Współwystępowanie zaburzeń psychicznych – definicja
Współwystępowanie (podwójna diagnoza) to nic innego jak występowanie u jednej osoby dwóch odrębnych zaburzeń w tym samym czasie. Taka sytuacja jest zwykle dużym wyzwaniem diagnostycznym, co wynika z kilku przyczyn. Czasem objawy jednej choroby są przyczyną tak dużych trudności w komunikacji z pacjentem, że po prostu nie można się dowiedzieć nic więcej. Innym znów razem objawy jednego zaburzenia mogą się wydawać charakterystyczne dla innego, które już wcześniej zostało zdiagnozowane i którego się spodziewamy. Albo zwyczajnie brakuje czasu na dokładniejsze badanie, co niestety w wielu placówkach jest przykrą codziennością.
Modele współwystępowania zaburzeń
Nie ma pewności co do tego, dlaczego osoby uzależnione chorują psychicznie. Dotychczas pojawiło się kilka hipotez na ten temat.
- Czynnik spustowy. Niektórzy badacze uważają, że choroba psychiczna pojawia się w następstwie uzależnienia. Chory miał już wcześniej pewne predyspozycje do rozwinięcia zaburzeń, ale ujawniły się one dopiero wskutek nadużywania substancji.
- Wspólne mechanizmy neurobiologiczne. Uzależnienie i niektóre zaburzenia psychiczne mogą mieć wspólne podłoże biologiczne.
- Samoleczenie. Niektóre osoby używają substancji w celu przezwyciężenia przykrych objawów takich jak nieśmiałość, bezsenność, wycofanie, obniżony nastrój. W rzeczywistości te objawy mogą być sygnałem zaburzenia, które nieleczone rozwija się, co zmusza chorego do stosowania substancji coraz częściej i w większych dawkach. W efekcie dochodzi do uzależnienia i zaostrzenia objawów pierwotnego zaburzenia.
- Sposób radzenia sobie ze skutkami ubocznymi leków. Niektóre leki mogą u pewnych osób wywoływać uciążliwe efekty uboczne. Taka chorująca psychicznie osoba może radzić sobie z nimi za pomocą alkoholu czy innych substancji. Wkrótce dochodzi do uzależnienia, a trzeba zauważyć, że mieszanie leków z alkoholem i narkotykami czy dopalaczami jest szczególnie niebezpieczne.
- Zaburzenia napędzają się wzajemnie. Alkohol i narkotyki nie rozwiązują żadnych problemów, wręcz przeciwnie – przysparzają ich coraz więcej. Osoba chorująca psychicznie ma i tak dużo na głowie, a jej możliwości radzenia sobie mogą być nadwątlone. W takiej sytuacji uzależnienie napędza chorobę i odwrotnie.
- Niektórzy podejrzewają, że współwystępowanie zaburzeń psychicznych i uzależnienia jest przypadkowe.
Rozpowszechnienie współwystępowania uzależnień i innych zaburzeń psychicznych – podwójna diagnoza
Podwójna diagnoza – uzależnienie i Schizofrenia
Liczba osób używających substancji psychoaktywnej ciągle rośnie, ostatnie znane mi dane mówią o tym, że 65% osób z rozpoznaniem schizofrenii używa substancji psychoaktywnych w USA.
Podwójna diagnoza – uzależnienie i Depresja
Dane mówią o tym, że w populacji osób uzależnionych 10-90% z nich cierpi na depresję. Różnice w szacunkach wynikają z tego, że w różnych badaniach stosowano różne kryteria diagnostyczne, a czasem badano pacjentów bezpośrednio po zaprzestaniu używania, co może dawać fałszywe dodatnie rozpoznania w kierunku depresji. Tak czy inaczej problem jest poważny, zwłaszcza, że depresja to potencjalnie śmiertelna choroba.
Podwójna diagnoza – uzależnienie i ChAD
Wśród osób z rozpoznaniem choroby afektywnej dwubiegunowej aż 40% nadużywa alkoholu. W ciągu całego życia szkodliwe używanie alkoholu może wystąpić u nawet 60% osób z tym rozpoznaniem.
Podwójna diagnoza – uzależnienie i Zaburzenia osobowości.
Osobowość antyspołeczna najsilniej koreluje z uzależnieniem. Wśród osób z rozpoznaniem borderline (zaburzenia osobowości z pograniczna) 13-39% jest uzależnionych. Ryzyko pojawienia się uzależnienia dotyczy także osób o osobowości histrionicznej i narcystycznej.
Podwójna diagnoza – leczenie
Leczenie osób z podwójnym rozpoznaniem powinno być kompleksowe i interdyscyplinarne. Taką możliwość daje między innymi Oddział Rehabilitacji dla Osób Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych ze Współistniejącymi Zaburzeniami Psychicznymi 7B w Szpitalu Klinicznym im dr J. Babińskiego w Krakowie.
Leczenie na Oddziale jest zgodne z obowiązującymi założeniami prowadzenia terapii w takich przypadkach (Kandel 2007). Po kwalifikacji na Oddział leczenie odbywa się w trzech etapach i trwa rok. Leczenie na Oddziale odbywa się w ramach NFZ.
W ofercie Oddziału znajduje się: psychoterapia grupowa i społeczność terapeutyczna, opieka psychiatryczna i pielęgniarska, badania psychologiczne, pomoc pracownika socjalnego, warsztaty CBT, psychoedukacja, arteterapia oraz zakwaterowanie i wyżywienie. Leczenie w oddziale odbywa się stacjonarnie.
Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Z przyjemnością podzielę się wiedzą i opinią.
Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.
Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku.
Bibliografia:
Bętkowska KorpałaB. (red) Uzależnienia w praktyce klinicznej. Warszawa 2009, Wydawnictwo Edukacyjne PARPAMEDIA
Isack Kandel Program terapeutyczny dla pacjentów z podwójną diagnozą, nadużywających substancji psychoaktywnych Treatment program for dual-diagnosis substance abusers , Psychiatria Polska 2007, tom XLI, numer 5 strony 727–736