Metody na stres i napięcie self reg

Metody na stres i napięcie: Self-Reg

Ostatnio pisaliśmy o tym czym jest stres, a także o tym jakie są konsekwencje nadmiernego napięcia w ciele. Dzisiaj zajmiemy się metodami autoterapii. Metody na stres i napięcie również wcześniej opisywaliśmy, ale dziś zrobimy to bardziej szczegółowo. Na warsztat bierzemy Self-Reg. Metod jest bardzo dużo i wiele z nich zasługuje na omówienie w osobnym artykule. W kolejnych artykułach opiszemy inne metody, wraz z instrukcją jak je zastosować, żeby się rozluźnić i odprężyć.

Jeśli zdecydujesz się na którąś z tych metod pamiętaj, że emocje to informacje. Jeśli masz okropną pracę i chcesz się pozbyć stresu, lepiej będzie jeśli podejmiesz wysiłki w celu zmiany pracy, zamiast stosować techniki oddechowe. Wszystkie techniki stosowane objawowo, bezrefleksyjnie dadzą wprawdzie ulgę, ale w dłuższej perspektywie nie przyniosą zakładanego rezultatu.

Tak się jednak składa, że nadmierny stres wpływa na naszą interpretację rzeczywistości. Może – odwołując się do przykładu z pracą – robota nie jest aż tak zła, ale trudno się nią cieszyć osobie przemęczonej, wyczerpanej i przez to nastawionej negatywnie. Żeby sprawdzić, czy dana metoda radzenia sobie ze stresem jest pomocna dla konkretnej osoby, w konkretnym przypadku trzeba po prostu ją zastosować. Przymierzyć do siebie jak nowy ciuch i sprawdzić czy pasuje.

Jeżeli wolisz posłuchać tego artykułu w formie podcastu możesz to zrobić na Spotify i Youtube, albo tutaj:

Metody na stres i napięcie: Self-Reg

Self reg – regulacja zamiast samokontroli

Mamy niestety skłonność do przeceniania samokontroli kosztem samoregulacji. Oczekujemy samokontroli od innych i od siebie nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób zużywamy rezerwy energii, która i tak jest najpewniej na wyczerpaniu. Czym różni się samokontrola od samoregulacji? Wyobraź sobie sytuację, że masz kamień w bucie, a spieszysz się na autobus. Samokontrola polega na tym, że zaciskasz zęby i ignorując ból starasz się zdążyć, kulejąc jak najmniej. Samoregulacja wymaga innych rozwiązań – szukasz przyczyny dyskomfortu i starasz się ją usunąć jeśli to możliwe. Poświęcasz chwilę na wyjęcie kamienia z buta, ale dzięki temu możesz iść szybciej, dzięki czemu zdążenie na autobus nie będzie już wyzwaniem.  

Nasza energia nie jest nieskończona, a z pustego i Salomon nie naleje. Żeby zachować spokój trzeba mądrze gospodarować swoimi zasobami energetycznymi.  

Obszary w których pojawia się stres

Stuart Shanker wymienia następujące obszary, w których mogą pojawić się stresory zużywające nasze paliwo.

  1. Biologiczny: zaskakujące bodźce, głód, temperatura otoczenia, zmęczenie, niedobór lub nadmiar ruchu, choroba
  2. Emocji: silne emocje, przykre emocje, złożone emocje
  3. Poznawczy: informacje zbyt abstrakcyjne, nieznane pojęcia, złożone, za szybko przekazywane, konieczność skupiania się dłużej niż się da
  4. Społeczny: dostosowanie zachowania i myślenia do sytuacji społecznych. Trudne niezrozumiałe sytuacje, konflikty, niemożność zrozumienia emocji innych ludzi, bycie ofiarą lub świadkiem przemocy
  5. Prospołeczny: silne emocje innych osób, konieczność rezygnacji z własnych potrzeb, konflikt celów lub wartości, poczucie winy, poczucie niesprawiedliwości

Sama wiedza o stresorach w różnych obszarach może Ci pomóc dbać o siebie i zminimalizować stres.

Nieskończenie łatwiej korzystać z self reg jak ma się zdolność obserwowania siebie i rozwiniętą świadomość ciała.

Jak korzystać z Self-Reg

Żeby skutecznie korzystać z Self-Reg wykonaj pięć poniższych kroków.

Self-Reg Zauważ sygnały stresu i przeformuuj zachowanie.

Jeśli puszczają Ci nerwy i zaczynasz zachowywać się skandalicznie prawdopodobnie jesteś pod wpływem silnego stresu. To samo dotyczy skandalicznie zachowujących się dzieci. Zamiast myśleć o sobie i o innych, że są beznadziejni i pożałowania godni uświadom sobie, że zwyczajnie skończyło się paliwo, bo za dużo stresorów zużywa energię.

Self-Reg Zidentyfikuj stresory

Przejdź przez wszystkie obszary wymienione powyżej i zastanów się, co je obciąża. Już sama obserwacja pomoże Ci nabrać dystansu do sytuacji.

Self-Reg Zredukuj stresory

Zredukuj wszystkie stresory które się da. Jest Ci za gorąco? Zdejmij bluzę. Chce Ci się pić – zrób to. W pomieszczeniu jest za jasno? Zasłoń na chwilę oczy. Obszar biologiczny jest zwykle najłatwiejszy do zaopiekowania, a jednocześnie właśnie ten obszar najczęściej lekceważymy.

Self-Reg Pomyśl przez chwilę

Kiedy już udało Ci się zredukować stresory, wykorzystaj swoją zaoszczędzoną w ten sposób energię na autorefleksję. Co zrobić w przyszłości, żeby uniknąć takich sytuacji? Może aby poranki były mniej uciążliwe powinieneś/powinnaś wstawać 10 minut wcześniej aby uniknąć pośpiechu? Może żeby Twoja pociecha lepiej zniosła podróż należy zabrać jej na drogę kredki i przekąskę? Z chłodną głową łatwiej będzie wymyślić rozwiązania.

Self-Reg Zregeneruj się

Na koniec pamiętaj, żeby się zregenerować. Zrób dla siebie coś miłego, rozpieść się. Co lubisz? Gorąca kąpiel, joga, tenis, samotny spacer w naturze, albo wręcz przeciwnie – spotkanie z przyjaciółmi? Wybierz to, co pomaga Ci ładować baterie. Zwróć uwagę na to, czy Twoje zwykłe sposoby odprężania rzeczywiście pomagają Ci się zregenerować. Imprezy z alkoholem zaciągają dług energetyczny z kolejnego dnia, ugrzęźnięcie w grze na kilka godzin postawia nas z poczuciem pustki, a skrolowanie Facebooka czy Instagrama z uczuciem niższości. Zastanów się, co naprawdę daje Ci radość i zrób dla siebie coś miłego, za czym od dawna tęsknisz i na co zasługujesz.   

Dlaczego Self-Reg czasem nie działa

Gdyby Self-Reg Ci nie wychodził może to wynikać z kilku powodów. Prawdopodobnie Twoja samoświadomość i świadomość ciała nie miały okazji się w pełni rozwinąć. Być może trudno Ci w porę zauważyć sygnały stresu i zidentyfikować stresory. Zazwyczaj uczymy się rozpoznawać uczucia i nazywać swoje emocje od osób znaczących, niestety nie wszyscy dorośli mają wychowawcze kompetencje. Jeżeli otoczenie oczekiwało od Ciebie samokontroli i nie uczyło rozumienia własnych przeżyć możliwe, że będziesz potrzebować pomocy psychoterapeuty. Dodatkowo praca z ciałem pozwala odreagować zamrożone emocje i łatwiej osiągać cele terapeutyczne.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

Shanker S. Barker T. SELF REG Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości.Warszawa 2016, Wydawnictwo Mamania

Stążka-Gawrysiak A. Self-Reg Opowieści Dla Dzieci O Tym Jak Działać Gdy Emocje Biorą Górę 2019 Znak Emotikon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *