Indiba szybki sposób na ból

Indiba – szybki sposób na pozbycie się bólu.

Od stosunkowo niedawna mam okazję pracować z wykorzystaniem metody CRET, z czego jestem bardzo zadowolony, bo lubię osiągać sukcesy w terapii (edit: obecnie, po kilku latach praktyki klinicznej korzystam z Indiby głownie wspierając manualne techniki pracy z ciałem) . Skrót CRET w tłumaczeniu na polski oznacza pojemnościowo-rezystancyjny transfer elektryczny. Przeczuwam, że to w dalszym ciągu nie wyjaśnia za wiele. Pozwól, że opowiem nieco więcej o metodzie CRET. Sama koncepcja ma około 30 lat, jednak w Polsce zaczęła funkcjonować stosunkowo niedawno. O tym jak mało znana jest to metoda świadczy to, że pod hasłami CRET czy Indiba znajdziemy tylko jedną pracę w języku polskim. Metoda narodziła się w Kataloni, by z czasem spopularyzować się w reszcie Europy. Początkowo używali jej głównie sportowcy Hiszpańscy, teraz dostępna jest każdemu.

Co to właściwie jest Indiba?

Bodźcem, który działa na tkanki są fale radiowe o wysokiej częstotliwości (448kHz). Jest to swego rodzaju odmiana elektroterapi. W innych rodzajach urządzeń energia powstaje w elektrodzie, a następnie jest przekazywana do organizmu. W CRET energia wytworzona przez aparat pobudza aktywność jonów w komórkach, czego efektem jest powstawanie energii w organizmie. Dzięki temu nie dochodzi do strat energii w czasie jej przekazania, a uzyskana energia jest naturalna oraz bezpieczna. Pierwszymi pacjentami byli głównie sportowcy z uwagi na potrzebę szybkiego powrotu do zdrowia koniecznego do osiągnięcia dalszych sukcesów.

Poniżej zamieszczam film, na którym można zobaczyć jak wygląda zabieg z użyciem metody CRET, żeby ją trochę odczarować. Opis brzmi bardzo poważnie, a sam zabieg nie jest skomplikowany.

Indiba: Możliwości działania.

Do dyspozycji terapeuty są dwa rodzaje głowic:

 • Pojemnościowe, działa na tkanki miękkie (mięśnie, naczynia krwionośne i limfatyczne)
 • Rezystancyjna, działa na tkanki o większej gęstości (kości, więzadła, ścięgna)

Kontakt terapeuta-pacjent.

Działanie Indiby powoduje wrażenie termiczne, a subiektywne odczucie ciepła w skali od 1 do 10 pozwala na określenie, jaki efekt biologiczny dominuje w terapii.

Sposób oddziaływania terapii Indiba na organizm:

Biostymulacja

działanie bez odczucia temperatury (1-3 w skali subiektywnego odczucia):

 • zmniejsza opór komórkowy
 • zwiększa wymianę komórkową, co poprawia regenerację,
 • zwiększa metabolizm,
 • poprawia odżywienie komórki.

Waskularyazcja

odczucie temperatury na poziomie 4-6:

 • wspiera biostymulację,
 • powoduje wzrost mikrocyrkulacji,
 • poprawa natlenienia tkanek,
 • wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych,
 • powoduje dalszy wzrost metabolizmu komórek.

Hiperreaktywacja

mocne odczucie ciepła 7-9.

 • Maksymalny wzrost metabolizmu tkanek,
 • ich detoksykacja tkanek,
 • dochodzi do przebudowy zwłóknień, blizn oraz stanów chronicznych,
 • usprawnia się proces regeneracji tkanek.

Wskazania do zabiegu Indiba.

W jakich sytuacjach sprawdza się terapia metodą CRET? Indiba pomaga na ból, obrzęki, urazy mięśni włókien nerwowych, oraz stawów i kości, ograniczenie ruchomości czy stany zapalne (nawet ostre). Wykazuje duże działanie profilaktyczne, jako terapia dla sportowców, lub po zabiegach operacyjnych. Wykorzystywana jest w medycynie estetycznej.

Ponadto terapia może być łączona z wszelkimi formami pracy manualnej jak: terapia manualna, masaż, stretching, terapia powęziowa, wiscelarna, osteopatia, ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające oraz wszelkie inne formy aktywności. Indiba wspiera i przyśpiesza działanie innych terapii.

Przeciwwskazania do terapii Indiba

Przeciwwskazań do terapii Indiba jest niewiele. Są to: rozrusznik serca, ciąża i zakrzepowe zapalenie żył. Ponadto przed zabiegiem należy zdjąć biżuterię i protezy, oraz unikać terapii bezpośrednio na uszkodzonej skórze.

Sama terapia metodą CRET jest najskuteczniejsza gdy zastosuje się ją szybko, nawet na stany ostre. Decyduje to zarazem o potencjale metody w stosunku do innych terapii, których zastosowanie wymaga upłynięcia pewnego czasu od urazu czy operacji. Zainteresowanych odsyłam do publikacji na temat skuteczności zastosowania tej metody. Jest to kolejny sposób na pomoc sobie w walce z różnymi dolegliwościami.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz lub uzupełnij ankietę. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *