miód w fizjoterapii

Miód w fizjoterapii

Kilka dni temu bliskiej mi osobie zdarzył się niefortunny wypadek. Wywróciła się na ulicy, nie wszyscy są jednakowo skuteczni jako smartfonowe zombie. Skończyło się na szczęście na otarciach i siniakach, ale pamiętajmy, że zarówno siniaki, jak i otarcia oraz obrzęki mogą być bardzo uciążliwe i bolesne. Nie minęła godzina od zdarzenia, kiedy na paskudnie stłuczoną okolicę kciuka zastosowałem miód. W pracy zawodowej rzadko zdarza mi się reagować tak szybko, z tego co zauważyłem ludzie mają tendencję do odwlekania wizyty u specjalisty, a szkoda bo szybka reakcja przynosi zachwycające rezultaty. Z tego artykułu dowiesz się jak zastosować miód w fizjoterapii.   

Zwykły miód, zastosowany na stłuczenie, przyniósł niespodziewane efekty, zwłaszcza w porównaniu ze stłuczonym kolanem. Zrezygnowałem z zabiegu na kolano z powodu rany. Miód pomaga w gojeniu ran, jednak nie w sytuacji, gdy dodatkowo zastosowana jest terapia manualna. Ugniatanie rany umaczanej w miodzie nie wydaje mi się dobrym pomysłem.

Miód w fizjoterapii – działanie

Właściwości lecznicze miodu są znane od dawna, jestem pewien, że każdy na pewno słyszał, że miód jest pomocny w  wielu problemach takich jak np. przeziębienie. Jednocześnie warto pamiętać, że miód może być przydatny w leczeniu dolegliwości takich jak:

  • Blizny
  • Stłuczenia i siniaki
  • Obrzęki
  • Zrosty
  • Zaburzenia przesuwalności tkanek
  • Stany pooperacyjne
  • Stany zapalne.

Miód posiada kilka cech, dzięki którym jest aż tak skuteczny. Przede wszystkim wykazuje duże właściwości osmotyczne. Osmoza to zjawisko wyrównania się stężeń roztworów. Jeśli w ciele pojawił się obrzęk, jest on „gęstszy” od miodu, który dążąc do wyrównania, usuwa go. Ponadto miód ma niskie pH, podczas gdy się rozcieńcza na skutek działania osmozy, dochodzi do uwolnienia substancji o działaniu przeciwbakteryjnym, które nie wykazują działania toksycznego na tkanki (Bittmann 2010).

Efekty zabiegu w pierwszej kolejności widać na miodzie, który krystalizuje się i zmienia barwę. Praktyka kliniczna pokazuje, że kolor miodu po zabiegu może zaskoczyć – bywa biały, żółty, niebieski, a czasem nawet czarny. Maruyama i wsp. (2010) wykazał w swojej pracy, że także pyłek pszczeli ma przeciwzapalne właściwości i byłby dobrym rozwiązaniem jako suplement diety i żywność funkcjonalna.

Miód na obrzęki

O skuteczności terapii miodem decyduje także jego lepkość. Patrząc na zabieg z boku widzimy jak w czasie wklepywania miodu, skóra ręki i okolicy poddanej zabiegowi kleją się do siebie. Doznanie jest często bardzo intensywne, zwłaszcza że oddziałujemy na tkliwą, obolałą tkankę. Zabieg miodem powoduje przekrwienie leczonej okolicy, „rozkleja” tkanki, których ruchomość jest ograniczona, co zwykle skutkuje zwiększeniem zakresu ruchu. Mocno stymuluje powięź i układ nerwowy przez co poprawia się czucie. Miód ma też działanie przeciwdrobnoustrojowe więc, o ile nie jesteśmy na niego uczuleni, jego używanie niesie z sobą znacznie więcej korzyści. Bittman (2010) na przykład wskazała w swoich badaniach na znaczną skuteczność poprawy gojenia się ran u dzieci.

Jaki był efekt zastosowania miodu w przypadku znajomej? Przed jego użyciem kciuk bardzo bolał, poruszał się także w niewielkim stopniu. Był siny i obrzęknięty na tyle, że przed badaniem podejrzewałem jakieś złamanie. Po wykluczeniu złamania za pomocą kamertonu zastosowałem miód. Po zabiegu znikł obrzęk i siniak, a ból spadł prawie do zera. Ruchomość wróciła do swoich normalnych zakresów. Następnego dnia miejsce w którym zastosowałem miód było lekko zaczerwienione, a po dwóch dniach na kciuku nie było śladu po upadku…. W przeciwieństwie do kolana, które nadal przypomina, że nie należy pstrykać na telefonie podczas spacerów po krakowskim bruku, zwłaszcza na obcasach.

Zapraszamy na Spotify, gdzie możesz posłuchać naszego Podcastu o Zdrowiu!
Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.
Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.
Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

Bittmann, S., Luchter, E., Thiel, M., Kameda, G., Längler, A., & Hanano, R. (2010). Does honey have a role in paediatric wound management? British Journal of Nursing, 19(Sup5), S19–S24.doi:10.12968/bjon.2010.19.sup5.77704 

Dubiago G, Nowak A, Klimowicz A Wybrane właściwości miodu szczególnie przydatne w kosmetologii© Borgis – Postępy Fitoterapii 1/2018, s. 58-64 | DOI: 10.25121/PF.2018.19.1.58

Maruyama, H., Sakamoto, T., Araki, Y., & Hara, H. (2010). Anti-inflammatory effect of bee pollen ethanol extract from Cistus sp. of Spanish on carrageenan-induced rat hind paw edema. BMC Complementary and Alternative Medicine, 10(1).doi:10.1186/1472-6882-10-30 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *