Hipnoporód krok po kroku

Hipnoporód krok po kroku

Hipnoza to nie to samo co hipnoterapia. Hipnoza jest jedynie techniką pozwalającą osiągnąć pewne rezultaty, hipnoterapia to metoda leczenia konkretnych zaburzeń i wspierająca rozwój pożądanych cech czy umiejętności. Hipnoporód jest przedsięwzięciem, które wymaga kompleksowego podejścia, nie wystarczy skoncentrować się na bólu, aby osiągnąć interesujące nas cele, czyli spokojny, łagodny i naturalny poród. Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi jakie są korzyści z hipnozy w ciąży. Życzymy miłej lektury! Z tego artykułu dowiesz się jak przeprowadzić hipnoporód krok po kroku. 

Hipnoporód krok po kroku – Przygotowanie do hipnoporodu

Hipnoza w czasie ciąży

Pozytywne przeformułowanie i dlaczego jest tak ważne. – hipnoporód krok po kroku

W pierwszej kolejności należy zająć się przeformułowaniem procesu porodu z bolesnego i przerażającego na spokojne, satysfakcjonujące i piękne doświadczenie. Jednym ze sposobów jest edukacja i zmiana nawyków językowych. Poród uległ na przestrzeni lat dużej medykalizacji, co wyraża się w języku, do opisu porodu stosujemy często żargon medyczny, obfitujący w nazwy, które mogą budzić lęk i mają negatywne konotacje. Przykładem takiego słowa jest „skurcz” – słowo samo w sobie kojarzy się źle, opisujemy nim bolesne dolegliwości, które czasem dotykają różnych mięśni. To słowo wykreślamy ze słownika hipnoporodowego, zastępując np. słowem „fala”, które kojarzy się raczej przyjemnie. Delikatny język to podstawa, można na przykład zmienić słowo „wypadek” czy „komplikacje” bardziej neutralnym emocjonalnie „zwrotem wydarzeń”. Często lęk jest efektem tego, że porodu nie da się do końca zaplanować i zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, na skutek czego będzie potrzebne większe wsparcie medyczne. Tym problemem również można się zająć w hipnozie, posługując się sugestiami, które sprawią, że wszelkie nieoczekiwane „zwroty wydarzeń” będą sygnałem dla dalszego rozluźnienia oraz zaufania swojemu ciału i personelowi. Skuteczność przeformułowań językowych w zarządzaniu bólem została naukowo dowiedziona w badaniach na temat sposobu doświadczania bólu przez kobiety poddane cesarskiemu cięciu (Chooi i wsp. 2011) i w badaniach opisujących doświadczanie bólu w trakcie podawania znieczulenia zewnątrzoponowego  (Waisblat i wsp. 2016). Obecne w mediach obrazy utrwalają w kobietach wypaczony wizerunek porodu jako doświadczenia wyczerpującego, przerażającego i niezwykle trudnego, hipnoza pomaga ten proces odwrócić, co wpisuje się w aktualny model zarządzania objawami opisany przez Dodd (2016).

Wzmacnianie zaufania do swojego ciała – hipnoporód krok po kroku

Hypnobirthing zakłada wzmocnienie w kobiecie przekonań, które pomogą jej uwolnić naturalne zdolności do porodu, które posiada tak po prostu. Kobiety uwierzyły, że porodu trzeba się nauczyć – wszystkie inne ssaki radzą sobie bez lekcji, a fizjologię mamy przecież bardzo podobną. Dlaczego u ludzi występuje problem z odruchem Fergusona, czyli odruchem spontanicznego wyparcia dziecka na świat, napiszemy w kolejnym artykule, warto do niego zajrzeć. Hipnoporód uwalnia naturalne zdolności do rodzenia dzieci.

Wzmocnienie relacji z dzieckiem.

Budowanie więzi z nienarodzonym dzieckiem ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze – pomaga odnaleźć się w roli mamy po porodzie. Po drugie – stwarza bardzo pozytywną motywację. Dzięki wyobrażeniu sobie pierwszego momentu spotkania z Twoim maleństwem, chwili kiedy pierwszy raz spogląda ufnie w Twoje oczy możesz spostrzegać fale przebiegające przez Twe ciało jako siłę, która przybliża Wasze spotkanie. Po trzecie (i równie ważne) dziecko dzieli z mamą ciało i w moim poczuciu doskonale wie, kiedy mama o nim myśli i wysyła do niego pozytywne uczucia. To bardzo miły prezent, który można dać dziecku jeszcze przed narodzeniem, zwłaszcza, że w okresie prenatalnym może dojść do różnych traum, które nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować. Stres przeżywany przez mamę ma wpływ na nienarodzone dziecko, dlatego warto dostarczać mu też przyjemnych, pełnych relaksu momentów. Marcin napisał na ten temat artykuł, zaglądnij tutaj jeśli chcesz.

Hipnoza w czasie porodu – hipnoporód krok po kroku

W trakcie porodu użyteczne są techniki wywołujące analgezję czyli znieczulenie. Efekt ten uzyskujemy trenując przed porodem. Można znieść przykre doznania za pomocą nauczenia mamy w trakcie ciąży osiągania efektu drętwienia ręki, co później może przenosić w inne rejony ciała. Można również zamienić uczucie bólu na inne doznania, kojarzące się neutralnie takie jak np. ucisk czy drętwienie. Dobrą praktyką wydaje się być stosowanie takich sugestii, które dopuszczą odczuwanie bólu, kiedy dzieje się coś niedobrego. Ból ma przecież wartość informacyjną i ostrzega przed niebezpieczeństwem. Hipnoporód wymaga ćwiczeń i praktyki, a sukces jest miarą powtórzeń. Odsłuchanie nagrania z Internetu pierwszy raz podczas rodzenia dziecka nie da żadnego efektu. Aby osiągnąć efekt znieczulenia należy odpowiednio wcześniej (w rzeczywistości im wcześniej tym lepiej) stosować hipnozę. Koszty są znikome ponieważ podczas sesji nagrywa się indukcje, które później kobieta odsłuchuje w domu jak najczęściej może. Wczesne rozpoczęcie treningu nie zwiększa kosztów hypnobirthingu.

Wspierająca obecność w trakcie doświadczenia – hipnoporód krok po kroku

Kolejnym elementem hipnoporodu jest obecność zaufanego partnera, który umożliwia rodzącej kobiecie skupienie się na zadaniu i chroni ją przed zakłócającymi wpływami środowiska. Rodząca kobieta łatwiej może wejść w stan hipnozy, jeśli wie, że czuwa nad nią ktoś kto będzie jej rzecznikiem w kontakcie z osobami, które się nią opiekują. Dzięki temu wie, że jej potrzeby będą ugłośnione, bez konieczności aktywnego tłumaczenia innym o co jej chodzi i na czym jej zależy. To bardzo ważne, bo jak pisze Odent (2009) angażowanie rodzącej kobiety w rozmowę bardzo ją dekoncentruje. To dlatego, że za poród odpowiadają starsze ewolucyjnie części mózgu, a kora nowa używana w czasie komunikacji może je zakłócać. Poza tym osoba towarzysząca, która brała aktywny udział w treningu hipnozy może wzmacniać stan relaksu poprzez wcześniej ustalone gesty czy słowa (Beebe 2009).  Wybór tej osoby należy do kobiety, może to być jej partner, ktoś z rodziny, hipnoterapeuta czy doula. Po przyjęciu do szpitala, jest to główna osoba, która wchodzi w kontakt z personelem aby pozwolić rodzącej kobiecie na poród pod hipnozą.

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Z przyjemnością podzielę się wiedzą i opinią.

Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.

Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku.

hipnoporód krok po kroku
hipnoporód hypnobirthing krok po kroku

Bibliografia:

Chooi, C. S., Nerlekar, R., Raju, A., & Cyna, A. M. (2011). The effects of positive or negative words when assessing postoperative pain. Anesthesia and Intensive Care, 39(1), 101–106.

Waisblat V. i wsp. Impact of Hypnotically-Based Intervention on Pain and Fear in Women Undergoing Labor. International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis, Australia 24 december 2016

Dodd, M., Janson, S., Facione, N., Faucett, J., Froelicher, E. S., Humphreys, J.,  & Taylor, D. (2001). Advancing the science of symptom management. Journal of Advanced Nursing, 33, 668–676.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *