sposoby na bezsenność w ciąży źródło: freepik

Orgazm przy porodzie

Tak, teraz to już przesadziliśmy. Pisaliśmy o hipnozie jako metodzie łagodzenia bólu porodowego, o tym jak siłą umysłu można wpłynąć na swoje ciało, ale ten temat to już przesada. Orgazm i poród w opinii publicznej to pojęcia tak odległe, że trudno wyobrazić sobie, dlaczego ktoś miałby ich używać w jednym zdaniu. Nie mówiąc już o tym, że to zwyczajnie nieprzyzwoite – przecież „tam” jest dziecko! Jeśli na moment odłożysz na bok przekonania chętnie opowiem Ci, co nauka ma na ten temat do powiedzenia. Tym bardziej, że Postel (2013) pytając położne o to, czy kobieta ich zdaniem może osiągnąć orgazm przy porodzie dowiedział się, że 85% uważa, że jest to możliwe, a 69% miało okazję to zaobserwować.

  1. Seksualność ciężarnych

Jawed-Wessel (2019) zauważa, że seksualność ciężarnych nie jest specjalnie przedmiotem zainteresowania naukowców, pomimo tego, że to powszechne zjawisko. Mayberry i Daniel (2015) dodają do tego dość oczywiste spostrzeżenie, że poród i seksualność to dwa aspekty tego samego zjawiska. Przecież menstruacja, owulacja, poczęcie, ciąża, poród i karmienie piersią to wydarzenia o charakterze seksualnym (Buckley 2010). Obecnie uważa się, że poród to wydarzenie nie należące do najprzyjemniejszych, jednak dostępne są informacje, na temat takich doświadczeń porodowych, które nie tylko są wolne od bólu, ale nawet przyjemne (Gaskin 2003; Harel 2007; Postel 2013). Co więcej – przyjemność była nie tylko doświadczana subiektywnie przez matki, ale dawała się także zaobserwować przez położne (Postel 2013). Wydaje się, że doświadczanie przyjemności podczas porodu można spostrzegać w społecznościach zachodnich jako tabu – przywykliśmy wierzyć, jakoby poród miał być traumatyczny i bolesny. Zgodnie z teorią skryptów seksualnych zachowania seksualne i przekonania dotyczące seksu są wyuczane przez ludzi w trakcie interakcji z innymi ludźmi, kiedy zderzamy się z oczekiwaniami społeczeństwa. Wydaje się, że w taki sposób powstało przekonanie, że poród jest okropny. A szkoda – jak zauważa Harel (2007) powinniśmy się nieco bardziej pochylić nad problemem orgazmu w trakcie porodu, ponieważ podczas orgazmu dochodzi do zmian hormonalnych, które mogą korzystnie wpływać na przebieg akcji porodowej (zobacz artykuł o fizjologii porodu i hormonach).

  1. Orgazm przy porodzie

Niektóre kobiety opisywały doświadczenia porodowe jako przyjemne, inne zaś wprost mówiły o tym, że doświadczyły orgazmu tuż przed opuszczeniem przez dziecko kanału rodnego. U niektórych kobiet orgazm pojawił się spontanicznie, inne skorzystały z pomocy partnera lub samodzielnie się stymulowały (Mayberry, Daniel 2015 za Baker 2001, Gaskin 2002, 2003; Harel 2007; Shanley 2008).

  1. Obecność partnera a orgazm przy porodzie

Harel (2007) zauważa, że obecność partnera jest kluczowa, jeśli orgazmiczny poród ma mieć miejsce. Partner dostarcza emocjonalnego wsparcia, ale również stymuluje seksualnie, co przynosi rodzącej dużą ulgę. Niektórzy mężczyźni mają trudność w odnalezieniu się w sytuacji porodu, bo czują się bezużyteczni, przydzielenie im takiego zadania może zatem zwiększyć poczucie sprawstwa. Z drugiej strony część mężczyzn doświadcza konfliktu emocjonalnego, nie mogąc ogarnąć tego, że oto przed oczami mają jednocześnie matkę swojego dziecka jak i partnerkę seksualną. Macierzyństwo jest dla nich zupełnie rozłączne z seksualnością, matka to świętość, a kobieca seksualność kojarzy się z wyuzdaniem. Tego typu doświadczenie nosi malowniczą nazwę kompleksu madonna-dziwka, i może stanąć na przeszkodzie w realizowaniu pragnień seksualnych w trakcie porodu. Jednocześnie warto zauważyć, że już same namiętne pocałunki czy stymulacja brodawek sutkowych może sprzyjać postępowi porodu (Kavangh 2005), więc nie trzeba się specjalnie wysilać J

  1. Środowisko sprzyjające intymności a orgazm przy porodzie

Większość ludzi realizuje się seksualnie w zaciszu swojego domu, ewentualnie w miejscach, gdzie nikt im nie przeszkadza. Sala porodowa wydaje się nie spełniać kryteriów miejsca sprzyjającego dla takich aktywności. (O znaczeniu intymności pisaliśmy już więcej przy okazji odruchu Fergusona – sprawdź koniecznie, dlaczego poród postępuje sprawniej, jeśli kobieta ma zapewnioną intymną przestrzeń dla siebie.) Warto jednak zauważyć, że spontaniczne orgazmy w czasie porodu zdarzają się także w szpitalach (Gaskin 2005), co pozwala przypuszczać, że może chodzić bardziej o stan umysłu w jakim kobieta się znajduje aniżeli zewnętrzne okoliczności.

  1. Fizjologia orgazmu przy porodzie – jak to w ogóle możliwe?

Pisaliśmy już trochę o fizjologii porodu i o hormonach jakie się wtedy wydzielają. Hormony w trakcie porodu wydzielane są pulsacyjnie zgodnie z poniżej zaprezentowanym schematem.

Orgazm przy porodzie
hormony poród

W pewnym uproszczeniu: oksytocyna powoduje skurcze, im silniejsze skurcze tym więcej adrenaliny, która obniża wydzielanie oksytocyny. Wówczas wydzielają się przeciwbólowe beta-endorfiny, które z kolei nasilają wydzielanie oksytocyny i cykl zaczyna się od nowa, przybierając na intensywności. Pulsacyjnie wydzielane hormony mogą wywołać u kobiety uczucie euforii i ekstazy, a nawet przyjemność seksualną (Meyberry 2015 za Alehagen 2005; Buckley 2005, 2010).

Co więcej – ucisk główki dziecka na splot nerwów podbrzusznych oraz na nerw sromowy oprócz właściwości przeciwbólowych, może także u niektórych kobiet wywołać orgazm waginalny (Paget 2006).

  1. Po co to wszystko?

Alternatywne metody wspierania kobiety rodzącej zyskują na popularności w krajach rozwiniętych (Meyberry 2015). Coraz popularniejsze są: masaż, relaksacja, hipnoza czy techniki oddechowe, które pomagają osiągnąć komfort w czasie porodu.  Skoro stymulacja seksualna, jak choćby namiętne pocałunki, może przyspieszyć poród w sposób naturalny i zbliżyć do siebie rodziców w trakcie tego niezwykłego wydarzenia, a także łagodzić nieprzyjemne doznania u kobiety to… czemu nie?

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu. Z przyjemnością podzielę się wiedzą i opinią.

Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki.

Jeśli wolisz, żeby Twoje pytanie zostało między nami skontaktuj się ze mną przez naszą stronę na Facebooku.

Bibliografia:

Jawed-Wessel S, Santo J, Irwin J. Sexual Activity and Attitudes as Predictors of Sexual Satisfaction During Pregnancy: A Multi-Level Model Describing the Sexuality of Couples in the First 12 Weeks. Arch Sex Behav. 2019 Feb 5. doi: 10.1007/s10508-018-1317-1. [Epub ahead of print]

Mayberry L, Daniel J.‘Birthgasm’: A Literary Review of Orgasm as an Alternative Mode of Pain Relief in Childbirth. J Holist Nurs. 2016 Dec;34(4):331-342. Epub 2015 Nov 16.

Buckley, S. J. (2010). Sexuality in labor and birth: An intimate perspective. In D. Walsh & D. Soo (Eds.), Essential midwifery practice: Intrapartum care (pp. 213-234). New York, NY: Wiley

Gaskin, I. M. (2003). Ina May’s guide to childbirth. New York, NY: Bantam

Harel, D. (2007). Sexual experiences of women during childbirth (unpublished doctoral dissertation). The Institute for Advanced Study of Human Sexuality, San Francisco, CA.

Postel, T. (2013). Childbirth climax: The revealing of obstetrical orgasm. Sexologies, 22(4), e89-e92. doi:10.1016/j. sexol.2013.03.011

Kavanagh, J., Kelly, A. J., & Thomas, J. (2005). Breast stimulation for cervical ripening and induction of labor. Cochrane Database of Systemic Reviews, (3), CD003392. doi:10.1002/14651858.CD003392

Postel, T. (2013). Childbirth climax: The revealing of obstetrical orgasm. Sexologies, 22(4), e89-e92. doi:10.1016/j. sexol.2013.03.011

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *