ból kolan

Dlaczego boli kolano.

Czego jeszcze nie wiesz bólu kolan, a boisz się zapytać.

Kolano jakie jest każdy widzi – można by napisać. Jak każdy we własnym zakresie może zaobserwować, potrafi się zgiąć oraz wyprostować. Niektórzy zauważą jednak także niewielki ruch rotacji w czasie, kiedy kolano jest ugięte. Dla przeciętnego człowieka kolano staje się zauważalne gównie kiedy boli lub zatnie się. Wtedy mamy problem, bo swoboda ruchów z bolącym kolanem to czysta abstrakcja. Jest wiele odpowiedzi na pytanie dlaczego boli kolano, postaram się je przybliżyć. Staw kolanowy jest największym stawem naszego organizmu, a jego główne zadanie to amortyzacja. Jego budowa jest dosyć złożona z uwagi na liczne elementy, jak np. powierzchnie stawowe, łękotki, szereg więzadeł i mięśni. Problem z każdym z tych elementów objawia się inaczej.
  1. Dlaczego boli kolano: Zwyrodnienie powierzchni stawowych kolan

Pierwszym elementem składowym kolana są kości oraz powierzchnie stawowe. Wśród kości istotnych dla opisu stawu kolanowego znajdują się kości udowa i piszczelowa oraz rzepka. W miejscu styku kości znajduje się chrząstka, bardziej w tym miejscu odpowiednia z uwagi na większą elastyczność. Miejsce styku kości nazywamy powierzchniami stawowymi. To właśnie powierzchnie stawowe są najczęściej dotknięte zmianami zwyrodnieniowymi, powodując bardzo ból w czasie obciążania kolana np. w czasie schodzenia po schodach. Kiedy zmiany dotykają powierzchnie rzepki możemy w czasie zginania kolana usłyszeć charakterystyczne trzaski. Sposobem na te dolegliwości jest odciążenie stawu oraz wprowadzenie mobilizacji i ruchu bez obciążenia. Warto wspomnieć, że utrzymanie prawidłowej wagi ciała ma dla stanu kolan fundamentalne znaczenie! Postępowanie to ma za zadanie zmniejszyć kompresje na staw oraz poprawić odżywienie uszkodzonych struktur. Pomocna jest tu między innymi terapia manualna, oraz mobilizacje, które wykona każdy dobry fizjoterapeuta. W warunkach domowych przydatne jest rozciąganie, aby zmniejszyć nacisk generowany przez napięte mięśnie. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule pt. siedzący tryb życia, a ból kolan, skąd dowiesz się także, jak możesz sobie pomóc.
  1. Dlaczego boli kolano: Więzadła i ścięgna a ból kolan

Innym źródłem bólu kolan mogą być więzadła oraz ścięgna. Więzadła są to elastyczne pasma, których zadaniem jest stabilizacja kolana oraz dostarczanie do mózgu informacji na temat ustawienia stawu w przestrzeni. Ścięgna to natomiast przyczepy mięśni, których zadaniem jest poruszanie stawem. W przypadku kolana mamy do czynienia z całą masą różnych nazw określających problem z konkretnym więzadłem lub ścięgnem. Kolano skoczka, kolano biegacza czy kolano kinomana to tylko niektóre z nich. Obrazowe nazwy czytelnie mówią nam, dzięki jakiej profesji można nabawić się danego schorzenia. Najczęściej jednak przyczyną bólu wywołanego przez struktury miękkie jest ich przeciążenie. O tym, co może być źródłem przeciążenia napiszę później. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z bólem przeciążeniowym jest określenie jego przyczyny i usunięcie jej. Poza tym warto rozluźnić podrażnioną okolice, pomocne są tu wszelkie techniki manualne oraz rozciąganie. Zaskakujące może być to, że terapeuta czasami nie pracuje tylko na miejscu gdzie odczuwamy ból, ale także zupełnie gdzie indziej. Wynika to z tego, że sąsiednie tkanki mogą powodować wzrost napięcia, które w następstwie wzajemnych oddziaływań, odczuwalne jest w innym miejscu. Dobry fizjoterapeuta zdaje sobie sprawę z tego jak struktury organizmu oddziałują na siebie nawzajem i pomoże usunąć wszelkie napięcia, których szkodliwe działanie może koncentrować się w kolanie wywołując ból. Kiedy siła jest za duża czy to w wyniku nagłego urazu czy długotrwałego przesilenia może dojść do przerwania ciągłości więzadła lub ścięgna, w takiej sytuacji konieczna staje się operacja (więcej o urazach odwleczonych w czasie przeczytasz tutaj). Po zabiegu chirurgicznym warto jak najszybciej rozpocząć rehabilitację, nawet w pierwszych dniach po operacji. Przebieg rehabilitacji po zabiegu chirurgicznym zależy od indywidualnych czynników i powinien być zaplanowany przez specjalistę.
  1. Dlaczego boli kolano: Wpływ innych dysfunkcji na ból kolan

Staw kolanowy działa w układzie jakim jest całe ciało człowieka. To, czy praca kolana jest prawidłowa, zależy też od sąsiednich stawów, przede wszystkim skokowego i biodrowego, co nie oznacza, że górna połowa ciała nie ma wpływu kolano. Przykładowy łańcuch oddziaływań może wyglądać następująco: pięta ucieka na zewnątrz, kolano kieruje się do środka, co z kolei zwiększ kompresję na boczną stronę stawu oraz rozciąga tkanki miękkie po stronie przyśrodkowej. Nawet same kolana działają na siebie. Kiedy jedno niedomaga, zostaje odciążone, przez co drugie dźwiga większy ciężar. Może dojść do sytuacji, w której paradoksalnie bardziej boli kolano zdrowsze, bo jest przeciążone. Między innymi z tych powodów pracując ze stawem kolanowym warto popatrzeć szerzej na całe ciało i jego postawę. Reasumując – do problemów kolana należy podejść lokalnie w miejscu odczuwanego bólu, przy czym warto rozszerzyć swoje działanie na wszystkie tkanki łączące się z kolanem, a nawet na inne struktury z pozoru z nim niezwiązane. Skuteczna fizjoterapia wymaga dużej wiedzy z anatomii, a często także bujnej wyobraźni i kreatywności. Być może zainteresuje Cię także artykuł na temat kinesiotapingu? Wejdź i sprawdź! Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne. Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify. Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *