Psychoterapia online know how, Designed by Freepik

Psychoterapia online – know how

Jak się przygotować do psychoterapii przez Internet? Poniżej przedstawiam kilka pomysłów zaczerpniętych z literatury oraz mojego doświadczenia klinicznego i podpowiedzi starszych kolegów po fachu.

Stabilne połączenie z Internetem.

To bardzo istotne, aby transfer danych był na tyle sprawny, aby umożliwiał komfortowe prowadzenie rozmowy.

Słuchawki są bardziej osobiste.

Oczywiście można rozmawiać z użyciem głośnika czy mikrofonu wbudowanego w laptopa, jednak słuchawki zdają się sprzyjać intymności, a rozmowy z psychoterapeutą zwykle są osobiste.

Odpowiedni program.

Dobór odpowiedniego narzędzia jest konieczny w celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu rozmowy. Skype zdaniem Juhos i Mészáros (2019) to bezpieczne narzędzie, które nie jest jednak wystarczająco stabilne. Ww. autorzy rekomendują Zoom’a.

Dbałość o setting.

Setting – czas i miejsce spotkania są bardzo ważne w psychoterapii psychodynamicznej, stanowią bezpieczną ramę dla spotkania, tworzą przestrzeń do refleksji. O ile termin sesji/konsultacji  jest łatwo ustalić, o tyle miejsce w psychoterapii zdalnej jest bardziej problematyczne. Po stronie pacjenta leży zapewnienie sobie warunków do rozmowy. Optymalnie by było, gdyby mógł rozmawiać z domu, co czasem wymaga przeorganizowania czasu pozostałych domowników.

Zabezpieczenie pomocy na miejscu.

Na wypadek nagłej regresji lub pogorszenia, które czasem zdarzają się podczas pracy psychoterapeutycznej dobrze jest mieć ustaloną drogę postępowania. Jeśli pacjent mieszka za granicą należy się zorientować jak tam działa system ochrony zdrowia psychicznego, aby w razie nagłego zdarzenia ułatwić pacjentowi skorzystanie z pomocy na miejscu.

Spotkania w gabinecie.

Psychoterapia online powinna uwzględniać także możliwość spotkań w gabinecie. Sesje w gabinecie powinny odbywać się tak często jak to możliwe.

Psychoterapia online know how
Psychoterapia online know how

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Z przyjemnością podzielę się wiedzą i opinią.

Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.

Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku.

Bibliografia:  

Juhos, C., & Mészáros, J. (2019). Psychoanalytic psychotherapy and its supervision via videoconference: experience, questions and dilemmas*. The American Journal of Psychoanalysis. doi:10.1057/s11231-019-09220-3 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *