ból miednicy po ciąży

Ból miednicy po porodzie

Ból miednicy po porodzie zwykle wzbudza w kobietach dużo niepokoju, często obawiają się, że poród siłami natury bądź za pomocą cesarskiego cięcia trwale je uszkodził. Ból w okolicach miednicy bywa uporczywy, napadowy i bardzo silny, co dodatkowo wzmaga niepokój. Rozejście się miednicy przychodzi naturalnie na myśl cierpiącym kobietom, które obawiają się o swoje zdrowie. Jak pokazuje praktyka kliniczna – ból w okolicach miednicy po porodzie często można łatwo okiełznać, a jego przyczyna bywa mniej poważna niż się wydaje.

Ten artykuł jest także dostępny w formie podcastu. Możesz go posłuchać tutaj, albo na Youtube, Anchor i Spotify.

20. Ból miednicy i bioder po porodzie

Przypadek kliniczny – Ból miednicy po porodzie

W zeszłym tygodniu zgłosiła się do mnie Pacjentka z bólem miednicy. Podejrzewano u niej nawet uszkodzenie miednicy, co stanowi duży problem, wymagający częstokroć długiego leczenia. Opis objawów brzmiał dosyć poważnie, ale zaskoczyło mnie to, że ból pojawił się około 7 miesiąca ciąży, a od porodu minęło pół roku. Dolegliwości samoistnie zmniejszyły się od tego czasu, ale ból był nadal odczuwalny i uciążliwy. Ponadto Pacjentka nie zgłaszała żadnego odczucia destabilizacji czy chwiejności miednicy, obecne były za to inne objawy takie jak:

  • ból dolnego odcinka kręgosłupa,
  • ból brzucha przy podnoszeniu nóg,
  • oraz największe dolegliwości tuż nad talerzem biodrowym i ból miednicy podczas leżenia.

Na podstawie objawów dość szybko można było wykluczyć rozejście się miednicy jako źródło problemu.

Co w takim razie było przyczyną bólu? Czy jest coś co łączy te wszystkie miejsca tj. kręgosłup, miednicę, staw biodrowy i udo?

Owszem, jest. Chodzi o mięsień biodrowo-lędźwiowy.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy a ból miednicy po porodzie

Mięsień o którym mowa jest dość rozległy. Przyczepia się do wszystkich trzonów kręgów lędźwiowych, kieruje się ku dołowi, do kości biodrowej, a jego przyczepem końcowym jest krętacz mniejszy kości udowej (strona wewnętrzna uda).

Mięsień biodrowo-lędźwiowy: funkcja

Zadaniem tego mięśnia jest zginanie, zgięcie boczne i rotacja tułowia, zginanie i rotacja w stawie biodrowym oraz pochylanie miednicy. Właściwie mięsień ten składa się z mięśnia biodrowego i lędźwiowego większego oraz mniejszego, ale pracują one wspólnie i możemy rozpatrywać je jako całość.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy, objawy nadwyrężenia mięśnia biodrowo-lędźwiowego Ból miednicy po porodzie ból miednicy po ciąży
Mięsień biodrowo-lędźwiowy

Mięsień ten, jak wspomniałem, jest rozległy, bierze więc także udział w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, a dolegliwości z nim związane mogą rzutować zarówno na dolny odcinek kręgosłupa jak i udo, na okolice miednicy oraz brzuch zaraz nad nią.

Z dolegliwościami mięśnia biodrowo-lędźwiowego u kobiet po ciąży spotkałem się już kilkukrotnie. Podejrzewam, że przyczyną bólu jest to, że podczas ciąży mięsień ten z jest bardzo obciążony i uciskany przez dziecko, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Praktyka kliniczna pokazuje, że ból w okolicach miednicy spowodowany przeciążeniem mięśnia biodrowo-lędźwiowego w ciąży może utrzymywać się nawet pół roku!

Metody leczenia – Ból miednicy po porodzie

Jak widać niektóre problemy nie miną same, więc warto poszukać pomocy. Dobry fizjoterapeuta dysponuje różnymi metodami i np. przez pracę na brzuchu (terapia manualna) pomoże zmniejszyć napięcie tego mięśnia, co przyniesie ulgę w bólu i zlikwiduje dolegliwości. Wśród rozwiązań, które pomogą pozbyć się bólu jest także rozciąganie i odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz relaksacja. Fizjoterapia daje dobre i szybkie rezultaty w leczeniu tej przypadłości, warto więc zgłosić się czym prędzej.

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Z przyjemnością podzielę się wiedzą i opinią.

Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.

Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku. Dużo zdrowia dla Ciebie!

Bibliografia:

Muscolino J. E., Badanie palpacyjne układu mięśniowego i kostnego. Wrocław 2011

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *