relaksacja w ciąży korzyści sposoby

Relaksacja w ciąży

Trochę już pisaliśmy o ogromnym znaczeniu dobrostanu psychicznego matki w czasie ciąży w artykule na temat terapii czaszkowo-krzyżowej. Dzisiaj odniesiemy się do doniesień naukowych na ten temat, żeby nie było, że jesteśmy gołosłowni i pleciemy trzy po trzy. A na deser przygotowaliśmy coś specjalnego: pierwsze z serii nagrań, w którym znajdziesz indukcję hipnotyczną pozwalającą na pozbycie się stresu i napięcia. Zanim dowiesz się jak skutecznie relaksować się w ciąży sprawdź koniecznie po co to robić!

Dowiedziono naukowo, że dobry stan psychiczny matki wpływa korzystnie na wynik ciąży, rozwój płodu i zdolności adaptacyjne noworodka (Alder i wsp. 2007). Bardzo dużo badań wskazuje na to, że stres związany z ciążą wpływa na jej długość i wzrost dziecka (Federenko 2004; Khashan 2008; Wadhawa 2005; Wadhawa 2004). Kilka badań mierzyło na przykład czynność serca płodów i okazało się, że dzieci kobiet doświadczających przewlekłego stresu mają inną akcję serca (DiPietro 2002; Monk 2000; Monk 2004; Mulder 2002).

Nie do końca wiadomo, dlaczego tak jest. Podejrzewa się, że hormonalna reakcja na stres u matki wywołuje podobne efekty u dziecka, z tym, że dodatkowo zaburza się jeszcze czynność łożyska (Mulder 2002; Van den Bergh 2005).

Fink i wsp. (2012) dokonali interesującego przeglądu badań na temat wpływu relaksacji na matkę i dziecko. Wyniki pokazuje poniższa infografika. Osoby zainteresowane badaniami, z których wyciągnięto poniższe wnioski odsyłamy do artykułu Fink (2012).

relaksacja w ciąży
relaksacja w ciąży

Relaksacja w ciąży – czynność serca i ciśnienie krwi

Okazuje się, że trening progresywny, joga i masaż, jak również sterowane wyobrażenia redukują ciśnienie krwi u matki i przyczyniają się do zwolnienia czynności serca. Co więcej – okazuje się, że relaksacja wpływa korzystnie na ciśnienie krwi i czynność serca u kobiet cierpiących na nadciśnienie w ciąży, które może być potencjalnie bardzo niebezpieczne! (Fink 2012)

Relaksacja w ciąży – poziom hormonów stresu

Fink (2012) zauważa, że podsumowanie badań na temat hormonów stresu w ciąży jest dość problematyczne, bo w różnych badaniach zastosowano różne sposoby pozyskiwania danych oraz różne techniki relaksacji. W większości badań dowiedziono, że relaksacja (w tym masaż w ciąży) zmniejszały poziom kortyzolu i/lub noradrenaliny, i zwiększały poziom serotoniny i/lub dopaminy, zarówno po krótkich jak i długich interwencjach. Badacze zachęcają swoich kolegów, aby projektowali dłuższe badania, aby sprawdzić jak kształtuje się odpowiedź hormonalna  na relaksację na przestrzeni całej ciąży. Podpisuję się pod tym rękami i nogami!

Relaksacja – wpływ na łożysko i przepływ krwi

W analizie Fink (2012) znalazły się tylko dwa badania dotyczące tego tematu. Teixeira i wsp. (2005) Odkryli, że przepływ krwi zwiększa się w trakcie relaksacji pasywnej, jednak zmniejsza się po relaksacji aktywnej. Jednocześnie autorzy zaznaczają, że badane kobiety miały tylko jedną sesję relaksacji, nigdy wcześniej nie wykonywały podobnych ćwiczeń, w związku z czym mogły być podczas ich wykonywania zestresowane i skoncentrowane na zadaniu. DiPietro i wsp. odkryli natomiast, że relaksacja wpływa korzystnie na czynność serca płodu, przywracając go do normy, jeśli wcześniej wzrosła powyżej oczekiwanego poziomu, co wiąże się ze zmniejszoną opornością tętnic macicznych i zmniejszonym oporem tętnicy pępowinowej. Mówiąc po ludzku – po relaksacji krew lepiej krąży między mamą a dzieckiem.

Relaksacja – dobrostan psychiczny matki

Fink i wsp. (2012) przeanalizowali 9 badań na ten temat. Generalnie wszystkie wzięte pod uwagę badania dowiodły, że relaksacja w ciąży (zarówno pojedyncze sesje relaksacji jak i długotrwały trening) wpływają na poprawę psychicznego komfortu matki. Fink (2012) na podstawie przeprowadzonej analizy uważa, że wszystkie ciężarne doświadczające stresu, niepokoju czy depresji powinny rutynowo korzystać z relaksacji.

Pozytywne zmiany położnicze i pediatryczne

Okazuje się, że stosowanie w ciąży pewnych technik relaksacji (także masaż w ciąży) przekłada się na uzyskiwanie przez dziecko prawidłowej masy urodzeniowej. Wśród kobiet stosujących relaksację dzieci były większe i rzadziej zdarzały się przypadki niskiej masy urodzeniowej. Dzieci kobiet zrelaksowanych także rzadziej rodziły się przedwcześnie, a ciąża trwała dłużej.

Relaksacja w ciąży – korzyści dla dziecka

Okazuje się, że relaksacja w ciąży wpływa na zachowanie płodu w łonie matki, jednak dane te są niejednoznaczne i wymagają przeprowadzenia dokładniejszych badań, przede wszystkim dlatego, że zachowanie dziecka (np. jego aktywność) zmienia się także podczas trwania całej ciąży, dziecko ma zwyczajnie mniej miejsca. DiPietro i wsp. badając aktywność serca płodu zauważyli, że zmienia się ono wraz ze wzrostem relaksacji u matki, co wpływa korzystnie zarówno na matkę jak i na dziecko. W innym badaniu sprawdzano aktywność płodu matek z depresją poddanych relaksacji. Badanie trwało 16 tygodni, na przestrzeni których ruchy dzieci kobiet poddanych relaksacji stały się mniej gwałtowne, przy czym mogło mieć to związek z wkroczeniem w trzeci trymestr ciąży.

Relaksacja w ciąży – zachowanie noworodka

Okazuje się, że dzieci kobiet poddanych relaksacji (masaż!), miały wyższy wiek ciążowy (były bardziej dojrzałe) i osiągały większą masę. Powszechnie wiadomo, że te czynniki wpływają na zachowanie noworodka. Tak czy inaczej, dzieci kobiet poddanych relaksacji (a były to kobiety z depresją) osiągały lepsze wyniki między innymi w zakresie habituacji (wzrost tolerancji na bodziec, jeśli nie niesie on szczególnych zmian), innymi słowy były bardziej „cierpliwe”. Ich układ autonomiczny był bardziej stabilny, były mniej wycofane i mniej skłonne do przejawiania zachowań depresyjnych. Należy bezwzględnie zauważyć, że dzieci kobiet z depresją, u których zastosowano relaksację, porównano z dziećmi zdrowych kobiet!

Jak się zrelaksować w ciąży

Widać wyraźnie, że warto stosować relaksację w ciąży. W związku z tym zapraszam wszystkie oczekujące mamy na nasz kanał na Youtube. Przed odsłuchaniem nagrania zapoznaj się z opisem filmu!

Bibliografia:

Alder J, Fink N, Bitzer J, Hosli I, Holzgreve W. Depression ¨ and anxiety during pregnancy: a risk factor for obstetric, fetal and neonatal outcome? A critical review of the literature. J Matern Fetal Neonatal Med. 2007;20:189–209.

Federenko IS, Wadhwa PD. Women’s mental health during pregnancy influences fetal and infant developmental and health outcomes. CNS Spectr. 2004;9:198–206.

Khashan AS, McNamee R, Abel KM, et al. Reduced infant birth weight consequent upon maternal exposure to severe life events. Psychosom Med. 2008;70:688–694.

Wadhwa PD. Psychoneuroendocrine processes in human pregnancy influence fetal development and health. Psychoneuroendocrinology. 2005;30:724–743. 5.

Wadhwa PD, Garite TJ, Porto M, et al. Placental corticotropinreleasing hormone (CRH), spontaneous preterm birth, and fetal growth restriction: a prospective investigation. Am J Obstet Gynecol. 2004;191:1063–1069.

DiPietro JA, Hilton SC, Hawkins M, Costigan KA, Pressman EK. Maternal stress and affect influence fetal neurobehavioral development. Dev Psychol. 2002;38:659–668.

Monk C, Fifer WP, Myers MM, Sloan RP, Trien L, Hurtado A. Maternal stress responses and anxiety during pregnancy: effects on fetal heart rate. Dev Psychobiol. 2000;36:67–77.

Monk C, Myers MM, Sloan RP, Ellman LM, Fifer WP. Effects of women’s stress-elicited physiological activity and chronic anxiety on fetal heart rate. J Dev Behav Pediatr. 2003;24:32– 38.

Monk C, Sloa RP, Myers MM, et al. Fetal heart rate reactivity differs by women’s psychiatric status: an early marker for developmental risk? J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 2004;43:283–290.

Mulder EJ, Robles de Medina PG, Huizink AC, Van den Bergh BR, Buitelaar JK, Visser GH. Prenatal maternal stress: effects on pregnancy and the (unborn) child. Early Hum Dev. 2002;70:3–14.

Van den Bergh BR, Mulder EJ, Mennes M, Glover V. Antenatal maternal anxiety and stress and the neurobehavioural development of the fetus and child: links and possible mechanisms. A review. Neurosci Biobehav Rev. 2005;29:237–258.

Fink NS, Urech C, Cavelti M, Alder J. Relaxation during pregnancy: what are the benefits for mother, fetus, and the newborn? A systematic review of the literature. J Perinat Neonatal Nurs. 2012 Oct-Dec;26(4):296-306. doi: 10.1097/JPN.0b013e31823f565b.

Teixiera i wsp. The effects of acute relaxation on indices of anxiety during pregnancy. J Psychosom Obstet Gynaecol. 2005;26;271-276.

DiPietro i wsp. Fetal responses to inducedmaternal relaxation during pregnancy. Biol Psychol. 2008;77:11-19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *