Fizjoterapia po porodzie

Fizjoterapia noworodka

Czym jest fizjoterapia noworodka i dlaczego się ją stosuje? Czy to nie za wcześnie? Nie od dziś wiadomo, że im szybciej rozpoczniemy leczenie tym szybciej będzie ono zakończone, wcześnie rozpoczęta fizjoterapia po porodzie może dać bardzo dobre efekty. Współczesna wiedza i możliwości pozwalają na rozpoczęcie tego procesy bardzo szybko. Okres prenatalny oraz narodziny to bardzo istotny czas w naszym życiu, a wiele z czynników jakich wówczas doświadczymy odczuwać będziemy przez resztę życia, dotyczy to z resztą wszelkich traum oraz stresów, jeśli nie podda się ich leczeniu.

Skutkiem nawet niewielkich urazów może być stan uważany za normalny, jak na przykład płaczliwość czy coraz powszechniejsze problemy z nadmiernym lub obniżonym napięciem mięśniowym (zobacz też artykuł na temat rehabilitacji metodą Vojty).

Mózg dziecka jako centrala jego rozwoju w okresie narodzin jest już w pełni ukształtowany, jednak w dalszym czasie rośnie. Babette Rothschild porównała mózg dziecka do nowego komputera. Posiada podstawowy system konieczny do dalszego rozwoju oraz pamięć, jednak nie jest gotowy do bardziej skomplikowanych operacji. Jest za to bardzo plastyczny, podatny na programowanie oraz wpływy zewnętrzne. Obrazuje to jak istotne dla wczesnego rozwoju jest doświadczanie i interakcja ze środowiskiem.

O tym jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój dziecka w czasie jego pierwszego roku życia, opisałem już w innych artykułach (rozwój psychomotoryczny pierwszy kwartał życia, drugi kwartał życia, trzeci kwartał życia, czwarty kwartał życia). Nieprawidłowości, o których tam wspominam są oczywiste tak dla profesjonalistów, jak i większości rodziców. Należy jednak dodać, że podczas porodu i kompresji na czaszkę podrażnieniu mogą ulec nerwy czaszkowe, a ich konsekwencje – często subtelne, choć męczące – mogą być uznane za naturalne. Np. podrażnienie nerwu błędnego może skutkować kolką, problemami z układem trawiennym oraz oddechowym. Kompresja (ucisk) nerwu językowo-gardłowego utrudnia połykanie, co może wpłynąć na trudności w karmieniu, a kłopoty ze ssaniem mogą być spowodowane podrażnieniem nerwu podjęzykowego.

fizjoterapia noworodka
podrażnienie nerwów czaszkowych skutki porodu

To tylko część trudności, które mogą być następstwem porodu. Tego typu podrażnienia wymagają delikatnej pracy na układzie nerwowym, która pomaga zwiększyć przestrzeń dla nerwu i zmniejszyć kompresję (ucisk) tkanek oraz poprawić obieg płynów ustrojowych. Taka delikatna terapia umożliwia stworzenie korzystnych warunków by organizm poradził sobie z traumą praktycznie samodzielnie, co jest możliwe dlatego, że nieprawidłowości nie zdążyły się jeszcze utrwalić.

Podobny rodzaj pracy jest również korzystny dla matki. Uspokojenie układu nerwowego, uwolnienie napięcia nagromadzonego w miednicy czy redukcja bólu pleców odbiją się pozytywnie nie tylko na fizycznym stanie kobiety, ale również na jej stanie emocjonalnym.

Wydaje się że najważniejsza w okresie poporodowym jest wzajemna troska rodziców o siebie oraz ciepło, które okazują dziecku. Bardzo ważne w rodzinie jest to, by dbać o siebie nawzajem, jeśli rodzice okazują sobie wsparcie łatwiej im zająć się tą nową, całkowicie bezbronną osobą, która zagościła w ich domu. Z innymi kłopotami poradzą sobie specjaliści.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

Kern M. Mądrość ciała. Czaszkowo-krzyżowe podejście do istoty zdrowia. 2012 Warszawa, Wyd. VIRGO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *