6 nowych sposobów na rozładowanie napięcia w ciele

6 nowych sposobów na rozładowanie napięcia w ciele

Jakiś czas temu opublikowałem artykuł na temat 6 sposobów na rozładowanie napięcia w ciele. Cieszy się on dużą popularnością. Wszystko wskazuje na to, że jest coraz więcej osób świadomych, aktywnie poszukujących rozwiązań dla siebie. To bardzo dobra informacja, ponieważ zaangażowanie w proces dbania o swoje zdrowie daje najlepsze rezultaty. Dlatego postanowiłem napisać parę słów na temat 6 nowych sposobów na rozładowanie napięcia w ciele.

Jeśli wolisz słuchać niż czytać, ten artykuł jest dostępny w formie podcastu na Spotify, Youtube, Anchor i tutaj:

6 nowych sposobów na rozładowanie napięcia w ciele

Zaczynamy:

Nowe relaksacje – 6 nowych sposobów na rozładowanie napięcia w ciele

Poza wspomnianymi w poprzednim artykule metodami relaksacji (Jacobsona, Schulza) istnieje szereg innych sposobów na rozluźnienie.

Może to być mindfulness czyli skupienie się na tym co jest tu i teraz, w pełnej świadomości. Medytacja czy nawet hipnoza kliniczna również pomagają osiągnąć stan rozluźnienia i komfortu. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule na temat medytacji, jogi, mindfulness i hipnozy.  Choć te metody mogą wydawać się tajemnicze czy ezoteryczne, w rzeczywistości oddziaływają na układ nerwowy . Układ nerwowy, szczególnie zaś nerw błędny ma znaczący wpływ na stan odprężenia oraz podstawowe funkcje życiowe. Możesz to sprawdzić wykonując proste ćwiczenie polegające na spokojnym oddychaniu przez kilka minut. Niech każdy element cyklu oddechu zajmie Ci około 4-5 sekund:

  • Wdech 4-5 sekund
  • Pauza 4-5 sekund
  • Wydech 4-5 sekund
  • Pauza 4-5 sekund.

Cała sekwencja zajmie około 20 sekund. Taki sposób oddychania stymuluje fizjologiczną reakcję naszego organizmu wspomagającą rozluźnienie. Możesz eksperymentować aby znaleźć taką metodę która najlepiej zadziała na Ciebie i poprzez pracę z umysłem zrelaksuje ciało. Dużym plusem tych metod jest brak specjalistycznego sprzętu. Można stosować je samemu, a w razie potrzeby wspomagać się fachowymi nagraniami lub indywidualnymi spotkaniami ze specjalistą.

TRE ®

TRE®  to metoda na rozładowanie nadmiernego napięcia, zarówno psychicznego jak i fizycznego, za pomocą drżenia. TRE wywodzi się z wielu różnych podejść do pracy z ciałem: sztuk walki, jogi, energoterapii wg. Lowena, tai-chi, czy po prostu obserwacji natury. Praca polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń, które można, po zdobyciu odpowiedniej praktyki stosować samodzielnie.

Wstań i oprzyj się plecami o ścianę. Stopy są mocno osadzone na podłodze. A nasze zadanie polega na takim ugięciu kolan i ześlizgnięciu się w dół aby w biodrach i kolanach powstał kąt prosty. Niektórzy mogą pamiętać to ćwiczenie z WF. Staramy się utrzymać tę pozycję jak najdłużej. Po chwili pojawia się drżenie kolan wywołane zmęczeniem. I właśnie o to nam chodzi.

Możemy pozwolić napięciu rozładować się właśnie za pomocą drżenia i skończyć w dogodnej dla nas chwili.  Sam praktykuję to ćwiczenie, w trudnych sytuacjach pomaga obniżyć “ciśnienie” i nabrać dystansu. Zauważyłem, że metoda ta budzi duże zainteresowanie pacjentów, zaintrygowanych niekontrolowanym drżeniem. Świetnie działa na dolegliwości zlokalizowane w dolnej połowie ciała, a ulga która się tam pojawi wpłynie na cały organizm.  Więcej o tej metodzie znajdziesz w artykule na temat TRE®.

Aromaterapia

Jest to popularny i dość znany sposób na relaksację. Z powodzeniem stosują go amatorzy podczas aromatycznej kąpieli oraz profesjonaliści w gabinecie masażu. Uznaje się, że niektóre zapachy potrafią wspomóc pożądany efekt: np. lawenda rozluźnia, pomaga zasnąć, a cytrusowe zapachy niosą świeżość, pobudzają. Mimo że na Pubmedzie nie ma jednoznacznych informacji potwierdzających działanie aromaterapii, na końcu każdego artykułu, do których dotarłem, zachęca się do jej stosowania.

Zapach jest bardzo mocnym bodźcem, co łatwo można sprawdzić. Przypomnij sobie jakiś zapach lub smak ulubionej potrawy. Prawie natychmiast poczujesz jak produkuje się  ślina w ustach, a wyobraźnia uruchamia inne zmysły. I już po chwili masz przed oczami swoje ulubione danie. Aromaterapie jest dobrym wsparciem dla innych metod terapii. Sam na sobie doświadczyłem skuteczności inhalacji mieszanki olejków, w czasie kiedy dokuczał mi katar. Bardzo intensywnym doświadczeniem była inhalacja mieszanki olejków oregano oraz mięty.

Aby skutecznie stosować aromaterapię musimy posiadać olejki zapachowe, a tu jakość ma znaczenie i dosłownie czuć ją w powietrzu. Naturalne olejki są dosyć drogie bo do ich produkcji używa się bardzo dużo surowca. Tanie olejki pozyskiwane sztucznie mogą powodować reakcje alergiczne, przez znajdujące się w nich substancje.

Healy®

Z tą metodą spotkałem się całkiem niedawno. Urządzenie wykorzystuje mikroprądy o określonej częstotliwości, aby wywołać pożądany efekt. Wykorzystuje się tu regułę Arnta-Schulca. W jej myśl słaby bodziec stymuluje, pobudza do życia, a mocny może działać destrukcyjnie. Podczas terapii Healy® odczucie samych prądów jest minimalne, mimo delikatnych wrażeń posiada udowodnioną skuteczność, której doświadczyłem osobiście.. Szczególnie chwalę sobie Healy® za działanie przeciwbólowe i relaksacyjne. Relaksacja może być na tyle głęboka, że ułatwia zasypianie po ciężkim, pełnym wrażeń dniu. Plusem jest mały rozmiar urządzenia, oraz spora liczba programów. Jednocześnie w czasie trwania zabiegu można normalnie funkcjonować wykonując swoje obowiązki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Healy® daj znać w komentarzach.


Terapia czaszkowo-krzyżowa – 6 nowych sposobów na rozładowanie napięcia w ciele

Stanowi jeden z elementów osteopatii oraz osobną metodę pracy z ciałem. Jest to metoda niezwykle subtelna. Polega na pracy z płynem mózgowo-rdzeniowym oraz centralnym układem nerwowym. W praktyce polega to na terapii okolicy głowy oraz centralnego układu nerwowego, ale nie tylko. Poza pracą na kościach i mięśniach skupiamy się również na układzie nerwowym oraz emocjach i przeżyciach pacjenta. Moim zdaniem jest to bardzo skuteczna metoda, choć z uwagi na jej charakter, może być zaskakująca dla osób przyzwyczajonych do mocnych doznań. Pacjentowi może się wydawać, że nic się nie dzieje, a mimo to wypełnia go uczucie błogości i rozluźnienia. To co z boku wygląda na trzymanie za głowę, w rzeczywistości jest doświadczeniem, które poprzez wpływ na układ nerwowy, skutecznie zmniejsza napięcie nie tylko głowy i szyi ale i całego ciała. Już nie raz spotkałem się z osobami, które dosłownie potrafią zasnąć z głową na rękach terapeuty, pomimo dolegliwości związanych z napięciem.

Bliskość natury

Mój osobisty konik. Lubię przebywać na zewnątrz, a zwłaszcza w lesie. To bez znaczenia czy wolisz morze, góry, miasto. Obcowanie ze środowiskiem i naturą uzdrawia. Przy okazji niedawnych lockdownów chyba większość z nas odczuła na własnej skórze, że nawet droga do pracy jest zbawienna. Wydaje mi się, że na świeżym powietrzu nawet proste formy aktywności, które wykonuje się w domu osiągają inny wymiar. Doświadczyłem tego przeciągając się na szczycie góry, wykonując ćwiczenia TRE® leżąc na trawie i liściach, patrząc w niebo, czując powiew wiatru na policzku oraz słuchając śpiewu ptaków. Wszystko to już znałem, a jednak ogólne wrażenie było głębsze. Bardzo polecam. Wymaga to od Ciebie trochę odwagi, przecież ćwicząc w plenerze możesz się na kogoś natknąć, ale warto mimo to. Może kogoś zainspirujesz? Kto wie 🙂

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *