ból szyi promieniujący do ręki

Ból szyi promieniujący do ręki

Ostatnio zauważyłem, że na rehabilitację i fizjoterapię zgłasza się większa liczba osób, którym dokucza ból szyjnego odcinka kręgosłupa, niż osób z dolegliwościami odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Czym charakteryzuje się ból szyi promieniujący do ręki i jak go leczyć?

Jeśli wolisz słuchać niż czytać możesz zapoznać się z tym artykułem w formie podcastu tutaj, lub na Anchor, Spotify i Youtube.

Podcast o Zdrowiu odc. 23 Ból szyi promieniujący do ręki

Promieniujący ból szyi – przyczyny

Zwyrodnienia – ból szyi promieniujący do ręki

Jaka jest przyczyna bólu szyi? Jedną z głównych przyczyn jaką podaje Mikołajczyk i wsp. są zmiany zwyrodnieniowe. Do zwyrodnień dochodzi z uwagi na anatomiczną budowę oraz biomechanikę tej okolicy, zwyrodnienia to proces, który wraz z wiekiem dotyczy większości osób. Innymi przyczynami są zmiany pourazowe, zmiany zapalne, osteoporoza i nowotwory. 

Zwyrodnienia kręgosłupa a promieniujący ból szyi

Dlaczego ból szyi promieniuje do ręki? Odpowiedź przynosi znajomość anatomii. To właśnie na wysokości szyjnego odcinka kręgosłupa wychodzą włókna nerwowe (nerw: łokciowy, promieniowy i pośredni), unerwiające całą kończynę górną. Gdy dochodzi do dyskopatii, krążek międzykręgowy może podrażniać włókna nerwowe. Dysfunkcje szyjnego odcinka kręgosłupa mogą zatem skutkować bólem szyi promieniującym do ręki. Zmiany w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa mogą być nasilane przez szkodliwe nawyki. Nie bez znaczenia jest prowadzenie siedzącego trybu życia czy praca na komputerze lub częsta zabawa telefonem komórkowym, a nawet czytanie w nieodpowiedniej pozycji. Nieprawidłowe ułożenie szyi w trakcie tych czynności ma wpływ na lordozę kręgosłupa i jego pracę.

Zespół ucisku górnego otworu klatki piersiowej

Urbanek i  wsp. wskazują, że ból odcinka szyjnego z promieniowaniem do ręki wynika nie ze zwyrodnień, lecz z TOS (zespół ucisku górnego otworu klatki piersiowej). Objawy kliniczne TOS są bardzo podobne do neurologicznych objawów rzutujących z kręgosłupa szyjnego, to m. in. promieniujący ból szyi przechodzący przez bark i ramię oraz przedramię do czwartego i piątego palca. Przyczyną bólu jest ciasnota mechaniczna w okolicy szyj i obojczyka. W miejscu tym przebiegają zarówno włókna nerwowe jak i naczynia krwionośne.

Ból szyi promieniujący do ręki – leczenie

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna dolegliwości konieczna jest kompleksowa rehabilitacja, która obejmuje:

– poprawę postawy ciała, zwłaszcza przesunięcie głowy i ramion do przodu,

– rozluźnienie mięśni wpływających na postawę,

– wzmocnienie gorsetu mięśniowego.

Największą skuteczność w leczeniu, poza metodami fizykalnymi, mają ćwiczenia oraz terapia manualna.

Dolegliwości w odcinku szyjnym kręgosłupa jest tak wiele, że nie sposób ich opisać w jednym, krótkim artykule. W kolejnych artykułach zamierzam rozwinąć ten temat.  

Zapraszamy na Spotify, gdzie możesz posłuchać naszego Podcastu o Zdrowiu!

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

1. Mikołajczyk E. Wpływ kompleksowej fizjoterapii na stan funkcjonalny pacjentek z dolegliwościami bólowymi odcinka szyjnego kręgosłupa. Hygiea Public heatly, 2013.

2. Urbanek T i wsp. Występowanie zespołu uciskowego górnego otworu klatki piersiowej (TOS) w populacji w wieku 19–26 lat. Chirurgia Polska 2008

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *