obrzęk przyczyny leczenie

Obrzęk – leczenie

Lato już praktycznie za nami i można trochę odetchnąć po fali upałów, która przetoczyła się przez kraj. Tego lata po raz kolejny utwierdziłem się w przekonaniu że nie przepadam za upałami. Poza ogólnym, złym samopoczuciem fizycznym, dokuczały mi obrzęki, zwłaszcza kończyn dolnych oraz dłoni. Jeśli odczuwałeś podobne objawy, a dodatkowo prowadzisz siedzący tryb życia lub niedawno przebyłeś jakiś uraz, któremu towarzyszy obrzęk, warto czytać dalej 😉 Zwłaszcza, że upalne lata zdarzają się co roku i fraza “obrzęk leczenie” zyskuje na popularności w wyszukiwarkach. Dziś podpowiem jak sobie radzić z obrzękiem.

Obrzęki – przyczyna

Jaka jest w ogóle przyczyna obrzęku? Najczęściej jest to zastój chłonki na skutek wrodzonych lub nabytych wad, na przykład z powodu urazu lub niewydolności układu limfatycznego.

Jak powstaje obrzęk

Chłonka składa się głównie z płynu tkankowego oraz komórek układu odpornościowego. Jej gromadzenie się jest spowodowane rozszerzeniem obwodowych naczyń krwionośnych, co ma zapobiegać przegrzaniu, aby krew mogła się ochłodzić. Wskutek rozszerzenia naczyń gromadzi się płyn śródmiąższowy, co z kolei skutkuje podniesieniem się ciśnienia hydrostatycznego naczyń, przez co płyn wewnątrznaczyniowy przedostaje się do otaczających tkanek miękkich (Howe, Boden 2007).    

Obrzęk leczenie – jak sobie radzić z obrzękiem

Sposoby walki z obrzękiem są różne, a zastosowanie danego podejścia zależy od konkretnej sytuacji, dlatego warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Obrzęku nie można lekceważyć, bo może świadczyć o różnych, poważnych dolegliwościach!

Lekarze medycyny dysponują głównie farmakologicznymi metodami leczenia obrzęku. Fizjoterapeuta ma w arsenale kilka innych, niżej opisanych metod.

Obrzęk leczenie: Kompleksowa terapia udrażniająca

Międzynarodowe Towarzystwo Limfologiczne (ISL, International Society of Lympholog) rekomenduje tak zwaną kompleksową terapię udrażniającą. 

Kompleksowa terapia udrażniająca składa się z dwóch faz:

– faza pierwsza – intensywna, czyli maksymalne zmniejszenie obrzęku. Polega na częstym wykonywaniu zabiegów (nawet codziennie), aż do momentu w którym przestaje się uzyskiwać efekt zmniejszenia obrzęku.

– faza druga – utrwalajaco-optymalizująca, polega na utrwaleniu efektów terapii, w niektórych przypadkach może trwać całe życie (np. w sytuacji, gdy usunięto węzły chłonne w związku z leczeniem choroby nowotworowej). 

Obrzęk leczenie: Elementy kompleksowej terapii udrażniającej

Na kompleksową terapię udrażniającą składa się: drenaż limfatyczny, bandażowanie wielowarstwowe oraz ćwiczenia poprawiające odpływ chłonki. 

1. Drenaż limfatyczny – może być wykonywany manualnie lub pneumatycznie za pomocą specjalnego aparatu. Wykonywane ruchy muszą być powolne, aby uniknąć nagrzania tkanki, ponadto muszą być wykonywane według określonego schematu, który jest zależny od przebiegu naczyń chłonnych. Prawidłowo wykonany drenaż limfatyczny powinien być kompleksowy, należy działać nie tylko na miejsce dotknięte obrzękiem lecz również na centralne węzły chłonne.

2. Bandażowanie wielowarstwowe – ma za zadanie wywierać ciśnienie, które zapobiega zastojom chłonki. 

3. Ćwiczenia poprawiające odpływ chłonki – są to miedzy innymi ćwiczenia oddechowe oraz angażujące pompę mięśniową odpowiednio dobrane do możliwości pacjenta. Poza walką z obrzękiem mają na celu poprawę samopoczucia pacjenta. 

Kompleksowa terapia udrażniająca – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do kompleksowej terapii udrażniającej są: zakrzepica, zapalenie tkanki podskórnej, niewydolność krążenia obwodowego, niewydolność serca, cukrzyca z objawami neuropatii cukrzycowej,  

W leczeniu obrzęku pomocne mogą się także okazać inne metody kinezyterapeutyczne: terapia manualna, terapia powięziowa, terapia wisceralna czy kinezytaping. Wszystkie z wyżej wymienionych metod pomogą w zmniejszeniu napięć utrudniających pracę układu limfatycznego.

Bibliografia

https://journals.viamedica.pl/palliative_medicine_in_practice/article/viewFile/28561/23331

Howe, A. S., & Boden, B. P. (2007). Heat-Related Illness in Athletes. The American Journal of Sports Medicine, 35(8), 1384–1395. doi:10.1177/0363546507305013 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *