kinesiotaping zastosowanie

Kinesiotaping

Czasami widzimy osoby ozdobione plastrami, nalepkami. Aplikacje mają różne kształty czy kolory, a znaleźć je można właściwie na całym ciele. Pomysł na wykorzystanie plastrów w rehabilitacji pochodzi z Japonii, kinesiotaping, lub prościej taping, jest metodą młodą jednak dosyć rozpowszechnioną, głównie dzięki powszechnemu wykorzystaniu „tejpów” w sporcie. Czym właściwie są i w czym pomagają postaram się przedstawić, odpowiadając na kilka najczęstszych pytań dotyczących kinesiotapingu.

1. Kinesiotaping – po co stosuje się tejpy?

Z uwagi na ich dużą elastyczność, zależnie od sposobu ich założenia możemy:

– działać przeciwobrzękowo,

– poprawiać ukrwienie,

– stymulować układ nerwowy,

– zmniejszyć lub zwiększyć napięcie mięśni,

– działać przeciwbólowo,

– poprawiać stabilizację,

– wspomagać ruch lub funkcję.

Wszystko zależy od kreatywności terapeuty oraz znajomości anatomii.

Zobacz też uraz odwleczony w czasie!

2. Kinesiotaping – Jakie są właściwości tejpów?

Przede wszystkim należy podkreślić, że kolor nie ma znaczenia. Przedstawia przede wszystkim wartość estetyczną. Taśmy są elastyczne, można rozciągnąć je wzdłuż do około 140% (podobną rozciągliwość ma skóra).  Zarówno materiał jak i klej zastosowane w plastrach są hipoalergiczne (przy czym mimo wszystko mogą zdarzyć się reakcje uczuleniowe). Skóra przed zabiegiem powinna być oczyszczona i odtłuszczona aby klej trzymał jak najdłużej. Pomocne w czasie usuwania taśm jest użycie oliwki lub oleju który rozpuszcza klej. Po założeniu plastrów próbują one wrócić do swojej pierwotnej długości, co skutkuje uniesieniem tkanek, a co za tym idzie – poprawą przepływu płynów jak np. krew i limfa. Przez pociąganie skóry stymuluje  się również układ nerwowy, funkcjonalnie wspomagany jest ruch, który sprawia trudność lub w razie konieczności zapewniana jest stabilność. Korzystając z różnych dostępnych właściwości tejpów możemy zastosować je tak, aby przyniosły jak najlepszy efekt.

3. Czy same tejpy są wystarczającą metodą leczenia?

Czasami stanowią one wiodącą część terapii jednak zwykle są stosowane aby utrzymać uzyskany efekt  uzyskany za pomocą technik manualnych, oraz wydłużyć działanie terapii. Tejpy są ważnym uzupełnieniem terapii manualnej oraz ćwiczeń.

4. Kinesiotaping – Jak długo nosimy założoną aplikację?

Czas noszenia aplikacji jest zależny od celu jaki chcemy osiągnąć. Zwykle plastry utrzymują się 2-4 dni, jednak mogą utrzymać się dłużej, zwłaszcza jeśli sprzyja temu miejsce w którym są naklejone (zdarzył mi się kiedyś pacjent, u którego wytrzymały 14 dni). Terapeuta zaznacza jak długo chce utrzymać plastry, co oczywiście nie obowiązuje, jeśli pacjent zauważy coś niepokojącego, lub gdy plastry same zaczną się odklejać i stracą swoją funkcjonalność.

5. Czy mogę pokazać jakąś prostą aplikację?

Zastanawiałem się nad tym, jednak doszedłem do wniosku, że pokazanie jak zastosować aplikację krok po kroku nie byłoby wskazane. To jak zakładamy plastry jest uwarunkowane problemem danej osoby i tym jak przebiega jej terapia. Skuteczne założenie taśm wymaga znajomości anatomii i badania struktur mięśniowych konkretnej osoby przez specjalistę. Ludzie różnią się pod względem długości kończyn czy preferowanych aktywności, a to wszystko bierze się pod uwagę planując terapię za pomocą kinesiotapingu. Po diagnozie i założeniu plastrów po raz pierwszy można jednak wytłumaczyć pacjentowi w jaki sposób może samodzielnie zakładać tejpy na swoją dolegliwość. Wówczas jest to dopasowane do jego potrzeb i przyniesie najlepszy efekt.

6. Jakie są przeciwskazania do terapii tejpami?

Jest ich bardzo niewiele zaliczamy do nich:

– infekcje i podrażnienia skóry,

-rany,

-odczyn alergiczny przy kontakcie z plastrami.

7. Czy warto stosować kinezytaping?

Tak. Jest to forma terapii wspomagająca leczenie innymi metodami, czasem pełni nawet wiodącą rolę. Lubię posługiwać się tą metodą szczególnie wtedy, gdy wiem, że przez dłuższy czas nie zobaczę pacjenta. Mam wtedy większą pewność, że efekty naszej wspólnej pracy utrzymają się do kolejnej wizyty i zamiast zaczynać od początku, będę kontynuował leczenie. Celem zawsze jest powrót pacjenta do formy, kinezytaping może w tym pomóc.

Być może zainteresuje Cię także Siedzący tryb życia a ból pleców lub artykuł o narzędziach stosowanych w fizjoterapii! Wejdź i sprawdź – jeśli masz ochotę. Nikogo nie zmuszamy 🙂

Posłuchaj na Spotify naszego Podcastu o zdrowiu!

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *