emocje odbite w ciele

Emocje odbite w ciele

W poprzednim artykule wspomniałem o jeszcze jednej sile mającej wpływ na nasz organizm. Mam na myśli żywioł, jakim są nasze emocje i odczucia, zarówno te jawne, jak i te skrywane, które kumulują się w naszym ciele w formie napięć. Co to są emocje odbite w ciele?

Na naszym fanpage’u przy okazji konkursu pytaliśmy na jakie tematy chcielibyście czytać. Podła prośba o opisanie zawieszenia emocji w ciele i tego właśnie dotyczy mój artykuł.

To jak sylwetka wiąże się z naszym samopoczuciem zauważymy bez problemu gołym okiem. Osoba zasmucona wygląda zupełnie inaczej niż człowiek dumny i pewny siebie. Jedyne co może różnić te dwie osoby to właśnie nastrój, a efekt jaki emocje wywołują w postawie ciała jest piorunujący.

Na ten problem zwracało dotychczas uwagę kilku autorów jak choćby Reich czy Lowen, jednak z uwagi na problem jaki napotkali naukowcy z weryfikacją swoich hipotez, nie są one powszechnie znane. Mimo to stanowią one ważne źródło informacji i znalazły uznanie w innych metodach.

Lowen zaważył, że emocje sprawiają iż nasze ciało w akcie obrony “zawiesza się” w określonych pozycjach. Pozycje Lowena to stan, w którym ścierają się w nas sprzeczne uczucia, które dodatkowo generują fizyczne napicia w całym organizmie. Wyróżnia się kilka zawieszeń:

  1. Emocje odbite w ciele: Hak – zawieszenie na haku wbitym w kark

Mięśnie są ciągle napięte, przerośnięte, zęby i pięści zaciśnięte, głowa wysunięta w przód, miednica zamknięta. W miejscu „wbicia” haku widoczne zgrubienie w postaci garbu. Osoba wygląda jakby dźwigała cały świat na barkach. Emocje dominujące to złość maskowana przez lęk. Osoba na haku lęka się wyrazić siebie z obawy, że straci bliską osobę. Kreatywność, asertywność, seksualność czy wyrażenie siebie zostały stłumione u takiej osoby

  1. Kolumna – dumna pozycja na piedestale

Charakterystyczne jest odcięcie w talii. Górna połowa ciała wydaje się wątła a głowa jest dumnie uniesiona. Z kolei dolna część wydaje się skrępowana oraz nadmiernie rozbudowana. Osoba jest wzniesiona na piedestał doskonałości  i obawia się tego co cielesne, żywe i niekontrolowane. Na piedestał zwykle wynosi opiekun, który faworyzuje ideał (swój), a piętnuje ekspresję. Ciągłe napięcie i wzrost ciśnienia, spowodowane zamurowaniem dolnej połowy ciała powoduje wybuchy histerii.

  1. Emocje odbite w ciele: Stryczek – ciało na szubienicy

Związany jest z szeroko pojętym opuszczeniem, gdzie mam na myśli nie tylko utratę relacji, nawet traumatyczny poród może być dla człowieka pierwszym trudnym doświadczeniem opuszczenia. Osoba taka nie może zapanować nad przeżyciami,  odcina się od nich i “ucieka” całym sobą do głowy, do świata fantazji i intelektu. Pierwsza bariera, która dzieli głowę i resztę ciała zatrzymuje wszystko, co próbuje się do niej dostać, czego konsekwencją jest dalsza fragmentacja ciała. W postawie takiej osoby widoczne jest lekkie przesunięcie głowy w bok oraz brak czucia i świadomości tego co pod nią. Drobne stawy są usztywnione, a ciało wydłużone i napięte.

  1. Krzyż – ciało rozpostarte na dwóch belkach

Zawieszenie powiązane z cierpieniem i bólem, zarówno fizycznym i duchowym. Wiodące uczucia to rezygnacja i szukanie pomocy. Ciało podtrzymują dwa systemy napięć – jedno wzdłuż prostowników kręgosłupa, a drugie na wysokości łopatek. Reszta ciała zdaje się wisieć na tej konstrukcji. Tylko wzrok stara się patrzeć na wprost i szukać ratunku.

  1. Emocje odbite w ciele: Wieszak – ciało zawieszone jak marynarka na wieszaku

Dominuje tu strach (wycofanie się) i złość (walka). U osoby na wieszaku cała sylwetka jest podciągnięta i wysunięta w przód, zwłaszcza głowa i ramiona. Czoło zmarszczone, mięśnie oczu jak i kończyn napięte. Stawy usztywniają się a oddech spłyca. Całym sobą stara się pokazać, że nie lęka się niczego.

Jakie konsekwencje dla ciała wynikają z każdej z wyżej wymienionych pozycji łatwo sprawdzić przybierając ją na kilka minut. Od razu odczujemy, gdzie kumulują się największe napięcia. Praca na mięśniach, powięzi, i trzewiach nakierowana na indywidualne problemy powinna przynieś ulgę, jednak nie można na tym poprzestać. Tendencja do przeżywania pewnych uczuć mimo intensywnej fizjoterapii nadal będzie się utrzymywać, a manualnie rozluźniane mięśnie będą wracać do swego stanu. Odpowiedzią na problemy emocjonalne jest zatem psychoterapia.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi
osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym
materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest
ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy
facebookowej
gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności.
Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB,
dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj
też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach.
Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

http://www.marzenabarszcz.com/artykuly/

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *