Plan minimum dla zdrowia

Plan minimum dla zdrowia

Witamy w 25 odcinku Podcastu o Zdrowiu. Z tego odcinka dowiesz się jak stworzyć Plan Minimum dla zdrowia:

 • o jakie podstawowe obszary życia zadbać, żeby czuć się lepiej w krótkim czasie;
 • gdzie znaleźć więcej informacji, które pomogą Ci dbać o obszary, na których Ci zależy;
 • co zrobić gdy zrealizujesz Plan Minimum i zapragniesz więcej!

Naszego Podcastu możesz posłuchać na Youtube, Spotify i Anchor oraz poniżej.

Podcast o Zdrowiu odc. 25. Plan minimum dla zdrowia.

Ten odcinek powstał we współpracy z Wydawnictwem Niśpieszne, w oparciu o osobiste i zawodowe doświadczenia i na podstawie książki “Dobry warun na zdrowie”.

Dbanie o zdrowie wydaje się uciążliwe dlatego, że podchodzimy do niego zbyt ambitnie. Dowiedz się, jak opracować plan minimum, który będzie możliwy do zrealizowania i w zupełności wystarczający.

Co możesz zrobić, żeby w krótkim czasie poczuć się lepiej:

 • Spędzaj czas na świeżym powietrzu! Dostarczaj sobie regularnie porcje witaminy N czyli serwuj sobie odświeżający kontakt z naturą. Na witaminę N składa się czas spędzony na zewnątrz, bliscy ludzie z którymi jesteśmy, urokliwe miejsce i rodzaj aktywności. Może to być na przykład 2 godzinna wyprawa do lasu ze znajomymi.
 • Jedzenie!  Wszyscy wiemy jak ważna jest zdrowa dieta, ale wielu z nas jej próbowało i po pierwszej wpadce porzuciło nadzieję i ambitne plany żywieniowe. A jakby tak dać sobie więcej luzu? Autorka proponuje zasadę 80/20, jeśli 80%  tego co jesz jest zdrowe, to pozostałe 20% możesz odpuścić i zjeść coś niezdrowego.
 • Kontakt z innymi. Otaczaj się ludźmi wartościowymi i bliskimi. Także kontakt ze zwierzętami a nawet mikro organizmami może działać zbawiennie. Moim zdaniem warto się też poruszać w różnych środowiskach, żeby poszerzać swoje horyzonty. Odmienne punkty widzenia mogą bardzo wzbogacić, jeśli zamiast oceny włączymy ciekawość. Sprawdź też odcinek 13. Dlaczego relacje są ważne.
 • Sen. Zastanów się ile czasu poświęcasz średnio na sen w tygodniu? 7 godzin, więcej mniej? Jest to deficytowy towar, kiedy coś trzeba zrobić a czasu brakuje to właśnie staramy się go zdobyć kosztem snu. Zastanów się, czy na pewno stać Cię na zarywanie nocek. Zarwana noc to czas pożyczony z przyszłości na kredyt, który trzeba będzie spłacić z nawiązką. Na zdrowy sen wpływają takie czynniki jak:
 1. odpowiednio zaciemnione pomieszczenie,
 2. wygodny strój,
 3. optymalna temperatura
 4. i czysta pościel.

Smartfon przed snem – utrudnia zasypianie. Odwracasz uwagę od snu treściami bez głębszego znaczenia a dodatkowo emitujesz sztuczne światło prosto w twarz.

 • Odpoczynek. Najważniejsze to ustalić, co nas najbardziej wyczerpuje i jakie odczucia temu towarzyszą, oraz rozpoznanie tego, co sprawia że się regenerujemy. Smartfony skutecznie nam przeszkadzają – pstrykanie na telefonie nie sprzyja regeneracji 🙁 Chodzi o to, aby rozwinąć umiejętność samoregulacji. Dowiesz się więcej z odcinka 6. Self-Reg
 • Ruch. Wiemy, że ruch to zdrowie. Niestety jest też męczący, pochłania czas i nie zawsze mamy na niego. Na szczęście jest wiele różnych form ruchu, nie tylko ćwiczenia: zabawa, taniec, spacery itd. Zaplanuj czas na poszukiwania czegoś dla siebie i wybierz to co najbardziej Ci odpowiada.

Jak widzisz z większości  tych rzeczy zdawałeś sobie sprawę, jednak zawsze znajdzie się jakiś powód aby je zlekceważyć i odłożyć na później. Dbanie o zdrowie jest ważne, ale do puki nie zachorujemy nie jest pilne. Jesteś pewien/pewna, że wolisz czekać na chorobę? Dobrą praktyką na początek może się okazać zapisanie sobie czasu dla swojego zdrowia w kalendarzu i praktykowanie. Po pewnym czasie poznasz swoje ciało i nie będziesz mieć ochoty sobie odpuszczać. Potraktuj tę praktykę jako poszukiwania tego co Ci odpowiada najbardziej, bo dróg do zdrowia może być kilka. Książka  „Dobry warun na zdrowie” pomoże Ci ruszyć w tę drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *