Podejście holistyczne

Podejście holistyczne w fizjoterapii i psychoterapii

Fizjoterapia to dziedzina medycyny, koncentrująca się na zapobieganiu i leczeniu chorób głównie w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego, choć niektóre gałęzie fizjoterapii pozwalają na pracę na trzewiach. Generalnie fizjoterapia zajmuje się ciałem. Psychoterapia z kolei jest metodą leczenia zaburzeń i trudności emocjonalnych, zwykle za pomocą słów. Głównym obszarem zainteresowania psychoterapii jest umysł i emocje człowieka. Czy można łączyć psychoterapię i fizjoterapię? Odpowiedzią na potrzebę całościowego ujmowania zdrowia i choroby, zarówno fizycznego jak i psychicznego jest podejście holistyczne.

Trudno znać się na wszystkim, a zarówno psychoterapia jak i fizjoterapia to ogromne dyscypliny naukowe, zgłębienie każdej z nich z osobna zajmuje ludziom wiele lat wytężonej pracy umysłowej i praktyki klinicznej.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się podejście holistyczne w terapii, które skupia się na traktowaniu pacjenta jako całości, z uwzględnieniem jego stanu fizycznego, emocjonalnego i duchowego. W tym artykule omówimy, czym jest podejście holistyczne, czy jest naukowe oraz dla kogo jest odpowiednie.

Co to znaczy holistyczny?

Słowo “holistyczny” pochodzi od greckiego słowa “holos”, co oznacza “całość”. Podejście holistyczne zakłada, że każda część ciała wpływa na pozostałe i aby osiągnąć pełne zdrowie, należy zwrócić uwagę na wszystkie aspekty człowieka. W fizjoterapii podejście holistyczne oznacza traktowanie pacjenta nie tylko jako zbioru objawów choroby, ale jako jednostki złożonej z ciała, umysłu i ducha.

Czy podejście holistyczne jest naukowe?

Podejście holistyczne ma swoje korzenie w medycynie wschodniej, ale z czasem zyskało uznanie również w medycynie zachodniej. Badania naukowe potwierdzają, że podejście holistyczne może być skuteczne w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, w tym bólu pleców, migreny czy lęku. Fizjoterapia holistyczna opiera się na wiedzy medycznej, ale uwzględnia również aspekty psychologiczne i społeczne pacjenta. Podobnie psychoterapia holistyczna uwzględnia nie tylko umysł i przeżycia emocjonalne ale także ciało, a nawet duchowe aspekty życia człowieka.

W psychoterapii holistycznej terapeuta pomaga pacjentowi w identyfikacji i opracowaniu obszarów problemowych, które mogą wpływać na jego zdrowie i dobre samopoczucie. Koncentruje się także na zasobach, które mogą równoważyć ewentualne deficyty. W wielu przypadkach pewne cechy mogą zarówno sprzyjać rozwojowi jak i go zakłócać. Wówczas psychoterapeuta będzie się z pacjentem wspólnie zastanawiać, w jakich sytuacjach dana cecha wzmacnia a w jakich osłabia potencjał rozwojowy.

Psychoterapeuta holistyczny podobnie jak fizjoterapeuta holistyczny może wykorzystywać różne techniki, w tym medytację, wizualizację, praktyki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne, aby pomóc pacjentowi w redukcji stresu i poprawie samopoczucia..

Dla kogo odpowiednie jest podejście holistyczne?

Podejście holistyczne jest odpowiednie dla każdego, kto chce dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. W fizjoterapii holistycznej skupiamy się na indywidualnych potrzebach pacjenta, jego stylu życia, pracy i hobby, by pomóc mu osiągnąć pełne zdrowie i satysfakcję z życia. Fizjoterapia holistyczna jest szczególnie polecana osobom, które cierpią na przewlekłe bóle, stres, problemy z układem trawiennym czy schorzenia autoimmunologiczne. Psychoterapia holistyczna jest odpowiednia dla osób, które chcą poprawić swoją jakość życia, rozwiązać problemy emocjonalne i psychiczne oraz lepiej zrozumieć siebie i swoje potrzeby.

Jeżeli interesują Cię nasze treści możesz posłuchać naszego podcastu na AnchorSpotify i Youtube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *