Jak zdrowo grać w minecraft'a

6 łatwych sposobów jak zdrowo grać w Minecraft’a

– Jak było w szkole? – próbujesz zagaić rozmowę, choć doświadczenie uczy, że z jakiegoś powodu to pytanie zamyka usta.

– Fajnie – odpowiada dziecko, grzebiąc w ziemniakach widelcem.

– No, a co robiliście? – nie dajesz za wygraną.

– Nic… – odpowiada, wyraźnie zamyślone. Siedzi przy stole ze spuszczoną głową i jeszcze chwilę bawi się resztkami obiadu, ale nagle ożywia się i podnosi wzrok znad talerza.

– A wiesz, że w Minecrafcie można oswoić ocelota? Trzeba mu dać rybę i po jakimś czasie zamienia się w kota! I możesz mu kazać siedzieć, albo możesz go wziąć na smycz.

– Tak? – pytasz bez entuzjazmu, ale więcej nie trzeba by zachęcić dzieciaka do dalszej rozmowy.

– Tak! I koty są super, bo mogą odstraszać creepery! A wiesz, że w Minecrafcie można zrobić fajerwerki? Tylko potrzebna jest gwiazdka pirotechniczna i barwniki. Tylko nie pamiętam jak się craftuje gwiazdkę, chyba z prochu i czegośtam. Obczaję co mówią o tym youtuberzy. Mogę pograć jak zrobię lekcje?

Dziecko może opowiadać o Minecrafcie bez końca, a ty nie wiesz, co to są creepery i co to znaczy craftować, masz pewne wyobrażenie o ocelotach, ale gwiazdka pirotechniczna to już całkowita abstrakcja. Podejrzewasz, że to jakieś głupoty? Nie! A w każdym razie niekoniecznie. Minecraft jest grą posiadającą niesamowity potencjał, warto odkrywać świat Minecrafta z dzieckiem, zaskoczy Cię jak bardzo jest kreatywne, wytrwałe i sprytne.

Co to jest Minecraft?

Minecraft to gra, w której w trójwymiarowej przestrzeni składającej się z sześciennych bloków, gracze mogą ingerować w krajobraz drążąc kopalnie, budując infrastrukturę, hodując zwierzęta, a w wersji survivalowej walczyć o przetrwanie. Crafting jest nieodzowną częścią gry – z dostępnych surowców można craftować narzędzia, broń, mikstury i całą masę innych różności. Gra nie zakłada konkretnego scenariusza, dzięki czemu to gracze decydują, do czego chcą ją wykorzystać. Można grać samemu, jak również z innymi ludźmi online. Gra online wymaga kooperacji, w czym tkwi potencjał gry. Na serwerach tworzą się społeczności, które wspierają aktywność twórczą – Minecraft’a używano już do tworzenia sztuki czy performance’ów (Riordan, Scraft 2016), a także do angażowania ludzi w projekty związane z przestrzenią publiczną. Dla przykładu inicjatywa BlockByBlock gromadzi fundusze na przebudowę przestrzeni publicznej w biednych rejonach, w których mieszkańcy mogą angażować się w tworzenie projektów zmian właśnie w Minecraft’cie. Istnieje także serwer zrzeszający graczy z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (Autcraft), na którym dzieci z tymi zaburzeniami mogą grać i komunikować się ze sobą. Nie trzeba chyba dodawać, że relacje społeczne dla osób z ASD (Autistic Spectrum Disorder) stanowią nie lada wyzwanie, a trening w świecie online (współpraca, sukcesy i porażki, komunikacja w celu osiągania lepszych rezultatów itd.) może przyczynić się do poprawy funkcjonowania w życiu codziennym. Jeśli mimo wszystko sądzisz, że z grania na komputerze nie może wyniknąć nic dobrego, może przekona Cię Foldit: gra online, w której gracze rozwiązują łamigłówki. Nic ciekawego? W takim razie dodam, że w grze chodzi o to, by odkryć pożądaną strukturę białek, które sprawiają naukowcom problemy. Niestety komputer nie jest w stanie dokonać tego, co gracze robią na co dzień, ze względu na zbyt dużą liczbę zmiennych, angażujących potężną moc obliczeniową. To, czy komputer wykorzystamy dobrze czy źle zależy zatem tylko od nas.

6 łatwych sposobów jak zdrowo grać w Minecraft’a

Jak zdrowo grać w minecraft'a
Jak zdrowo grać w minecraft’a
  1. Zdrowa pozycja.

Ważna jest ergonomia pracy (gry) – należy zadbać by dziecko w trakcie korzystania z komputera (nie tylko podczas gry w Minecraft’a) przyjmowało prawidłową postawę ciała, z nogami na podłodze, i monitorem ustawionym na linii wzroku. Dzieci, które noszą okulary skorzystają na szkłach z antyrefleksem. Jeśli dziecko skarży się na ból głowy po grze, ale także wtedy gdy musi dłużej czytać lub pisać warto udać się do okulisty. Dzieci mają „miękkie” gałki oczne, i czasem akomodacja działa z pozoru prawidłowo, dziecko nie mówi, że źle widzi, jednak odbywa się to kosztem zwiększonego napięcia mięśni wokół oczu, co skutkuje bólem głowy. Szkła korekcyjne niwelują ten problem.

  1. Czas gry.

Jeżeli pozwolimy by dziecko grało ile chce, szybko może się okazać, że brakuje mu czasu na wypełnianie obowiązków domowych, a w skrajnych przypadkach także na czynności fizjologiczne. Warto określić dokładnie, jak długo dziecko może codziennie grać. Niech samo pilnuje czasu: na początek przyda się alarm w telefonie, później poradzi sobie bez niego, kontrolując godzinę na pasku w komputerze. Takie postępowanie wyrobi w dziecku nawyk samokontroli. Jeśli zdarzy się, że będzie „naciągać” czas, można nadprogramowe minuty odpisać z kolejnego dnia. Dzieciak szybko nauczy się, że to nie popłaca i będzie się lepiej pilnował.

  1. Naucz się Minecraft’a

Poproś dziecko, żeby pokazało Ci, o co chodzi w grze, ogrom możliwości Cię zadziwi, a dzieciak ucieszy się, że w końcu jest ekspertem. Pooglądaj czasem youtuberów razem z dzieckiem, może dowiesz się czegoś nowego, zaczerpniesz inspiracji. Jeżeli będziesz wiedzieć coś więcej niż Twoje dziecko, niewątpliwie zaimponujesz mu, dzieląc się tą wiedzą. Zyskasz też fejm wśród rówieśników córki/syna: „A moja mama/mój tata wie jak zrobić tarczę z głową creepera!”

  1. Stwórz mapę dla dziecka, poproś by zrobiło mapę dla Ciebie

Minecraft daje ogromne możliwości. Będąc w trybie kreatywnym możesz stworzyć dla dziecka mapę do przejścia. Może to być zwykły labirynt lub bardziej skomplikowana trasa, z różnymi zadaniami do wykonania (także edukacyjnymi!). Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia, która z resztą może rozwinąć się pod wpływem gry. Dziecko doceni Twoją pracę, bo samo buduje i wie, ile to wymaga wysiłku. Możesz drążyć tunele, zastawiać pułapki, budować tajne przejścia i zostawiać różne fanty w skrzyniach. Budowanie mapy to świetna zabawa, nie zasłaniaj się obowiązkami, czasem warto sobie odpuścić.

  1. Graj z dzieckiem na jednym serwerze.

Możecie skorzystać z już dostępnych serwerów, jednak rządzą się one pewnymi prawami i warto się z nimi zapoznać, zanim przystąpi się do gry. Można też samemu stworzyć serwer. W jaki sposób? Drobiazgowo tłumaczą to młodzi gracze na youtube. Jak tylko przełknie się fakt, że uczy się od dziesięciolatka, można działać.  Wspólne zabicie smoka Kresu to prawdopodobnie bardzo zbliżające doświadczenie. “Prawdopodobnie” bo nadal nie mamy serwera, ale jak się go uda założyć zapolujemy na smoka!

  1. Pozwól czasem na niezależność.

Uczciwie uprzedzam, że istnieje spore ryzyko, że wkręcisz się w Minecraft’a. Jeśli tak się stanie pozwól dziecku czasem grać samemu, niech buduje swoją niezależność także w świecie gry.

Gry komputerowe i Internet są groźne dla dzieci, jeśli traktuje się je jak niańkę. Świat wirtualny wkracza w życie wszystkich ludzi i chyba nie ma sensu z tym walczyć. Lepiej się z nim zapoznać i wykorzystać z pożytkiem dla dziecka i relacji z nim.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

Riordan BC and Scarf D. Crafting minds and communities with Minecraft, Copyright:  © 2016 Riordan BC and Scarf D

Cooper S, Khatib F, Treuille A, et al.: Predicting protein structures with a multiplayer online game. Nature.2010; 466(7307): 756–760.

Block By Block. Blockbyblock.org. 2016; [Accessed 4 października 2017].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *