zdrowe plecy w święta

Świąteczny ból pleców i jak go uniknąć.

Święta Bożego Narodzenia są tuż tuż, nic więc dziwnego, że przygotowania idą pełną parą. Zabieramy się za porządki w mieszkaniach i domach, a osoby wierzące starają się też przygotować duchowo. Kupujemy prezenty (np. gry planszowe), gotujemy potrawy, stroimy choinki, by za chwilę siąść do stołu i popuszczać pasa. A co potem?  Zwykle w okresie między Świętami, a nowym rokiem z jakiegoś powodu trafia do gabinetu bardzo wielu pacjentów. Powodem zgłoszenia najczęściej bywa postrzał, dyskopatia czy rwa kulszowa. Dlaczego tak jest? Czytaj dalej aby dowiedzieć się z czego wynika świąteczny ból pleców i jak go uniknąć.     

Świąteczny ból pleców: Świąteczne porządki a ból pleców

Kiedy zbieram wywiad, zwykle pierwszą rzeczą na którą pacjenci zwracają uwagę jest to, że intensywnie pracowali w domu przy przygotowaniach świątecznych. Nieważne czy ból pojawił się po jednym konkretnym ruchu czy był wynikiem przeciążenia, zawsze wskazują wysiłek jako główną przyczynę bólu. Za bólem tego typu stoi osłabienie mięśni. „Praca fizyczna osłabia mięśnie?” – można by zapytać. Tak, przeciążone mięśnie  w końcu przestają pracować jak należy, powodując ból kręgosłupa, a w skrajnych przypadkach np. rwę kulszową. Aby wyobrazić sobie ten mechanizm możesz ściskać coś w ręce, a następnie rozluźniać uścisk. Szybkie, wielokrotne powtórzenie tej czynności sprawi, że mięśnie będą wyraźnie osłabione. Ból pojawiający się w następstwie osłabienia mięśni zmniejsza mobilność, zwykle oszczędzamy się kiedy coś boli (zobacz też skutki unieruchomienia po urazie). Brak ruchu dalej prowadzi do osłabienia mięśni.

Remedium na dolegliwości tego typu stanowią ćwiczenia fizyczne, poprawiające zarówno siłę mięśniową oraz elastyczność mięśni. Do takich samych wniosków doszedł Gąsiorowski (2012), udało się je udowodnić w spektakularny sposób. W swojej pracy badał rolników pracujących fizycznie, z dolegliwościami bólowymi dolnego odcinka kręgosłupa, na poziomach odpowiedzialnych między innymi za rwę kulszową. Po przeprowadzeniu treningu siłowego i zastosowaniu ćwiczeń poprawiających mobilność  wszystkie 120 osoby wyzdrowiały. Wszystkim uczestnikom badania udało się uniknąć zabiegu operacyjnego! Wnioskiem z tych rozważań jest to, że praca fizyczna i ćwiczenia fizyczne to dwie różne kwestie. Łatwo pomyśleć, że to ruch sprawia ból i jest przyczyną dolegliwości, podczas gdy tak naprawdę przyczyną dolegliwości są właśnie osłabione mięśnie. Fachowe, odpowiednio dobrane ćwiczenia dają świetne efekty.Świąteczne obżarstwo i ból kręgosłupa Świąteczne obżarstwo i ból kręgosłupa

Świąteczny ból pleców: Świąteczne obżarstwo i ból kręgosłupa

             Innym czynnikiem wpływającym na pojawienie się bólu dolnego odcinka kręgosłupa i wszelkich spięć, postrzałów, rwy kulszowej jest nadmierne przejadanie się w okresie świątecznym.  O tym że narządy wewnętrzne mają duży wpływ na ból pleców już wspominałem przy okazji terapii wisceralnej. Zaburzenia w funkcjonowaniu organów wewnętrznych stanowią znaczny odsetek przyczyn dolegliwości bólowych, o czym wspominają Chińczycy. Jin w swojej pracy uznawał dolegliwości ze stron trzewi za jeden z niespecyficznych powodów wywołujących bólu pleców. McSweeney i wsp. przeprowadzili natomiast badania, w których dowiedli, że zastosowanie paru prostych technik polegających na mobilizacji esicy (fragment jelita grubego) zmniejsza wrażliwość na nacisk mięśni przykręgosłupowych. W sytuacji kiedy nasz układ pokarmowy jest nadmiernie obciążony trawieniem może to niekorzystnie wpłynąć na nasz kręgosłup i w efekcie wyzwolić jego dolegliwości.

Jak zadbać o siebie w Święta

Aby uniknąć bólu pleców w Święta i zapobiec konieczności wizyty u fizjoterapeuty warto zastosować się do kilku zasad:

  • Sprzątanie to nie ćwiczenia. Jeśli masz zlecone ćwiczenia wykonuj je według zaleceń. Przykłady ćwiczeń możesz znaleźć tutaj i tutaj. Pamiętaj, że najlepiej działają ćwiczenia dobrane indywidualnie do konkretnej osoby i jej problemu.
  • Podczas prac świątecznych pamiętaj o tym, aby się rozciągnąć.
  • Jedz z umiarem. Pamiętaj, że sygnał o pełnym żołądku dociera do mózgu z pewnym opóźnieniem. Rób przerwy między daniami, daj sobie szansę zauważyć, że jesteś już najedzony.
  • Jeżeli mimo wszystko pojawił się ból skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty jak najszybciej. Przewlekłe, zaniedbane schorzenia wymagają dłuższej terapii.
Jak uniknąć bólu pleców w święta Świąteczny ból pleców
Zdrowe plecy w Święta

Posłuchaj na Spotify naszego Podcastu o zdrowiu!

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

1. Gąsiorowski A., The role of weight training in treating farmers with lumbar discopathy. Ann Agric Environ Med. 2012;19(4):817-20.

2 Jin AM., Cause-specific treatment for nonspecific low back pain. Di Yi Jun Yi Da Xue Xue Bao 2002 Dec;22(12):1057-60.

3. McSweeney TP i wsp. The immediate effects of sigmoid colon manipulation on pressure pain thresholds in the lumbar spine. J Bodyw Mov Ther. 2012 Oct;16(4):416-23

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *