Ból miednicy po porodzie zwykle wzbudza w kobietach dużo niepokoju, często obawiają się, że poród siłami natury bądź za pomocą cesarskiego cięcia trwale je uszkodził. Ból w okolicach miednicy bywa uporczywy, napadowy i bardzo silny, co dodatkowo wzmaga niepokój. Rozejście się miednicy przychodzi naturalnie na myśl cierpiącym kobietom, które obawiają się o swoje zdrowie. Jak pokazuje praktyka kliniczna – ból w okolicach miednicy po porodzie często można łatwo okiełznać, a jego przyczyna bywa mniej poważna niż się wydaje.
Ten artykuł jest także dostępny w formie podcastu. Możesz go posłuchać tutaj, albo na Youtube, Anchor i Spotify.
Przypadek kliniczny – Ból miednicy po porodzie
W zeszłym tygodniu zgłosiła się do mnie Pacjentka z bólem miednicy. Podejrzewano u niej nawet uszkodzenie miednicy, co stanowi duży problem, wymagający częstokroć długiego leczenia. Opis objawów brzmiał dosyć poważnie, ale zaskoczyło mnie to, że ból pojawił się około 7 miesiąca ciąży, a od porodu minęło pół roku. Dolegliwości samoistnie zmniejszyły się od tego czasu, ale ból był nadal odczuwalny i uciążliwy. Ponadto Pacjentka nie zgłaszała żadnego odczucia destabilizacji czy chwiejności miednicy, obecne były za to inne objawy takie jak:
- ból dolnego odcinka kręgosłupa,
- ból brzucha przy podnoszeniu nóg,
- oraz największe dolegliwości tuż nad talerzem biodrowym i ból miednicy podczas leżenia.
Na podstawie objawów dość szybko można było wykluczyć rozejście się miednicy jako źródło problemu.
Co w takim razie było przyczyną bólu? Czy jest coś co łączy te wszystkie miejsca tj. kręgosłup, miednicę, staw biodrowy i udo?
Owszem, jest. Chodzi o mięsień biodrowo-lędźwiowy.
Mięsień biodrowo-lędźwiowy a ból miednicy po porodzie
Mięsień o którym mowa jest dość rozległy. Przyczepia się do wszystkich trzonów kręgów lędźwiowych, kieruje się ku dołowi, do kości biodrowej, a jego przyczepem końcowym jest krętacz mniejszy kości udowej (strona wewnętrzna uda).
Mięsień biodrowo-lędźwiowy: funkcja
Zadaniem tego mięśnia jest zginanie, zgięcie boczne i rotacja tułowia, zginanie i rotacja w stawie biodrowym oraz pochylanie miednicy. Właściwie mięsień ten składa się z mięśnia biodrowego i lędźwiowego większego oraz mniejszego, ale pracują one wspólnie i możemy rozpatrywać je jako całość.
Mięsień ten, jak wspomniałem, jest rozległy, bierze więc także udział w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, a dolegliwości z nim związane mogą rzutować zarówno na dolny odcinek kręgosłupa jak i udo, na okolice miednicy oraz brzuch zaraz nad nią.
Z dolegliwościami mięśnia biodrowo-lędźwiowego u kobiet po ciąży spotkałem się już kilkukrotnie. Podejrzewam, że przyczyną bólu jest to, że podczas ciąży mięsień ten z jest bardzo obciążony i uciskany przez dziecko, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Praktyka kliniczna pokazuje, że ból w okolicach miednicy spowodowany przeciążeniem mięśnia biodrowo-lędźwiowego w ciąży może utrzymywać się nawet pół roku!
Metody leczenia – Ból miednicy po porodzie
Jak widać niektóre problemy nie miną same, więc warto poszukać pomocy. Dobry fizjoterapeuta dysponuje różnymi metodami i np. przez pracę na brzuchu (terapia manualna) pomoże zmniejszyć napięcie tego mięśnia, co przyniesie ulgę w bólu i zlikwiduje dolegliwości. Wśród rozwiązań, które pomogą pozbyć się bólu jest także rozciąganie i odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz relaksacja. Fizjoterapia daje dobre i szybkie rezultaty w leczeniu tej przypadłości, warto więc zgłosić się czym prędzej.
Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Z przyjemnością podzielę się wiedzą i opinią.
Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.
Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku. Dużo zdrowia dla Ciebie!
Bibliografia:
Muscolino J. E., Badanie palpacyjne układu mięśniowego i kostnego. Wrocław 2011
Witam, poszukując info w internecie na temat skrzywionej miednicy trafiłam na ten artykuł. Otóż jestem6 miesięcy po porodzie i powiedzmy od 7 miesięcy mam poważny problem ze swoim zdrowiem. Zaczęło się pod koniec ciąży kiedy w ostatnim miesiącu odcięło mi prawa nogę. Kulałam na nią do samego porodu a nawet dłużej poniewaz po porodzie siłami natury w szpitalu musieli podać mi dożylnie ketonal. Ból był nie do wytrzymania. Po powrocie do domu ból nie ustępował ( doprecyzując – stawiając nogę dostawałam prąd w kręgosłupie lędźwiowym). Później ten ból umiejscowił się w odcinku lędźwiowym i miałam kłopot z siedzeniem, podnoszeniem się z lozka czy nawet obrotem prawo lewo. Po rehabilitacji ból puścił i przeszedł w okolice kostki – tak ze nie mogłam ubrać żadnego obuwia które dotknęłoby ten punkt. Ba! Nie mogłam nawet palcem dotknąć tego miejsca- było tak wrażliwe. Po kolejnych zabiegach ból ze słabł i w 3 miesiącu po porodzie zaczęły bolec mnie tylko kolana i stopy. Kolana przy kucaniu a stopy całe zwłaszcza kiedy chwile nie chodzę czy po nocy. Jakby mi samochód po nich przejechał. Utrzymuje się to cały czas do teraz ( już 3 miesiace( dodam ze aktualnie złapał mnie ból przy chodzeniu w pachwinach. Jakieś wariactwo ;( nie wiem co to oznacza. Dodam ze w ciąży byłam u osteopaty i on coś zasugerował ze mam krzywa miednice. Wtedy nie zwróciłam na to uwagi bo tez nie przedstawiła tego jak jakis duży kłopot. Jakieś pomysły co mi dolega? Zaznaczę ze kilka lat temu leczyłam się na bolerioze, nie mam żadnych stanów zapalnych ( sprawdzone badaniami
Witam serdecznie,
rzeczywiście można mieć dość od samego czytania, a co dopiero doświadczać takiego dyskomfortu i to przy małym dziecku. Mam następujące pomysły:
1. Bóle stawów mogą wskazywać na niestabilność. Ten pomysł wydaje się sensowny, bo ból nasila się, kiedy jest Pani rozluźniona – po nocy i po dłuższej przerwie od chodzenia. Wiotki staw boli, potrzebuje czasu na rozruch, żeby pracujące mięśnie go ustabilizowały. Niestabilność stawów to częsty problem w ciąży i po niej, hormony ciążowe uelastyczniają stawy żeby przygotować kobietę do porodu. Po ciąży hormony opadają i stawy wracają do normy, zazwyczaj trwa to około pół roku, choć proces ten może potrwać dłużej jeśli kobieta karmi piersią.
2. Hormony ciążowe wpływają także na więzadła, co destabilizuje miednicę i lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Dodatkowe kilogramy i zmieniony przez ciążowy brzuch środek ciężkości także nie pomagają. W efekcie może dojść do podrażnienia nerwu kulszowego. Wygląda na to, że to się Pani przytrafiło, kiedy bolała Panią noga i czuła Pani prąd w kręgosłupie.
3. Trzecia sprawa to ta miednica. Jeśli w okolicy miednicy faktycznie występuje asymetria, stawy skokowy i kolanowy starają się to jakoś wyrównać, żeby zachować “pion”. Prowadzi to do przeciążenia stawów i wzmaga ból.
Sugerowałbym wizytę u fizjoterapeuty/fizjoterapeutki. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy miednica faktycznie jest przekrzywiona. Terapia manualna i ćwiczenia mogą to skorygować. Potem można zwiększyć aktywność fizyczną, żeby wzmocnić mięśnie, co wpłynie na ustabilizowanie stawów.
Życzę dużo zdrowia!
Marcin Sitarz
Witam, jestem 3, 5 miesiąca po porodzie od urodzenia dziecka czuję w czasie chodzenia jakby “rozhuśtane” biodra, dłuższy spacer sprawia że zaczynam kuleć na lewą nogę z powodu bólu w biodrach i okolic krocza. Mam problem ze wstaniem , żeby podnieść dziecko muszę najpierw ja wstać później ją podnoszę nie ma mowy żebym wstała z dzieckiem na ręku, dodam że dziecko urodziłam siłami natury bez nacięcia i pęknięcia krocza. Lekarz stwierdził mimochodem że to minie po pół roku że tak bywa, z tym że to była moja 3 ciąża i w dwóch poprzednich tak nie miałam, chyba że to z racji wieku? Dodam że 3 dziecko urodziłam w wieku 43 lat.
Witam serdecznie.
Lekarz może mieć słuszność, że tego typu dolegliwości utrzymują się nawet do 6 mcy po porodzie, w tym czasie działają jeszcze hormony, które rozluźniają więzadła w miednicy. Nie poprzestawałbym jednak na konkluzji, że samo przejdzie. Rekomenduję Pani wizytę u fizjoterapeuty w celu dobrania odpowiednich ćwiczeń i przyspieszenia powrotu do formy. Wiek nie przesądza sprawy, to po prostu oznacza, że trzeba o siebie bardziej dbać i poświęcić sobie odrobinę więcej życzliwej uwagi. Chciałbym Pani jakoś pomóc tą odpowiedzią i dać konkretne wskazówki, ale bez wizyty u specjalisty i badania raczej się nie obejdzie.
Pozdrawiam serdecznie.
Marcin Sitarz
Witam, jestem 7 miesięcy po porodzie. Próbowałam urodzić siłami natury niestety skonczylo się na cc, od 5 miesięcy mam bóle pleców , nóg czasami w pachwinach. W lewej nodze natomiast czuje od czasu do czasu w ciągu dnia chwilowy prąd w nodze po tylnej stronie najczęściej w okolicach kolana i łydki czasami przy ucisku ludki tez idzie ten prąd, są dni ze nie ma tego wcale a są dni ze ten bol jest często i bardziej nasilony, nie jest to stały bol pojawia się w różnych momentach dnia. Nie ma znaczenia czy stoję czy leżę, chodź Czesiek pojawia die przy chodzeniu. Byłam u neurologów, neurochirurgów, ortopedów i fizjoterapeutów, jak narazie nikt nie był w stanie mi pomoc, mam wykonany rezonans kręgosłupa lędźwiowego który wykazał przepuklinę natomiast większość lekarzy uważa ze te bóle nie są od kręgosłupa ze być może to obciążenia i spięte miesnie uciskają na nerw ale nic nie pomaga a po ćwiczeniach i fizjoterapii mam wrażenie ze jest gorzej. Jeden neurochirurg powiedział iż może to być bol stawu krzyżowo biodrowego i potrzebuje czasu i odpoczynku zero ćwiczeń i nie wiem co robic, jestem załamana i pogubiona, najbardziej doskwiera mi ten prąd w nodze który się pojawia co chwile
Dzień dobry,
przykro mi, że doświadcza Pani takich uciążliwych objawów, które nie ustępują pomimo Pani dużego zaangażowania w poszukiwanie pomocy.
Być może przyczyną dolegliwości jest nadmierne napięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego, co sugerowałyby opisane przez Panią objawy. Jeżeli mięsień biodrowo-lędźwiowy jest nadmiernie napięty może pogłębiać naturalne wygięcie kręgosłupa i nasilać objawy wynikające z dyskopatii, czyli te prądy. Nie wiem jakie ćwiczenia Pani zlecono, ale jeśli mają one na celu wzmocnienie pleców, to brzuch jeszcze bardziej się przy tym napina i to może faktycznie zwiększać dolegliwości. Żeby w pełni ocenić Pani stan musiałbym Panią zbadać, warto przetestować moją hipotezę u fizjoterapeuty. Jeżeli to faktycznie mięsień biodrowo-lędźwiowy, wówczas zalecałbym rozmasowanie tego mięśnia, co bywa niestety bolesne, ale bardzo pomocne.
Życzę zdrowia.
Witam
Jestem 12 miesięcy po porodzie ale dolegliwości zaczęły się jakieś 3 miesiące temu. Po dłuższym chodzeniu i obecnie pracy (ponieważ już wróciłam do pracy) bardzo bolą mnie biodra i miednica, okolice krocza. Na koniec dnia ból jest tak silny że nie mogę chodzić. Ciężko jest się przewrócić w nocy na bok. Ból też nasila się gdy siedzę na podłodze bawiąc się z dzieckiem, po takiej zabawie jest mi ciężko wstać samej, już nie mówiąc że z dzieckiem. Mam też bóle w krzyżu które zaczęły się już w pierwszych miesiącach ciąży. Mieszkam na 4 piętrze więc od porodu dźwigam mała i zakupy sama na samą górę. Rodziłam poprzez CC. Jak sobie z tym poradzic lub do kogo się zgłosić?