Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Ból karku i ból szyi a stres

Nerw błędny jest bardzo rozległym nerwem który reguluje ważne czynności życiowe niezależne od naszej woli. Jednak nie chodzi tylko o oddychanie, trawienie czy bicie serca. Jest on bardzo istotny w relacjach międzyludzkich i naszym zaangażowaniu społecznym. Wiąże się też nierozerwalnie z poczuciem bezpieczeństwa, bardzo ważną i niedocenianą potrzebą. Stres, zwłaszcza przewlekły może wywołać ból szyi i ból karku.

Dużo można by pisać na temat teorii poliwagalnej (teoria ta odnosi się do działania nerwu błędnego i pobudzenia różnych jego gałęzi). Dziś skupiam się na tym, jak na nasze ciało wpływają zaburzenia nerwu błędnego.

Zaburzenia czynności nerwu błędnego – objawy

Zaburzenia nerwu błędnego oraz innych nerwów czaszkowych potrafią wiązać się z różnymi dolegliwościami, na przykład:

 • chroniczne napięcia: (bóle karku, migreny, zaciskanie zębów, bóle stawów, napięcie karku, sztywność karku),
 • problemy emocjonalne (drażliwość, brak energii, lęk, zaburzenia snu, zapominanie),
 • problemy w układem krążeniowo-oddechowym (ból klatki piersiowej, astma, nieregularny rytm serca)
 • dysfunkcje trzewne (zaburzenia trawienia, nadkwasota, wrzody, utrata lub nadmiar apetytu),
 • osłabienie układu odpornościowego (częste infekcje, alergie),
 • problemy behawioralne, 
 • zaburzone relacje interpersonalne,
 • zaburzenia funkcji poznawczych (problemy z pamięcią, koncentracją).

Widać wyraźnie, że zaburzenia w pracy nerwu błędnego mogą dać rozmaite objawy, na pozór ze sobą niezwiązane. Fizjoterapia może wspomóc inne formy leczenia (np. psychoterapię czy farmakoterapię), stwarzając w ciele optymalne warunki do leczenia i utrwalania się pozytywnych zmian.

Ból karku i ból szyi a nerw błędny

W jednym z ostatnich artykułów opisywałem, co nas boli w kwarantannie. Problemy z jakimi często zgłaszali się pacjenci po okresie izolacji to wymiennie napięcie mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowego oraz czworobocznego grzbietu, które dają objawy takie jak ból karku oraz ból bocznej strony szyi. Te mięśnie są unerwione przez nerw dodatkowy, którego włókna łączą się bezpośrednio z nerwem błędnym. Przez ograniczenie ruchu, przesiadywanie przed komputerem ale i za sprawą stresu, niepewności i samotności większość pacjentów skarżyła się na wzmożone napięcie tych właśnie mięśni. Ból karku nie był jedynym objawem, często pojawiały się także bóle głowy, zmęczenie, sztywność mięśni oraz płytki oddech.

Ból karku i ból szyi – jak sobie pomóc

Jak sobie pomóc kiedy ból szyi nasila się i wzmaga na skutek stresów? Z chwilę opiszę ćwiczenie podstawowe pomocne w powrocie do stanu zaangażowania społecznego i poprawie pracy części brzusznej nerwu błędnego. To bardzo prosta metoda samopomocy, która daje świetne efekty, zwłaszcza w połączeniu z fizjoterapią i psychoterapią.Połóż się wygodnie na plecach, dłonie* zapleć pod głową i oddaj ciężar głowy w swoje ręce. Jeżeli doskwiera Ci ból barku możesz użyć jednej ręki.

Skoncentruj się przez chwilę na doznaniach z ciała, obserwuj swój oddech i z każdym wydechem rozluźniaj się głębiej. Możesz zauważyć, że głowa staje się jeszcze cięższa.

Ćwiczenie podstawowe - ból karku i szyi, nerw błędny
Ćwiczenie podstawowe – ból karku i szyi

Teraz pozostawiając głowę nieruchomo spójrz w lewo lub prawo. Poruszają się tylko Twoje oczy. Spoglądaj w wybraną przez siebie stronę aż do momentu ziewnięcia, westchnięcia, albo przełknięcia śliny. Zwykle reakcja pojawia się w przeciągu minuty.

Ćwiczenie podstawowe 2 - ból karku i szyi, nerw błędny
Ćwiczenie podstawowe 2 – ból karku i szyi

Gdy ją u siebie zaobserwujesz popatrz z powrotem przed siebie i powtórz ćwiczenie w przeciwną stronę.

Ćwiczenie podstawowe 3- ból karku i szyi, nerw błędny
Ćwiczenie podstawowe 3 – ból karku i szyi

Na zakończenie z powrotem patrzysz w sufit (albo niebo – ćwiczenie w naturze działa jeszcze bardziej kojąco).

Jeśli masz ochotę możesz powtórzyć to ćwiczenie, choć zwykle wystarczy jedna seria. Najlepsze rezultaty uzyskasz ćwicząc rano i wieczorem.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz lub uzupełnij ankietę. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Obrazek tytułowy:

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *