zniesienie krzywizn kręgosłupa

Zniesienie krzywizn kręgosłupa

Wielu z nas pamięta zapewne słowa dorosłych, którzy strofowali nas w dzieciństwie mówiąc „Siedź prosto!”. Może nawet sami wypowiadaliśmy już to zdanie w stosunku do własnych dzieci? To bardzo ciekawe, ponieważ w mojej pracy, często obserwuję, widząc zdjęcia RTG moich pacjentów, że ich kręgosłup jest za prosty. Dziwne prawda? Dlaczego Zniesienie krzywizn kręgosłupa może stanowić problem?

Dla większości osób oczywistym schorzeniem kręgosłupa jest skrzywienie boczne (skolioza). Skrzywienie boczne to osobne, złożone zagadnienie, którym zajmę się być może jednym z kolejnych artykułów. Dziś chciałbym opowiedzieć o fizjologicznie prawidłowych skrzywieniach kręgosłupa, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

Kręgosłup oglądany z profilu nie stanowi linii prostej. Kształt kręgosłupa przypomina literę “S”, gdzie wygięcia w przód nazywa się lordozami, a wygięcia w tył kifozami. Lordoza występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym, zaś kifoza znajduje się w odcinku piersiowym i krzyżowym. Dzięki naprzemiennemu i płynnemu układowi lordoz i kifoz kręgosłup jest elastyczny i działa jak amortyzator, chroniąc głowę przed wstrząsami.

Zniesienie krzywizn kręgosłupa
Naturalne krzywizny kręgosłupa

Niestety obecnie bardzo wielu pacjentów ma nadmierne lub zniesiono wspomniane wcześniej, fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Dzieje się tak z uwagi na dominujący obecnie, siedzący tryb życia. W pracy, samochodzie i w wolnym czasie siedzimy. Już od najmłodszych lat, kiedy  kształtuje się układ kostny, nieodmiennie i z uporem siedzimy. Zbyt mała ilość ruchu to kolejna konsekwencja prowadzenia siedzącego trybu życia.  

Jak dowiedziałem się, z radia w czasie pisania artykułu, regularnie aktywna fizycznie jest jedna czwarta Polaków, podczas gdy na zachodzie Europy połowa populacji deklaruje regularną aktywność.

Kręgosłup, który nie posiada prawidłowych krzywizn wygląda jak tyczka lub krzywa o ostrych zwrotach zamiast łagodnych łuków. W związku z tym, że kręgosłup stanowi podstawowy filar stelażu jakim jest układ kostny, jego nieprawidłowości odbijają się na innych układach.

Zniesienie krzywizn kręgosłupa – skutki

– przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego,

– zwiększone napięcie mięśni,

– bóle i zawroty głowy,

– nieprawidłowa postawa ciała,

– zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa,

– dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa,

– ból promieniujący wzdłuż kończyn,

– podrażnienie narządów wewnętrznych (pogorszenie ich funkcjonowania)

Fizjoterapeuta pomoże w dolegliwościach bólowych i zaplanuje zdrową, możliwą do wykonania aktywność ruchową. We wzmocnieniu motywacji i wytrwałości do ćwiczeń pomoże psycholog. Na razie nic Ci nie dolega pomimo siedzącego trybu życia? Świetnie – masz spore szanse odsunąć dolegliwości w czasie i przedłużyć okres sprawności fizycznej, jeśli szybko zmienisz nawyki ruchowe.

Więcej o terapii online: fizjoterapia online

Bibliografia:

  1. Majchrzycki M., Dolegliwości bólowe kręgosłupa u kobiet w ciąży. Ginekol Pol. 2010, 81, 851-855.
  2. Kazimierczak H., Znaczenie zniesienia lordozy szyjnej w symptomologi otoneurologicznej. Audiofonologia.
  3. Jagucka-Mętel W., Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego wynikające z zaburzenia lordozy lędźwiowej. Pomeranian J Life Sci 2017;63(1):20-23.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *