fizjoterapia przez internet, rehabilitacja przez internet

Rehabilitacja przez Internet

Czy rehabilitacja przez Internet jest w ogóle możliwa? Jakiś czas temu niewiele osób przypuszczało, że sytuacja w kraju i na świecie będzie kształtowana przez pandemię. Jest to moment przełomowy i pełen wyzwań z jakimi do tej pory się nie mierzyliśmy. Pacjentom ze względu na epidemię zaleca się pozostanie w domach. Przekonuje się do zawieszenia świadczeń fizjoterapeutycznych, przy czym jest to raczej propozycja, za którą nie idą żadne kroki prawne. W praktyce jednak wiele osób obciążonych chorobami współistniejącymi pomimo uporczywych dolegliwości nie korzysta z fizjoterapii – paradoksalnie z troski o własne zdrowie. Jest to oczywiście zrozumiałe, ale czy można te osoby pozostawić samym sobie? Fizjoterapeuci stanęli pod ścianą, w fizjoterapii kontakt fizyczny jest przecież podstawą leczenia. Konieczne są nowe rozwiązania – nadal mnóstwo osób potrzebuje pomocy fizjoterapeuty.

Moim zdaniem w tej wyjątkowej sytuacji należy korzystać z wszelkich dostępnych narzędzi i umiejętności, posiłkując się wiedzą oraz kreatywnością. Jednym z takich narzędzi jest teterehabilitacja czyli rehabilitacja na odległość.

Zdalna fizjoterapia ma oczywiście swoje ograniczenia ale daje także szereg możliwości, na które trzeba twórczo reagować. Bo przecież wraz z ogłoszeniem kwarantanny ludzie nagle nie ozdrowieli. Wręcz przeciwnie – wymuszony siedzący tryb życia wszystkim daje się we znaki.

Fizjoterapia zdalnie – historia

Aby zgłębić temat zabrałem się za research. Pierwszy wzmianki o telerehabilitacji w literaturze odnalazłem (ku swojemu zaskoczeniu) w publikacji z 1997 roku. Z rehabilitacją na odległość wiązano wówczas duże nadzieje. Przedmiotem zainteresowania Amerykańskiego Centrum Badań Inżynierii było:

 1. Wykorzystanie technologii w obszarze komunikacji.      
 2. Wykorzystanie technologii w celu monitorowania postępów terapii.
 3. Wykorzystywanie technologii podczas interwencji terapeutycznej.
 4. Wykorzystywanie VR w rehabilitacji.

Od badań minęły 23 lata, nie mogę pozbyć się myśli, że potrzeba było globalnego kryzysu aby zrobić z nich użytek. O ile czwarty punkt wydaje się na razie trudny do wdrożenia na masową skalę, o tyle trzy pierwsze są właściwie na wyciągnięcie ręki.

Fizjoterapia online – co to jest?

W pracy z 1999 roku Lathan i wsp. wymieniają obszary, jakimi może zajmować się teterehabilitacja. Piotrowicz w kontekście rehabilitacji kardiologicznej, wyodrębnione obszary nazywa wręcz obowiązkami.

Zdalna rehabilitacja obejmuje:

1. Szkolenie i doradztwo (konsultacja, edukacja, planowanie terapii, poradnictwo, instruktarze, materiały multimedialne i audio), W skrócie: indywidualna bieżąca pomoc.

2.Ocena i monitorowanie postępów tj. korygowanie, dopasowywanie i rozszerzanie leczenia.

3. Prowadzenie terapii wszelkimi możliwymi środkami (ćwiczenia, autoterapia, relaksacje, wizualizacje, motywacja, zmniejszanie stresu fizycznego i psychicznego, praca z ciałem, redukcja stresu).

Rehabilitacja przez Internet – metody

Fizjoterapia opiera się oczywiście na kontakcie fizycznym ale istnieje cały wachlarz metod możliwych do wykonania na odległość.

W leczeniu mogą być wykorzystane wszelkie formy ćwiczeń w tym:

 • ćwiczenia fizyczne,
 • ćwiczenia rozciągające,
 • ćwiczenia neuromobilizacje,
 • ćwiczenia oddechowe,
 • ćwiczenia równoważne,
 • ćwiczenia z oporem,
 • oraz ćwiczenia neurologiczne.

Ćwiczenia w domu to bardzo skuteczna rehabilitacja. Dobrze dobrane ćwiczenia, które pacjent wykonuje prawidłowo dzięki wsparciu fizjoterapeuty, dają wspaniałe efekty!

Wśród metod pracy z ciałem znajduje się także trening autogenny, trening Jacobsona oraz metoda Silvy, jak również wszelkie wizualizacje, relaksacje czy nawet hipnoza.

Po odpowiednim instruktarzu pacjentowi może też pomóc autoterapia oraz materiały wizualne i audio pomagające w ćwiczeniach.

Kreatywność jest wielkim sprzymierzeńcem podczas korzystania ze zdobyczy technologii, więc sposobów wykorzystania potencjału zdalnej fizjoterapii jest znacznie więcej.

Rehabilitacja przez internet – korzyści

Jeden z badaczy – Rosen – przykuł moją uwagę tym, że w swoim artykule jednym tchem wymieniał zalety telerehabilitacji, a nawet był oburzony tak niewielkim jej wykorzystaniem. Jednocześnie wróżył wzrost zainteresowania tą dziedziną. Bardzo podbudowało mnie jego zdanie, a przecieranie nowego szlaku wymaga odwagi! Korzyści jakie wymienia Rosen to:

 • skuteczność (dowiedziona w badaniach neurologicznych),
 • niski koszt,
 • duża dostępność,
 • możliwość kontynuowania terapii po wypisie z oddziału,
 • możliwość zaoferowania rehabilitacji osobom, które nie mogą dotrzeć do specjalisty.

Ostatni punkt w bieżącej sytuacji wydaje się nieoceniony!

Korzyści ze stosowania zdalnej rehabilitacji odnalazł też Cason (2009), który badał osoby mieszkające z dala od ośrodków świadczących pomoc fizjoterapeutyczną. Stwierdził, że telerehabilitacja zabezpiecza w odpowiedni sposób potrzeby zdrowotne tych ludzi, będąc jednocześnie rozwiązaniem ekonomicznym.

Rehabilitacja przez internet – dla kogo?

Na pewno zaleca się telerehabilitację dla pacjentów neurologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych, po operacjach czy z ograniczoną możliwością poruszania się, a także pacjentom odizolowanym. Kiedyś odizolowani byli przede wszystkim polarnicy i astronauci. Teraz izolacja stała się rzeczywistością większości ludzi na świecie. Kto by się spodziewał?

Biorąc pod uwagę mnogość metod i możliwości uważam, że telerehabilitacja może być bardzo pomocna, zwłaszcza gdy pacjent jest zmotywowany i współpracujący (choć to oczywiście zwykle sprzyja zdrowieniu). Jestem przekonany, że z moimi umiejętnościami, rozległym doświadczeniem klinicznym i przekonaniem co do potencjału tej metody, potrafię pomagać pacjentom w ten sposób, zmniejszając dolegliwości i napięcie wywołane stresem. 

Moja oferta znajduje się tutaj: rehabilitacja online

Zapraszam do kontaktu i życzę zdrowia!

Fizjoterapia zdalna zalety, rehabilitacja zdalnie dla kogo, fizjoterapia zdalnie metody
Rehabilitacja przez Internet

Posłuchaj na Spotify naszego Podcastu o zdrowiu!

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

 

Designed by Freepik

Bibliografia:

1.Lathan, C. E., Kinsella, A., Rosen, M. J., Winters, J., & Trepagnier, C. (1999). Aspects of Human Factors Engineering in Home Telemedicine and Telerehabilitation Systems. Telemedicine Journal, 5(2), 169–175. doi:10.1089/107830299312131 

2.Rosen, M. J. (2004). Telerehabilitation. Telemedicine Journal and e-Health, 10(2), 115–117. doi:10.1089/tmj.2004.10.115

3.Cason, J. (2009). A Pilot Telerehabilitation Program: Delivering Early Intervention Services to Rural Families. International Journal of Telerehabilitation, 1(1). doi:10.5195/ijt.2009.6007 

4. Winters J. M..,Telerehabilitation Research: Emerging Opportunities. Annual Review of Biomedical Engineering Vol. 4:287-320 (Volume publication date August 2002)

5. Piotrowicz E. How to do: Telerehabilitationin heart failure patients Cardiology Journal2012, Vol. 19, No. 3, pp. 243–248

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *