kinesiotaping zastosowanie

Dlaczego boli bark

Bark to duży staw, który ma zdolność poruszania się w wielu kierunkach. Staw ten ma to do siebie, że jest dosyć płytki. Chodzi o to, że element kostne jakie go budują nie zabezpieczają go solidnie, dlatego funkcje ochronną dla tego stawu pełnią tkanki miękkie, takie jak mięśnie, więzadła, ścięgna czy torebka stawowa. Dzisiaj wyjaśnię pokrótce dlaczego boli bark i doradzę jak sobie pomóc z kontuzjami stawu barkowego. Możesz też podzielić się w komentarzach swoim doświadczeniem związanym z tematem barku.

Możesz posłuchać tego artykułu w formie podcastu! Tutaj lub na Youtube i Spotify.

21. Dlaczego boli bark

Dlaczego boli bark?

Najczęściej źródłem bólu są :

  • Uraz barku: ze względu na budowę, bark często ulega kontuzjom,
  • Przeciążenie barku: może wiązać się z nagłym mocnym ruchem lub długotrwałym wykonywaniem monotonnej czynności,
  • Napięcie przenoszone przez mięśnie,
  • Brak stabilności,
  • Zmiany zwyrodnieniowe.

Dobór metody leczenia barku, który uległ kontuzji zależy od tego, co dokładnie zostało uszkodzone. Fizjoterapeuta dzięki testom klinicznym ustali miejsce i charakter uszkodzenia. Działamy przede wszystkim przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i regeneracyjnie. Przeważnie lepiej udać się do specjalisty, bo zaniedbane dolegliwości barku leczą się bardzo długo.

Uraz barku – jak sobie pomóc

Zanim trafisz w ręce specjalisty pomocny może się okazać widelec.

Tak, dokładnie. Widelec 🙂

Widelcem możemy ostukiwać skórę w obolałym miejscu. Ostukiwanie wywołuje przekrwienie i  poprawę krążenia, a bodźcowanie skórnych receptorów nerwowych dodatkowo może zmniejszyć ból. Podobny efekt ale dużo mocniejszy wywołują bezogniowe bańki chińskie. Bańki chińskie przypominają przyssawki, masaż bańką chińską wykonuje się na dobrze natłuszczonej skórze.

Dlaczego boli bark – Napięcie przenoszone przez mięśnie

Zdarza się też tak, że bark boli choć na pierwszy rzut oka nie dzieje się z nim nic niepokojącego. Czasem ból w barku może przywędrować z innych rejonów ciała, za pomocą kolejnych napięć. Jeśli pasjonujesz się anatomią możesz sprawdzić w literaturze, jak przenoszą się napięcia, można mi też uwierzyć na słowo. Mięśnie, które przyczepiają się do barku potrafią sięgać bardzo daleko. Łopatka, szyja, ramię, klatka piersiowa, a nawet plecy są mięśniowo połączone z barkiem. Wystarczy, że jeden mięsień nie domaga z jakiegoś powodu i cała struktura tkanek wokół barku ulega rozchwianiu. Może to powodować na przykład przesunięciu barków do przodu i i pojawieniem się bólu. Wymuszona pozycja ciała przy komputerze często daje właśnie takie efekty.

Dlaczego bark przeskakuje? Dlaczego bark chrupie?

W skrajnych przypadkach może pojawić się niestabilność barku. Można mieć wówczas wrażenie, że bark przeskakuje, uciekania albo chrupie. Poza długotrwałą nieprawidłową pracą stawu do niestabilności dochodzi gdy pojawią się:

  • urazy,
  • wad postawy,
  • osłabienia mięśni,
  • zaburzeń nerwowo-mięśniowych (udar).

Nie ma tu innej drogi jak sumienna praca z poprawą stabilność. W takich sytuacjach zalecam: rozciąganie, wzmacnianie i ćwiczenia mające na celu poprawę koordynacji. Czasami zmiany są tak poważne, że konieczna jest operacja, a dopiero po niej rehabilitacja. Najczęściej taka sytuacja jest spowodowana przez poważny uraz albo wrodzone wady anatomiczne.

Dlaczego bark wypada?

Bark wypada, gdy kość ramienna przemieszcza się poza obszar panewki. Fachowo nazywamy ten stan zwichnięciem barku. Przyczyną zwykle są kontuzje lub niestabilność. Wielokrotne wypadanie barku powoduje jego dalsze uszkodzenia. Dochodzi do powstania zmian zwyrodnieniowych powierzchni stawowych. Pojawiają się chrupania barku i przeskakiwania barku. Niestabilność barku trzeba leczyć u specjalisty, fizjoterapeuty.  

Profilaktyka

Jak widzimy staw barkowy jest dosyć wrażliwym stawem i koniecznie należy o niego zadbać. Kluczowa jest dla niego:

– ruchomość, ruchy w pełnym zakresie,

– stabilność, wzmocnienie i koordynacja mięśni okalających staw,

– rozciąganie mięśni skróconych nadmiernie napiętych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *