terapia czaszkowo-krzyżowa w ciąży

Terapia czaszkowo-krzyżowa w ciąży

Świadomość znaczenia okresu prenatalnego wzrasta z roku na rok. Jeszcze na studiach oglądałem unikatowe zdjęcie rentgenowskie, na którym widać ciążę bliźniaczą. Dziś nie jest możliwe narażanie dziecka na tak inwazyjne badanie. Okazuje się również, że wiele leków jest niewskazanych w okresie ciąży, nawet na przeziębienie pozostają jedynie „babcine sposoby”. Mówi się, że kobieta w ciąży nie powinna się też za bardzo denerwować, ale troska o stan psychiczny ciężarnej ogranicza się często do bezsensownego „nie denerwuj się”. W rozluźnieniu może się okazać pomocna terapia czaszkowo-krzyżowa w ciąży.

Co ma do zaoferowania fizjoterapia w ciąży? Może być na przykład ciekawą alternatywą dla farmakologii w dolegliwościach bólowych. Poprawna autoterapia lub terapia wykonana przez specjalistę jest w stanie wyeliminować problemy związane z bólem np. pleców lub szyi. Bardziej subtelną formą pracy jest terapia czaszkowo-krzyżowa w ciąży. Skupia ona swoje działanie na płynie mózgowo-rdzeniowym, naturalnym rytmie pracy kości czaszki oraz na odreagowaniu (wyciszeniu) nagromadzonego stresu. Wydaje się oczywiste, że kobieta w ciąży nie powinna się denerwować. Jednak współczesne tempo życia, natłok informacji, relacje z ludźmi oraz nowa sytuacja jaką jest ciąża mogą być źródłem stresu i napięć, które często można utożsamić z urazem. Dzieci jeszcze w łonie matki doskonale wiedzą w jakim nastroju ona jest. Cytując Leboyera „ono czuje…wszystko. Wszystko, całkowicie i to z intensywnością jakiej my nawet nie potrafimy sobie wyobrazić”. Embriologowie zauważyli znaczny wpływ stresu na rozwój dziecka, zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży, natomiast psychoterapeuci od dawna zwracają uwagę na wpływ doświadczeń z wczesnego dzieciństwa, a nawet okresu prenatalnego na funkcjonowanie dorosłych ludzi. Przykładem jaki wpływ na dziecko mają odczucia rodziców (ojca również!) jest często stwierdzane wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci. Jeśli w czasie ciąży kobieta poddana jest działaniu stresu zaczyna wydzielać adrenalinę. Hormon ten dostaje się również do krwioobiegu dziecka, stymulując układ nerwowy do walki lub ucieczki. Mięśnie dziecka reagują na hormon prawidłowo – napinają się. Skutkiem tego może być nadwrażliwość, hiperaktywność lub tendencja do zniecierpliwienia.

Dającym do myślenia przykładem tego jak stres w ciąży może wpływać na dziecko jest obserwacja antropolog Margaret Meade. W okresie międzywojennym dotarła do plemienia mieszkającego w Papui-Nowej Gwinei. W plemieniu tym kobieta spodziewająca się dziecka wynoszona była do rangi królowej pozbawionej wszelkich zmartwień. Całe plemię dbało tylko o to by nie zaznała stresu i urazów. Doświadczenia te sprawiały, że w społeczności tej rozwinęły się bardzo harmonijne relacje. Inne, bardziej wojownicze plemiona uznawały je za pokojowo nastawione i niegroźne plemię i pozostawiały je w spokoju. Przykład ten obrazuje, jak ogromny może być wpływ doświadczeń zdobytych w okresie prenatalnym.

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest subtelną formą działania skupiającą się na naturalnym rytmie pracy płynu mózgowo-rdzeniowego oraz kości czaszki, które również się poruszają. Terapia ta przynosi ulgę między innymi napiętym mięśnom pleców oraz miednicy. Dzięki działaniu na układzie nerwowym jest także w stanie odreagować nagromadzony w tkankach stres, przynoszą głębokie wyciszenie mamie i dziecku.

Zapraszamy na Spotify, gdzie możesz posłuchać naszego Podcastu o Zdrowiu!
Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.
Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.
Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

Kern M. Mądrość ciała. Czaszkowo-krzyżowe podejście do istoty zdrowia. 2012 Warszawa, Wyd. VIRGO

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *