niejadek tego unikaj

Niejadek? Tego unikaj!

Wcześniej pisaliśmy o tym, jakiego rodzaju zachowania są charakterystyczne dla wybiórczości pokarmowej (po czym poznać niejadka) oraz jakie są przejawy zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. Warto wrócić do tych artykułów, aby mieć szerszy ogląd na sytuację.

Dzisiaj przyjrzymy się rodzicielskim strategiom zachęcania do jedzenia, które odnoszą przeciwny do zamierzonego rezultat. Uważam, że warto wiedzieć, czego unikać aby pomóc dziecku rozwijać zdrowe przyzwyczajenia związane z jedzeniem.   

Jak zniechęcić dziecko do jedzenia

Podlesak i wsp. w swoich badaniach (2017) skupili się na strategiach rodzicielskich, które mają zgubny wpływ i wzmacniają grymaszenie. Sprawdzali także to, jaki związek mają stosowane przez rodziców strategie z preferowanym przez nich stylem wychowania.

Zachowania, które zniechęcają dziecko do jedzenia:

  • Oferowanie smakołyków w nagrodę za zjedzenie posiłku
  • Oferowanie innych nagród za zjedzenie posiłku
  • Okazywanie niezadowolenia/rozczarowania jeśli dziecko nie je
  • Zakazywanie odejścia od stołu, dopóki posiłek nie zostanie zjedzony
  •  Zakazywanie spożywania ulubionych produktów za karę, jeśli posiłek nie został zjedzony
  • Stosowanie innych kar w konsekwencji niezjedzenia posiłku
  • Zmuszanie dziecka do zjedzenia posiłku, aby mogło dostać deser
  • Gotowanie specjalnych posiłków dla dziecka jeśli odmówi tego, co zostało zaserwowane (dziecko odmawia więc gotujemy coś innego)
  • Gotowanie specjalnych posiłków dla dziecka, choć reszta rodziny je co innego, bo wiadomo że dziecko odmówi (gotujemy coś innego przewidując, że dziecko odmówi).

Wymienione powyżej strategie są stosowane przez rodziców autorytarnych (stanowczych i nieuprzejmych) i permisywnych (pobłażliwych i uprzejmych). Ulubione strategie charakterystyczne dla tych dwóch stylów wychowawczych przedstawia grafika.

Strategie wzmacniające szkodliwe nawyki żywieniowe niejadek
Strategie wzmacniające szkodliwe nawyki żywieniowe

Jeżeli w przypływie bezradności zdarzyło Ci się zastosować, którąś z powyższych strategii to dobrze.

Dlaczego?

Bo już miałeś/aś okazję przekonać się, że to po prostu nie działa i możesz spokojnie sięgnąć po coś innego. Wystarczy, że przypomnisz sobie jak długo Twoje dziecko siedziało przy stole i beznamiętnie dłubało widelcem w brokułach, albo ze wstrętem przełykało wpakowane do buzi warzywa tłumiąc odruch wymiotny, bo bardzo chciało zjeść deser. Nawet jeśli te strategie działały i posiłek został zjedzony, awersja do jedzenia systematycznie wzrastała.

Dobra wiadomość jest taka, że w każdej chwili możesz zmienić swoje sposoby na takie, które okażą się skuteczne długofalowo. Już niebawem opiszemy strategie wspierające zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci. Zapraszamy!

Polub nasz funpage na Facebooku aby nie przegapić nowych artykułów. Zapraszamy!    

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Odpowiem najlepiej jak umiem.

Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.

Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku. Pozdrawiam Cię serdecznie. 

Bibliografia:

Podlesak, A. K., Mozer, M. E., Smith-Simpson, S., Lee, S.-Y., & Donovan, S. M. (2017). Associations between Parenting Style and Parent and Toddler Mealtime Behaviors. Current Developments in Nutrition, 1(6), e000570. doi:10.3945/cdn.117.000570 

Collins, C., Duncanson, K., & Burrows, T. (2014). A systematic review investigating associations between parenting style and child feeding behaviours. Journal of Human Nutrition and Dietetics, 27(6), 557–568. doi:10.1111/jhn.121

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *