Bańka chińska masaż

Bańka chińska, 9 faktów które warto znać

Terapia bańką chińską, choć posiada wielowiekową tradycję, popularność zaczęła zyskiwać dopiero w ostatnim czasie, a i tak niewiele o niej wiadomo przeciętnemu zjadaczowi chleba. Szkoda, bo masaż bańką chińską może być bardzo pomocny. Poniżej przedstawiam 9 faktów na temat baniek chińskich, które warto znać.

 1. Masaż bańką chińską – historia 

Bańki stosuje się od kilku tysięcy lat w medycynie chińskiej, już ponad 2000 lat temu w pojawiły się podręczniki opisującą tę metodę leczenia.  Wzmianki na temat baniek pojawiają się także na Papirusie Ebarsa z ok. 1550r p.n.e. Poza starożytnym Egiptem o zastosowaniu baniek w terapii wspominał Hipokrates w 400r p.n.e. Od 1950 metodę stosuje się w chińskich szpitalach, jako jedną z uznanych procedur medycznych.

 1. Masaż bańką chińską może przybierać różne formy w zależności od schorzenia i obranej metody.

Istnieje wiele sposobów wykonywania zabiegów za pomocą baniek. Można wykonywać je na sucho lub mokro. Istnieją różne metody uzyskiwania próżni np. dzięki temperaturze (szklane bańki stawiane tradycyjnie w chorobach układu oddechowego) lub mechanicznego zassania (np. bańki gumowe). Bańki mogą być ustawione stabilnie na ciele człowieka lub można nimi poruszać. Czas trwania zabiegu wacha się od 5 do 30 min, może być też wydłużony do godziny, w przypadku zabiegu na całe ciało. Daje nam to naprawdę szerokie spektrum oddziaływania na różnych dolegliwości.

 1. Jest wiele rodzajów baniek.

Mamy do dyspozycji znaczną liczbę samych baniek. Najbardziej tradycyjne ogniowe wykonane są ze szkła lub bambusa. Bardziej współczesne bańki zimne zrobione są z tworzyw sztucznych oraz posiadają zawór, dzięki któremu można wyssać powietrze by stworzyć próżnię. W bańkach mokrych stosowanych głównie w Indiach do stwarzania podciśnienia stosuje się wodę lub kompozycje olejków. Jedną z najprostszych form są bezogniowe bańki gumowe. Większej wiedzy i zdecydowanie większych umiejętności wymagają bańki z stożkiem do akupunktury, a już ekstremum stanowią bańki cięte, przy stosowaniu, których nacina się skórę, aby bańka wypełniła się krwią.

 1. Za pomocą bańki chińskiej można wykonywać masaż.

Moim zdaniem jedną z bardziej przydatnych form terapii bańką chińską jest masaż, na który składa się kombinacja ruchów podłużnych, poprzecznych, zygzakowatych, odciąganych i skrętnych. Możemy skupić swoją prace na strukturach anatomicznych takich jak mięśnie lub stawy, oraz na liniach i punktach wywodzących się z medycyny chińskiej. Masaż bańką chińską działa przeciwbólowo oraz regeneracyjnie, poprawia jędrność skóry, odżywia ją i redukuje cellulit.

Masaż bańką chińską
Jak wykonać masaż bańką chińską
 1. Masaż bańką chińską pomaga na wiele dolegliwości.

Bańki stosujemy w schorzeniach płuc, oskrzeli oraz górnych dróg oddechowych, poprawiając usuwanie produktów przemiany materii oraz zwiększając napływ składników odżywczych. Bańki działają także przeciwbólowo. Efekt przeciwbólowy uzyskujemy dzięki przekrwieniu oraz mechanicznemu rozklejeniu zastanych tkanek. Masaż bańką chińską działa stymulująco na układ nerwowy, ponieważ w pierwszej chwili powoduje nieprzyjemny ból, by po chwili dostarczyć przyjemnych wrażeń. Efektem tych reakcji jest rozluźnienie mięśni i powięzi. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że terapia bańką sprawdza się w dolegliwościach związanych z układem ruchu, takimi jak:

 • ból kręgosłupa,
 • sztywność mięśni karku,
 • promieniujący, rwący ból do kończyn (rwa kulszowa),
 • zmęczenie po wysiłku fizycznym.

Bańka pomocna jest też w przypadku powierzchniowego, rozlanego bólu, jak na przykład w zespole niespokojnych nóg. Sam bodziec dostarczony przez bańkę stymuluje propriocepcje, co sprawia, że lepiej czujemy opracowany obszar. Dzięki lepszej propriocepcij oraz rozciągnięciu tkanek otaczających staw w czasie masażu, możliwa jest poprawa jego działania i ruchomości. Należy też pamiętać o odruchu skórno-trzewnym, dzięki któremu pozytywne działanie baniek chińskich przekazywane jest do narządów wewnętrznych.

 1. Masaż bańką chińską może stanowić element leczenia uzupełniającego.

W szeregu badań zauważono, że terapia za pomocą baniek chińskich jest istotnym uzupełnieniem w leczeniu RZS, cieśnin nadgarstka, półpaśca. Uznano, że terapia jest bezpieczna oraz nie powoduje skutków ubocznych, jeśli wykonywana jest zgodnie z metodyką i wskazaniami.

 1. Masaż bańką chińską nie jest odpowiednia dla każdego.

Przeciwwskazaniami do terapii są: kruchość naczyń krwionośnych, upośledzona krzepliwość krwi, choroby autoimmunologiczne, nadciśnienie, aktywna choroba nowotworowa, drgawki, gruźlica, niewydolność krążeniowa, atopowe zapalenie skóry, wyniszczenie organizmu, ciąża.

 1. Terapia bańką chińską dostosowuje siłę bodźca do preferencji leczonej osoby.

W pierwszej chwili odczucie wywołane bańkami może być bolesne. Na szczęście szybko przeradza się w przyjemniejsze wrażenie. W razie konieczności można regulować siłę bodźca, co pozwala na stopniowe zwiększanie stresu wywieranego na tkanki. Jest to kolejny dowód elastyczności terapii za pomocą baniek chińskich.

 1. Bańki chińskie wykorzystywane są przez sportowców.

Wykorzystują je nawet sportowcy zawodowi. Na igrzyskach w Rio amerykański pływak Michael Phelps został niesłusznie oskarżony o doping. Powodem oskarżeń były okrągłe wybroczyny pozostawione przez bańki chińskie na jego ciele. Terapia stanowiła część jego treningów, a ich efektem było 5 złotych medali i 1 srebrny.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

 1. Pelc K., Ocena skuteczności antycellulitowego masażu bańką chuńską. Wyższa szkoła informatyki i zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
 2. Kowza-Dzwonkowska, M., Zastosowanie baniek w fizjoterapii, odnowie biologicznej i kosmetologii. Rocznik naukowy AWFiS w Gdańsku 2014, s 105-112.
 3. http://www.przegladsportowy.pl/igrzyska-olimpijskie/rio-2016,banki-stawiane-przez-michaela-phelpsa-jak-meldonium,artykul,708492,1,13464.html

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *