Pytaki recenzja

Pytaki® – recenzja psychologa

W związku z tym, że do mojego gabinetu zaglądają także dzieci, nieustannie poszukuję pomocy terapeutycznych, które uatrakcyjnią wspólnie spędzony czas. Na rynku można znaleźć całą masę gier planszowych dedykowanych pracy terapeutycznej, oraz takich, które przeznaczone są przede wszystkim do zabawy, ale przy odrobinie kreatywności można je zastosować do pracy terapeutycznej, jak również do diagnozy. Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o grze, która ma ogromny potencjał – może w gabinecie psychologa posłużyć jako pomoc diagnostyczna i terapeutyczna, jednak najlepiej sprawdza się wykorzystywana zgodnie z założeniem, w trakcie rodzinnej rozgrywki. Zapraszam do zapoznania się z grą rodzinną Pytaki: recenzja poniżej.

  1. Zawartość opakowania Pytaki®

Gra kosztuje niecałe 90 zł, w skład opakowania wchodzi 96 Pytaków tj. żetonów z pytaniami, płócienny woreczek na Pytaki, drewniany pionek, tradycyjna kostka z oczkami, autorska kostka uczuć (zadowolenie, zachwyt, radość, strach, smutek, gniew), 6 kart uczuć, zapamiętnik, ołówek i instrukcja oraz poradnik.

Pytaki zawartość recenzja
Pytaki Zawartość
  1. Przeznaczenie gry Pytaki®

Gra przeznaczona jest teoretycznie dla 2-22 graczy, ale w praktyce może grać dowolna liczba osób, byleby należały do jednej rodziny. Stopień pokrewieństwa nie ma znaczenia, warto by w zabawie brało udział kilka pokoleń. Ograniczenia wiekowe też są raczej teoretyczne, producenci sugerują, że gra jest odpowiednia dla dzieci od 4 roku życia, ale wydaje się, że nawet młodsze dzieci dałyby sobie radę, z odpowiednią pomocą. Gra zawiera małe elementy, które mogą zostać połknięte, zapewne stąd ograniczenie wiekowe. Żetony Pytaków są dość duże, zadbanie o bezpieczeństwo najmłodszych wydaje się być w zasięgu możliwości rodziców, jeśli zdecydują się na włączenie młodszych dzieci do gry. Rozgrywka może trwać od kilku minut do kilku godzin w zależności od chęci uczestników zabawy.

  1. Cel gry Pytaki®

Głównym celem gry Pytaki® jest dobra zabawa, poprawa komunikacji w rodzinie i zbliżenie uczestników gry. Przy okazji trenuje się umiejętność słuchania, rozwija inteligencję emocjonalną, ćwiczy cierpliwość, kształtuje postawy empatyczne i pokonuje barierę pokoleniową. Najmłodsi gracze mogą także ćwiczyć czytanie i liczenie.

  1. Warianty gry Pytaki®

Producenci gry Pytaki® proponują szereg wariantów gry. Pytaki można losować z woreczka, można ułożyć je w „wężyk” i potraktować jak pola w tradycyjnej planszówce. Pytaki można losować dla siebie, ale równie dobrze osoba, która wylosuje Pytaka może wybierać kogoś kto ma na niego odpowiedzieć, mogą też odpowiadać wszyscy po kolei. Moim zdaniem sztywność w stosowaniu reguł nie jest wskazana, Pytaki® mogą być pretekstem do rozpoczęcia interesującej rozmowy i wymiany pomiędzy uczestnikami. Spośród dostępnych Pytaków można wybrać żetony oznaczone kostką uczuć, można na nich oprzeć rozgrywkę, jeżeli najbardziej zależy nam na rozwijaniu umiejętności rozpoznawania i świadomości emocji.

  1. Pytaki® – recenzja.

Bardzo dobra gra. Może zainicjować sympatyczną rozmowę, sprzyja ujawnianiu miłych uczuć względem graczy, prowokuje do myślenia o relacji, spaja rodzinę, i pomaga nazywać emocje. Warto w tym miejscu zauważyć, że nazwane emocje są łatwiejsze do udźwignięcia i nie muszą się wylewać na zewnątrz w postaci na przykład „ataku szału”. Gra jest przy tym bardzo prosta, zasady łatwo wytłumaczyć małym dzieciom i osobom starszym, które nie nawykły do grania w planszówki. Swobodne reguły gry dają się łatwo modyfikować, dzięki czemu grę możemy wykorzystać zgodnie ze swoim wyobrażeniem, stosownie do obranego przez siebie celu. Instrukcja jest czytelna, a dołączony do opakowania poradnik w przystępny sposób tłumaczy jak zadbać o prawidłową komunikację w rodzinie. Warto mieć Pytaki® u siebie na półce, tak w domu jak i w gabinecie! Z czystym sumieniem polecam grę rodzinom i profesjonalistom.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *