Zdrowe nawyki żywieniowe dziecka

Czasem trudno jest określić, jakie zachowanie jest właściwe dla wieku i zdrowe, a to ważne aby mieć realistyczne oczekiwania względem dziecka. Poprzednim razem pisaliśmy o nieprawidłowych nawykach żywieniowych czyli po czym poznać niejadka. Dziś koncentrujemy się na tym, czym charakteryzują się zdrowe nawyki żywieniowe i jaki jest ich związek ze stylem wychowania.

Zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka 

Dziecko, które od najmłodszych lat przejawia prawidłowe nawyki żywieniowe można rozpoznać po tym, że:

 • Wyczekuje kolejnego posiłku,
 • Zjada to co zostało nałożone na talerz,
 • Próbuje nowego pożywienia,
 • Je produkty uważane za „zdrowe”,
 • Zjada resztki (lub posiłek ugotowany poprzedniego dnia ang. tzw. leftovers),
 • Zjada potrawy, w których część składników jest niewidoczna np. rolady, faszerowany makaron,
 • Zjada posiłek nawet jak jego elementy się dotykają (np. kotlet dotyka ziemniaków a ziemniaki surówkę)
 • Je potrawy, które są złożone z wielu składników wymieszanych ze sobą (np. lasagne)
 • Je pokarmy z sosami,
 • Je kwaśne jedzenie,
 • Je gorzkie jedzenie,
 • Je potrawy z grudkami,
 • Je śliskie jedzenie (np. galaretka, lekko ścięta jajecznica).

Aby można było powiedzieć, że żywieniowe nawyki dziecka są raczej zdrowe nie musi ono przejawiać wszystkich typów zachowań wymienionych powyżej. Każdy ma jakieś preferencje dotyczące jedzenia. Chodzi o to, aby dziecko mogło swobodnie cieszyć się zróżnicowanymi posiłkami.

Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci Prawidłowe nawyki żywieniowe
Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci

Zdrowe nawyki żywieniowe a styl wychowania

Dzieci rodziców autorytatywnych w większości potrafią cieszyć się jedzeniem, tylko dla kilku typów zachowania nie znaleziono żadnej pozytywnej korelacji między nimi a autorytatywnym (zbalansowanym) stylem wychowania. To, że korelacja została potwierdzona w badaniach oznacza tyle, że tego typu zachowania występują nieco częściej wśród grupy dzieci z rodzin autorytatywnych, co nie oznacza, że występują zawsze i bez wyjątku. Po prostu autorytatywne rodzicielstwo częściej wiąże się z prawidłowymi nawykami żywieniowymi. Nawet dzieci rodziców autorytatywnych unikają czasem kwaśnych, gorzkich czy śliskich potraw, nie zjadają wszystkiego z talerza albo nie chcą dojadać resztek.

Dla stylu autorytarnego i permisywnego nie znaleziono żadnej pozytywnej korelacji ze zdrowymi nawykami żywieniowymi, za to znaleziono korelacje negatywne. Korelacja negatywna oznacza, że im bardziej rodzice byli autorytarni lub permisywni tym mniejsze były szanse na to, że dzieci będą miały zdrowe nawyki żywieniowe. Dla rodzin autorytarnych charakterystyczne było to, że dzieci niechętnie próbowały nowych pokarmów i raczej stroniły od składników uważanych za zdrowe. Za to w rodzinach permisywnych ujemna korelacja między stylem wychowania, a zdrowymi nawykami dotyczyła prawie wszystkich typów zachowań. Oznacza to, że im bardziej pobłażliwi byli rodzice tym rzadziej dzieci wykazywały zdrowe nawyki żywieniowe, co przejawiało się całą gamą różnych zachowań uznawanych za nieprawidłowe/niezdrowe.

Jakie wobec tego należy stosować strategie wychowawcze aby dziecko chętnie jadło? Już wkrótce kolejne artykuły z tej serii uchylą rąbka tajemnicy: opiszemy jakich strategii lepiej unikać, a które warto stosować, żeby dziecko jadło chętniej. O nowych publikacjach zawsze informujemy na Facebooku. Polub nasz funpage, aby nie przegapić nowości! Zapraszamy!

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Odpowiem najlepiej jak umiem.

Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.

Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku. Pozdrawiam Cię serdecznie. 

Bibliografia:

Podlesak, A. K., Mozer, M. E., Smith-Simpson, S., Lee, S.-Y., & Donovan, S. M. (2017). Associations between Parenting Style and Parent and Toddler Mealtime Behaviors. Current Developments in Nutrition, 1(6), e000570. doi:10.3945/cdn.117.000570 

Collins, C., Duncanson, K., & Burrows, T. (2014). A systematic review investigating associations between parenting style and child feeding behaviours. Journal of Human Nutrition and Dietetics, 27(6), 557–568. doi:10.1111/jhn.121

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *