwłaszcza w ciąży. Na szczególną uwagę zasługują mięśnie grupy kulszowo-goleniowej (z tyłu ud). Napięcie tej grupy mięśni ma bardzo duży wpływ na kręgosłup. Aby rozciągnąć mięśnie kulszowo-goleniowe możemy usiąść w siadzie prostym, z wyprostowanymi plecami opartymi np. o ścianę. Pośladki powinny być maksymalnie dosunięte do ściany. Następnie należy stopniowo dociskać doły kolanowe do podłogi. Palce stóp winny być skierowane w stronę sufitu. Rozciąganie można pogłębić zadzierając palce stóp jak najwyżej się da. Jest to tylko jedna z wielu propozycji na rozciąganie. Stretching można wykonywać samodzielnie, jednak osoby początkujące powinny zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub trenera, aby dokładnie objaśnił jak należy wykonywać ćwiczenia, by były bezpieczne i efektywne. Wszelkie formy aktywności powinny być dobrane indywidualnie do pacjenta, nie powinny także wywoływać ostrego bólu.

Rozciąganie w ciąży

Warto w tym miejscu wspomnieć, że regularna aktywność w ciąży pomoże również po porodzie wrócić szybciej do formy.

Kiedy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?

Czasami ćwiczenia to za miało i nie jesteśmy sobie sami w stanie pomóc. Wówczas pojawia się moment, w którym powinniśmy udać się do fizjoterapeuty. Ciąża stanowi względne przeciwwskazanie do zabiegów ręcznych. Na pewno należy unikać terapii okolicy powłok brzusznych, a terapia okolicy odcinka lędźwiowego oraz miednicy powinna brać pod uwagę stan kobiety. Już sama niemożność przyjęcia pozycji w leżeniu na brzuchu wpływa na przebieg terapii. W czasie leczenia ważna jest komunikacja, aby zabiegi były niebolesne i nie budziły wątpliwości pacjentki. Przestrzegając tych podstawowych zasad terapeuta jest w stanie złagodzić dolegliwości bólowe oraz udzielić wskazówek, co do dalszej pracy. Pomoże na przykład rozciągnąć mięśnie grzbietu, co przynosi dużą ulgę w bólu żeber, a jest trudne do wykonania samemu. Fizjoterapeuta pomoże także rozluźnić nawykowo napięte mięśnie.

Spragniony/spragniona wiedzy na temat dbania o zdrowie? Wejdź na nasz kanał na Youtube lub na Spotify żeby posłuchać Podcastu o Zdrowiu.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *