wpływ natury na zdrowie

Wpływ natury na zdrowie

To są notatki do 26 odcinka Podcastu o Zdrowiu pt. Natura na zdrowie, w którym omawiam wpływ natury na zdrowie. Podcastu możesz posłuchać na Anchor, Spotify i Youtube:

Teoria: wpływ natury na zdrowie

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób spędzanie czasu na zewnątrz może przyczynić się do poprawy Twojego stanu zdrowia powinieneś/powinnaś wiedzieć o następujących sprawach:

Fitoncydy a wpływ natury na zdrowie.

Fitoncydy to substancje produkowane przez rośliny w celu komunikacji i obrony są obecne we wdychanym w lesie powietrzu.

  • Stymulują komórki układu odpornościowego, tzw. komórki NK.
  • Wdychane zmniejszają u szczurów odpowiedź sercowo-naczyniową na stres, prawdopodobnie mogą mieć podobny wpływ na ludzki organizm. Ta hipoteza wymaga sprawdzenia w dalszych badaniach.
  • W drogach oddechowych działają grzybobójczo i wirusobójczo.
  • Wykazują ochronne działanie na komórki nerwowe.

Cisza

Ograniczona ilość bodźców dźwiękowych, które często możemy spotkać w cywilizacji działa kojąco na układ nerwowy. Zgodnie z teorią poliwagalną, pewnego rodzaju bodźce działają pobudzająco na naszą fizjologię, niezależnie od naszej interpretacji tychże bodźców. Dotyczy to zwłaszcza burzących dźwięków o niskich częstotliwościach, które przypadkowo wydają maszyny licznie występujące w naszym otoczeniu. Tego rodzaju dźwięki układ nerwowy kojarzy z drapieżnikiem i reaguje wzmożonym pobudzeniem. Mimo, że w lesie znacznie łatwiej o niedźiedzia, w rzeczywistości bardziej napięci będziemy w otoczeniu wentylatorów i maszyn. Las przez ograniczoną ilość bodźców pozwala się wyciszyć.

Podłoże i wpływ natury na zdrowie

Nierówne podłoże jakie spotykamy w naturze ćwiczy mięśnie głębokie i zmysł równowagi. Spacery po leśnych ścieżkach i łąkach są zdrowe dla ciała.

Stymulacja polisensoryczna

Natura sprzyja obecności w tu i teraz. Możesz zanurzyć się w zapachy i dźwięki, które otaczają Cię w lesie i na łące, możesz skosztować darów lasu i na prawdę poczuć połączenie z własnym ciałem bez zbędnych rozpraszaczy.

Poczucie sprawstwa i kompetencji

Będąc w naturze spotykasz na swojej drodze różne wyzwania. Jeśli im sprostasz masz sporą szansę czuć się znacznie lepiej w swoim własnym towarzystwie 🙂

Ognisko

Przebywanie w pobliżu ognia, zwłaszcza jeśli słyszy się to urocze trzaskanie, relaksuje i obniża ciśnienie krwi. Przy ognisku łatwo o opowieści, wspólne śpiewanie i gry słowne, które budują jedność w grupie, także w rodzinie. Wspólne przygotowanie ogniska, zebranie drewna na opał, przygotowanie patyków na kiełbaski/serki/warzywa również jest doświadczeniem budującym więzi.

Jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce

  • Idź do lasu, parku, gdziekolwiek;
  • Zanurz się naprawdę w to doświadczenie, wieloma zmysłami. Skoncentruj się na tym co widzisz, słyszysz i czujesz.
  • Zamiast grilla zrób z przyjaciółmi/rodziną ognisko. Zadbaj wcześniej o bezpieczeństwo. Pamiętaj, że ognia nie można rozniecać wszędzie i zawsze trzeba być przygotowanym/przygotowaną na zagaszenie go.
  • Naucz się gier słownych: “na szczęście/niestety”, “dwugłowy wiedun”.
  • Obserwuj naturę. Jeśli nie wiesz jak to zrobić sięgnij po książkę “Leśne warsztaty” albo “Dzikie opowieści” które znajdziesz na tej stronie: Wydawnictwo Nieśpieszne

Pamiętaj! Deszcz nie stanowi przeszkody. Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiedni ubiór.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz lub uzupełnij ankietę. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami. Posłuchaj też naszego Podcastu o Zdrowiu na Spotify.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

Jodełka Anna “Leśne Warsztaty”, Kraków 2020, Pracownia K;

Chmielińska Aneta “Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury” Kraków 2021, Pracownia K

Amy Miner Ross , Reo Jane Francesca Jones, Simulated Forest Immersion Therapy: Methods Development, Affiliations expand, PMID: 35564767, PMCID: PMC9105281,DOI: 10.3390/ijerph19095373

Li, Q., Nakadai, A., Matsushima, H., Miyazaki, Y., Krensky, A. M., Kawada, T., & Morimoto, K. (2006). Phytoncides (Wood Essential Oils) Induce Human Natural Killer Cell Activity. Immunopharmacology and Immunotoxicology, 28(2), 319–333. doi:10.1080/08923970600809439 

Kawakami, K., Kawamoto, M., Nomura, M., Otani, H., Nabika, T., & Gonda, T. (2004). EFFECTS OF PHYTONCIDES ON BLOOD PRESSURE UNDER RESTRAINT STRESS IN SHRSP. Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology, 31(s2), S27–S28. doi:10.1111/j.1440-1681.2004.04102.x 

Dana Lynn, C. (2014). Hearth and Campfire Influences on Arterial Blood Pressure: Defraying the Costs of the Social Brain through Fireside Relaxation. Evolutionary Psychology, 12(5), 147470491401200. doi:10.1177/147470491401200509

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *