Sposoby na bezsenność - leki

Sposoby na bezsenność – leki

Ludzie cierpiący na bezsenność zwykle bardzo się męczą i poszukują szybkiego rozwiązania swoich problemów, które w krótkim czasie przyniosłoby ulgę. Ponadto wydaje się, że panujący ostatnio trend na przyjmowanie leków i suplementów diety właściwie na wszystko, dodatkowo potęguje chęć sięgania po środki farmakologiczne, których producenci obiecują szybkie i bezpieczne efekty. Jakie są skuteczne sposoby na bezsenność? W tym artykule skupiam się na farmakoterapii, choć skutecznych sposobów na bezsenność jest znacznie więcej. Pisz w komentarzach, jeśli interesuje Cię ten temat.

Melatonina

Ostatnio popularność zyskały preparaty zawierające melatoninę. Jest to hormon produkowany w szyszynce, który działa nasennie. W organizmie ludzkim melatonina wydzielana jest zazwyczaj na około 2-3 godzin przed snem, a jej wieczorne zażycie jedynie w niewielkim stopniu nasila senność, bo i tak w tym czasie wzrasta jej poziom. Jeśli natomiast przyjęlibyśmy melatoninę w innej porze dnia, senność powinna się pojawić po około 2 godzinach, dlatego zażywanie melatoniny ma sens zwłaszcza przy zmianie stref czasowych. Za pomocą melatoniny można również regulować rytm snu i czuwania – popołudniowe (nie wieczorne!) zażycie melatoniny przyspieszy zegar, powodując wcześniejszą senność i zarazem wcześniejsze wybudzenie się następnego dnia. Regularne zażywanie melatoniny rano może pomóc w opóźnieniu zegara – będziemy później się kłaść i później wstawać. Długotrwałe skutki zażywania melatoniny przez ludzi nie są znane, jednak u szczurów substancja nasila zaburzenia ruchowe, zmniejsza płodność, a podawana w ciąży upośledza płód. Należy w związku z tym traktować ją z dużą ostrożnością i zażywać tylko w sytuacji wyraźnej konieczności, najlepiej pod kontrolą lekarza.

Sposoby na bezsenność – Zioła

Wśród bardziej tradycyjnych metod walki z bezsennością znajduje się ziołolecznictwo, od setek lat używane w medycynie. Wśród ziół, które posądza się o właściwości uspokajające znajdują się między innymi arcydzięgiel, chmiel, melisa i waleriana. Arcydzięgiel wykazuje ponadto działanie obniżające ciśnienie krwi, żółciopędne i pobudzające soki trawienne, melisa działa także przeciwwymiotnie, stymuluje wydzielanie pokarmu u kobiet karmiących i pobudza trawienie. Należy zachować szczególną ostrożność przy przyjmowaniu preparatów z chmielu – przedawkowanie lupuliny, którą zawiera chmiel może być niebezpieczne, dlatego należy go używać pod kontrolą lekarza. Przykładowy przepis na ziołowy napar na bezsenność proponuje Jan Rogala w swojej książce: po pół łyżeczki arcydzięgla i waleriany zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem dziesięć minut, przecedzić przez sito, pić szklankę naparu na noc. Można także skorzystać z ziołowych supelementów diety, jednak ich używanie, zwłaszcza jeśli przyjmujemy jakieś inne leki, powinno być skonsultowane z lekarzem.

Sposoby na bezsenność – Leki

Lekarze dysponują szeroką gamą leków na receptę, które mogą ułatwić zasypianie. Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy lekarskiej warto udać się do lekarza psychiatry lub neurologa. Lekarze tych specjalności mają duże doświadczenie w leczeniu zaburzeń snu i są na bieżąco z nowymi osiągnięciami naukowymi. Bezwzględnie należy także przestrzegać zaleceń lekarskich, leki ułatwiające zasypianie mogą powodować uzależnienie, dlatego lekarz sporządza plan przyjmowania leku i jego odstawiania, aby nie dopuścić do powstania lub ewentualnie złagodzić objawy odstawienia. Zdarza się bowiem, że przyczyną bezsenności może być zażywanie leków uspokajających jako środków nasennych. W miarę ich nieumiejętnego zażywania może pojawić się tolerancja (coraz więcej leku jest potrzebne, aby wywołać pożądany efekt), a w sytuacji nagłego odstawienia bezsenność. Ponadto leki różnią się czasem trwania – jeżeli przyjmuje się lek o przedłużonym działaniu mogą pojawić się problemy z porannym wstawaniem, z drugiej strony zażywanie leku, który przestaje działać w środku nocy może skutkować zbyt wczesnym budzeniem się.

W związku z powyższym rozsądnie jest przyjmować leki pod kontrolą lekarza, którego wiedza i doświadczenie sprawią, że szybciej i bezpieczniej osiągniemy to, na czym nam zależy. Jednocześnie warto pamiętać o niefarmakologicznych metodach walki z bezsennością, takich jak prawidłowa higiena snu czy umiejętność relaksacji, a jeśli pojawi się taka potrzeba, można zasięgnąć porady psychologa, który pomoże wskazać psychologiczne przyczyny bezsenności.

Spragniony/spragniona wiedzy na temat dbania o zdrowie? Wejdź na nasz kanał na Youtube lub na Spotify żeby posłuchać Podcastu o Zdrowiu.

Być może zainteresuje Cię również:

Problemy ze snem u dzieci – przyczyny, leczenie.

Fizjologia snu i rodzaje jego zaburzeń.

Sposoby na bezsenność w ciąży.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

  1. W. Kalat Biologiczne podstawy psychologii. Warszawa 2006, Wydawnictwo Naukowe PWN;
  2. Rogala, R. Maciej Boża apteka, zioła dobre na wszystko. Wydawnictwo Olesiejuk 2016.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *