5 psychologicznych gier, które warto znać

5 Psychologicznych Gier, które warto znać

Święta za pasem. Jeśli szukasz pomysłu na prezent, który zagwarantuje wspólnie spędzony czas, dobrze trafiłeś/trafiłaś. Gry psychologiczne cieszą się dużą popularnością.

Dzieci i dorośli toną w niepotrzebnych rzeczach, którymi cieszą się tylko przez chwilę, zanim o nich zapomną. Nie sposób pamiętać o każdej z tych rzeczy, ani bawić się wszystkimi zabawkami i gadżetami na raz, w końcu człowiek ma tylko dwie ręce. Gry towarzyskie stanowią interesującą alternatywę dla innych prezentów.

Gry planszowe i karcianki zyskują na popularności i ciągle pojawiają się nowe tytuły. Poniżej znajduje się subiektywna lista gier z psychologią w tle. Wybrane przeze mnie gry dają okazję do rozmowy i lepszego poznania innych uczestników zabawy, niejednokrotnie wyposażając w nowe umiejętności radzenia sobie ze stresem lub zdolności interpersonalne. Psychologia to nie tylko relacje, lecz także procesy poznawcze czy kreatywność. Gry rozwijające umiejętności tego typu opiszemy niebawem.

Na pewno pominęłam jakieś wartościowe gry. Jeśli znasz interesujący tytuł, którego nie wymieniłam proszę – daj znać w komentarzu.

Kolejność gier jest przypadkowa i nie odzwierciedla moich sympatii. Z resztą każda z nich ma nieco inne przeznaczenie, preferencje zależą więc od potrzeb użytkownika.

Dawno temu opisaliśmy grę rodzinną Pytaki, która jest niezwykle wartościowa, zainteresowanych zapraszam tutaj.

1. Małżeńska gra

Dla kogo: psychologiczna gra dla małżeństw, które chcą podjąć świadomy wysiłek dbania o swoją relację. Gra jest dedykowana Katolikom, jednocześnie dostosowanie jej do swoich potrzeb i światopoglądu jest możliwe i zarazem proste. 

Rozwija: komunikację w związku

Rozgrywka: W skład gry wchodzi 320 kart, które przedstawiają najczęściej wypowiadane przez partnerów/małżonków stwierdzenia. Zdania pogrupowane są w kilka kategorii: Pozytywy, Relacja, Seks, Dzieci, Praca, Teściowie. To para decyduje, na który temat chce porozmawiać, wybierając zgodnie z obecną potrzebą lub losując. Każda z kategorii zawiera karty przeznaczone dla mężczyzn i dla kobiet. W skład gry wchodzi również karta głosu, która przypomina, kto w danej chwili ma prawo mówić. Nowsza wersja gry została wyposażona w dodatkowe karty specjalne: „Tak, ale…”, „Pozwól mi czuć”, „Mów o sobie” oraz „Sprawdzam”. Każdy wybiera maksymalnie 3 karty, które najlepiej odpowiadają jego/jej uczuciom i kładzie je przed drugą osobą, treścią do spodu, tak by partner/partnerka ich nie widziała. Następnie z kategorii „Pozytywy” wybiera się po dwie karty i układa przed partnerem/małżonkiem. Za pomocą losowania ustala się, kto pierwszy ma kartę głosu, którą przekazuje drugiej stronie, gdy uzna za stosowne. To osoba posiadająca kartę głosu decyduje, kiedy ją oddaje. Rozmowę rozpoczyna się i kończy na pozytywach.

Plusy: Gra daje szansę do szczerej rozmowy na problematyczne tematy, jest prosta.

Minusy: Brakuje elementów typowych dla rozgrywki jak np. przyznawanie punktów.    

Gra nie jest neutralna światopoglądowo. To może być zaleta lub wada w zależności od tego, kto ocenia.

Małżeńska Gra, Gra Psychologiczna, gra dla par  gry psychologiczne
Małżeńska Gra

2. Jupitajnia

Dla kogo: terapeutyczna gra dla par, które chcą wzmocnić więź między sobą i poprawić komunikację.

Rozwija: Komunikację w związku, ćwiczy umiejętność parafrazowania, ułatwia planowanie wspólnego czasu

Rozgrywka: W skład Gry wchodzą między innymi karty pytań i karty nagród. Każda z osób losuje pytanie po czym ma minutę na udzielenie odpowiedzi. Czas odmierza klepsydra. Po udzieleniu odpowiedzi druga osoba ma za zadanie sparafrazować odpowiedź, którą usłyszała. Jeśli osoba odpowiadająca potwierdzi, że parafraza jest prawidłowa, zyskuje punkty. Po zdobyciu 10, 20 i 30 punktów przyznawane są Nagrody – akcje, które należy wykonać natychmiast (np. masaż) lub zaplanować na najbliższe dni (wspólne wyjście).

Plusy: możliwość rozmowy na błahe i poważne tematy, nagrody w formie wspólnie spędzonego czasu, eleganckie nowe wydanie.

Minusy: cena dość wysoka

W ofercie znajduje się wersja dla przyjaciół oraz wersja dla par dotycząca seksualności.

Jupitajnia, Gra Psychologiczna, Gra dla par gry psychologiczne
Jupitajnia

3. Góra Uczuć

Dla kogo: gra terapeutyczna dla dzieci od szóstego roku życia i dla ich rodziców, sprawdza się także jako pomoc dydaktyczna i terapeutyczna.

Rozwija: umiejętności interpersonalne, umiejętność rozpoznawania i nazywania uczuć, słuchanie, czekanie na swoją kolej, umiejętności radzenia sobie ze stresem, wzmacnia relację między graczami.

Rozgrywka: Prosta gra planszowa, w której o ruchu decyduje rzut kostką. Gra opiera się na zdaniach niedokończonych, ćwiczeniach wyobraźni, zadaniach z zakresu komunikacji interpersonalnej. Umożliwia graczom dzielenie się swoimi emocjami, doświadczeniami i spostrzeżeniami w przyjaznej atmosferze. Celem gry jest dotarcie do mety, po drodze można dzielić się z innymi graczami swoim „bagażem doświadczeń”, wykonywać różne wyzwania lub opowiedzieć o emocjach doświadczanych przez uczestników różnych sytuacji, które napotykamy po drodze.

Plusy: łatwa i przyjemna gra, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych

Minusy: dla bardziej wymagających/wytrawnych graczy mechanika gry może być nudna, jednak zaangażowanie i szczerość dodają rozgrywce smaku.

Góra uczuć, gra psychologiczna, gra o emocjach, gra terapeutyczna gry psychologiczne
Góra Uczuć

4. Odkrycia

Dla kogo: gra terapeutyczna od 3 roku życia, dla rodziców, psychologów i terapeutów.

Rozwija: umiejętności komunikacyjne, uczy aktywnego słuchania, rozwija wyobraźnię i pomaga wyrażać uczucia.

Rozgrywka: gracze za pomocą pionka poruszają się o określoną przez rzut kostką ilość pól. Na każdym z pól mają zadania do wykonania, odpowiadają na pytania lub opisują co się dzieje na wylosowanym obrazku.

Plusy: prosta mechanika, jednocześnie gra jest urozmaicona.

Minusy: dość wysoka cena.

5. Emocje

Dla kogo: terapeutyczna gra dla dzieci od 7 roku życia i dla dorosłych.

Rozwija: inteligencję emocjonalną i umiejętności komunikacyjne.

Rozgrywka: gracze rzucają  kostką i poruszają się o określoną ilość pól. Na każdym z pól dostają zadania/pytania dotyczące szczególnego rodzaju emocji (strach, radość, smutek, złość) lub zadania ze znakiem zapytania, które odnoszą się zazwyczaj do uczuć bardziej złożonych.

Plusy: jakość wykonania, cena

Minusy: —

Emocje, gra psychologiczna, gra terapeutyczna, gra o emocjach gry psychologiczne
Emocje

Dziękuję za uwagę, mam nadzieję, że artykuł okazał się inspirujący. W najbliższych dniach zamieszczę zestawienie gier rozwijających kreatywność i inne zdolności.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz lub uzupełnij ankietę. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *