Medycyna Holistyczna napięcie w ciele przyczyny i skutki źródło: freepik

Napięcie w ciele przyczyny i skutki

Zwykle kiedy ktoś trafia do gabinetu jego roboczą diagnozą jest to, że ma napięte mięśnie. Sprawa wydaje się prosta – trzeba je rozluźnić i już. Niestety nie jest to takie łatwe, po pierwsze dlatego, że przyczyn napięcia jest bardzo dużo, a po drugie zwykle zwlekamy z leczeniem w nadziei, że napięcie samo zniknie. Długotrwałe napięcie ewoluuje w ciekawy sposób i wpływa na całe nasze ciało. I właśnie o tym skąd się bierze napięcie w ciele i do czego prowadzi chciałbym dzisiaj opowiedzieć. Jeśli nie masz czasu na czytanie posłuchaj naszego podcastu “Napięcie w ciele przyczyny i skutki” na Spotify, na Youtube, albo na naszej stronie, o tutaj:

Podcast o Zdrowiu. Napięcie w ciele przyczyny i skutki

Napięcie w ciele przyczyny

Co może być czynnikiem generującym napięcie mięśniowe? Po pierwsze mogą to być czynniki wrodzone np. krótsza noga. Na powstanie nadmiernego napięcia mają też wpływ nieprawidłowe wzorce ruchowe (mocne obciążanie palców w czasie chodu lub brak ruchu miednicy w czasie poruszania się), które powstają w związku z pracą, sportem czy innymi czynnościami. Lowen uważa, że przetrwałe napięcie pojawia się także jako „skorupa” dla określonej konstrukcji psychicznej – ludzie o pewnych typach charakteru mają predyspozycje do napinania konkretnych grup mięśni, ale to jest temat na zupełnie inną rozmowę. Nieprawidłowa postawa, odruchy (przeczulica) czy nawyki, stres, urazy, nieprawidłowa dieta, toksyny, infekcje, brak równowagi hormonalnej także mogą wyzwalać nadmierne napięcie w ciele. 

Jednym słowem wszystko, co może wyprowadzić z równowagi nasz układ mięśniowo nerwowy może skutkować tym, że napięcie mięśni jest za duże.

Napięcie w ciele skutki

Napięcie mięśni wywołuje reakcje naszego organizmu, która wygląda następująco:

 • Zwiększone napięcie powoduje zatrzymanie w komórkach produktów przemiany materii oraz ogranicza dopływ składników odżywczych.
 • W efekcie pojawia się obrzęk oraz dyskomfort lub ból.
 • Ból zwiększa napięcie, powstaje samonapędzające się koło prowadzące do stanu zapalnego lub podrażnienia.
 • Układ nerwowy na skutek ciągłego stymulowania bólem staję się bardziej wrażliwy na wszelkie informacje z napiętej okolicy.
 • Zwiększa się produkcja tkanki łącznej, dochodzi do skrócenia tkanek miękkich, a zwłaszcza powięzi. Ponieważ powięź tworzy sieć obejmującą całe ciało efekty napięcia mogą zostać przeniesione w inne rejony ciała i wpłynąć na różne, czasem bardzo odległe układy.
 • Mięsnie napięte ulegają usztywnieniu natomiast mięsnie współpracujące z nimi osłabieniu. Zachodzi szereg reakcji powodujący skrócenie oraz wydłużenie niektórych mięśni.
 • Z czasem napięcie przenosi się na ścięgna i dalej kości.
 • Pojawiają się zaburzenia koordynacji, osłabienie, ograniczenia ruchomości. Zmienia się sylwetka, dochodzi do podrażnień włókien nerwowych.
 • W konsekwencji zwiększa się wydatek energetyczny konieczny do utrzymania napięcia, zmianie ulegają niektóre funkcje np. oddychanie (pracują nadmiernie mięśnie pomocnicze natomiast główne mięśnie oddechowe nic nie robią).
 • Finalnie pogorszeniu lub zanikowi ulega zdolność rozluźnienia mięśni oraz pojawiają się przewlekłe problemy mięśniowo-szkieletowe.

Żeby lepiej zobrazować do czego prowadzi napięcie w ciele posłużę się przykładem: wyobraź sobie osobę z napiętymi mięśniami karku.

Przyjmijmy, że czynnikiem wyzwalającym jest długotrwała i ciągła praca na komputerze. Dodatkowo praca jest stresująca i wymaga nieustannego „naginania karku” i podporządkowywania się głupim decyzjom przełożonych oderwanych od rzeczywistości.  Sytuacja emocjonalna i wymuszona pozycja ciała wymaga ciągłego napięcia mięśnia czworobocznego grzbietu. W pierwszej chwili, po pracy pojawia się zmęczenie mięśni między barkami a szyją. Z czasem napięcie może utrzymywać się coraz dużej. Potem pojawia się, ból który wzmacnia napięcie: instynktownie chronimy obolałe tkanki napinając je mocniej. Z czasem nawet dotyk odzieży w tym miejscu staję się nieprzyjemny. Zaczynamy ściągać barki do góry, żeby jakoś sobie ulżyć. Rozrastające się na kolejne partie ciała napięcie może powodować np. ból głowy czy kłucie między łopatkami. Czujemy jak kark staję się sztywny, możemy odczuwać ograniczenie w ruchu głową, sylwetka, zwłaszcza głowa, przesuwa się do przodu, skracają się mięśnie klatki piersiowej. Oddech staję się płytki i wymaga więcej wysiłku ze strony mięśni szyi. Nasila się ogólne zmęczenie.

Może doświadczyłeś takiej sytuacji albo może napięcie innej okolicy utkwiło Ci w pamięci?  Podziel się tym w komentarzach. Dzielenie się doświadczeniem wzbogaca inne osoby i pomaga zmieniać nawyki.

Pewnie chcesz się dowiedzieć jakie są sposoby na uporanie się z napięciem mięśni i radzenie sobie ze stresem w ogóle. Obiecuję, że wrócimy do tego w kolejnych odcinkach. Metod jest bardzo dużo i każda zasługuje na rzetelne omówienie. Tymczasem możesz przeczytać nasz artykuł o 6 prostych sposobach na rozładowanie napięcia w ciele.

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Odpowiem najlepiej jak umiem.

Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.

Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku. Pozdrawiam Cię serdecznie. 

Co warto zapamiętać

 1. Są różne czynniki powodujące napięcia mogą mieś różny charakter fizyczny, emocjonalny lub inny np. dieta
 2. Napięcie ewoluuje, może zniknąć ale może się rozwinąć.
 3. In dłużej trwa tym większy ma wpływ na organizm, do tego stopnia że nie wiemy jak rozluźnić napięty mięsne. Jednak są na to sposoby, które będą omawiane w kolejnych odcinkach.

Żeby jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej darmowej grupy na facebooku ) „O zdrowiu – ciało i umysł są bliżej niż myślisz” https://www.facebook.com/groups/cialoiumysl,

gdzie otrzymasz więcej darmowych materiałów i wsparcie społeczności.

Bibliografia:

Chaitow L., Manipulacje czaszkowe na tkankach kostnych i kankach miękkich. Warszawa 2010

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *