Bezsenność w nerwicy

Bezsenność w nerwicy. Jak sobie radzić.

Bezsenność w nerwicy potrafi być szczególnie uciążliwa. Nerwica wiąże się z szeregiem objawów, z których lęk jest najbardziej charakterystyczny. Tak się składa, że w nocy często bardziej się boimy.

Bezsenność w nerwicy – podstawowe informacje

Podstawową kwestią pomocną w radzeniu sobie z bezsennością w nerwicy jest zadbanie o prawidłową higienę snu. Kilka wskazówek dotyczących higieny snu znajduje się tutaj, warto je zastosować bo często już sam fakt podjęcia walki z trudnościami przynosi ulgę. Dzieje się tak dlatego, że zmagając się z problemami zwiększamy swoje poczucie skuteczności i zaradności, co wpływa na poprawę samopoczucia i wiarę we własne możliwości. Zadbanie o prawidłową higienę snu w nerwicy jest czymś w rodzaju pierwszej pomocy, ale na tym możliwości leczenia się nie kończą.

Bezsenność w nerwicy – lęk

Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów nerwicy jest lęk, pojawia się czasem w środku nocy, często w towarzystwie dolegliwości fizycznych, które potrafią być tak sugestywne, że chce się jechać do szpitala, z przekonaniem poważnej choroby. Jak pisałam w artykule poświęconym zaburzeniom nerwicowym pod pojęciem nerwicy kryje się szereg różnych zaburzeń, a to jakie postępowanie terapeutyczne będzie najbardziej korzystne zależy przede wszystkim od rozpoznania. Bezsenność w nerwicy jest objawem powierzchownym i wtórnym względem innych problemów. W związku z tym, że u podłoża zaburzeń nerwicowych często znajdują się konflikty wewnętrzne różnej treści, właściwym kierunkiem poszukiwania pomocy jest psychoterapia, która koncentruje się na źródle problemu. Badania wykazały, że poprawa w zakresie objawów nerwicowych u dzieci na skutek nawet krótkiej psychoterapii wynosi 60-70%, niezależnie od tego czy psychoterapia była prowadzona jako samodzielna metoda leczenia, czy równocześnie z farmakoterapią. Seligman wykazał natomiast, że długoterminowe leczenie psychoterapeutyczne jest zwykle lepsze od krótkoterminowego, a rodzaj psychoterapii nie ma większego znaczenia.  Polskie badania potwierdziły natomiast skuteczność psychoterapii grupowej w leczeniu zaburzeń nerwicowych i zaburzeń osobowości. Wydaje się, że warunkiem koniecznym do tego, aby psychoterapia mogła zadziałać jest chęć poczynienia zmian przez pacjenta. Silna motywacja do leczenia zawsze dobrze rokuje.

Być może zainteresuje Cię także artykuł na temat leków na bezsenność (Farmakoterapia w leczeniu bezsenności).

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

Leon Eisenberg i wsp. The efectiveness of psychotherapy alone in conjunction with perhenazine or placebo treatment of neurotic and hiperkinetic children.

Martin E. P. Seligman, The effectiveness of psychotherapy: The Consumer Reports study. American Psychologist, Vol 50(12), Dec 1995, 965-974.

Michał Mielimąka  i wsp., Skuteczność intensywnej psychoterapii grupowej stosowanej w leczeniu zaburzeń nerwicowych i osobowości, Psychiatr. Pol. 2015; 49(1):29–48 PL ISSN 0033-2674 www.psychiatriapolska.pl DOI: 10.12740/PP/26093

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *