Analiza Bioenergetyczna Lowena

Analiza bioenergetyczna Lowena

Co to jest analiza bioenergetyczna?

Analiza bioenergetyczna to nurt psychoterapii łączący pracę z ciałem i umysłem. Polega na werbalnym opracowani konfliktów wewnętrznych i równoczesnym odniesieniu ich do ciała. Energia jest tu rozumiana jako procesy takie jak oddychanie czy metabolizm. Jest uwalniana w ruchu i funkcjach życiowych, jednym słowem można ją określić jako “witalność”. Fundamentalną zasadą Metody Lowena jest to, że ciało i umysł są funkcjonalnie identyczne. To co dzieje się w umyśle dzieję się także w ciele i na odwrót. W analizie bioenergetycznej korzysta się z fizycznych bodźców takich jak na przykład uziemienie, rozładowanie, czucie napięcia aby odkryć głębsze, zwykle nieświadome problemy, których źródło tkwi zazwyczaj w dzieciństwie. Potencjalne korzyści analizy bioenergetycznej najlepiej oddaje poniższy cytat:

Rosnąca świadomość przekładalność Ja-ciała na Ja-relacje z innymi pozwala na ciągłe korzystanie z wglądów poznawczych. Umożliwia to stawanie się dla siebie dobrem opiekunem każdego dnia.

A. Lowen Droga do zdrowia i witalności. Podręcznik ćwiczeń bioenergetycznych.

Jeżeli wolisz posłuchać tego artykułu w formie podcastu możesz to zrobić tutaj albo na Youtube, Spotify i Anchor.

7. Metody na Stres i Napięcie – Analiza Bioenergetyczna Lowena

Na czym polega analiza bioenergetyczna?

Analiza bioenergetyczna pomaga między innymi rozładować napięcie w ciele. Najczęściej wykorzystywane narzędzia obejmują:

  • pracę z ciałem poprzez specjalnie dobrane ćwiczenia. Polega na zauważeniu reakcji organizmu na nasze emocje.  Ćwiczenia dzielą się na różne podgrupy, niektóre mogą wzbudzić wibracje, inne wywołać mocną ekspresję (na przykład krzyk), a jeszcze inne uziemiają, czyli wyciszają. Ich celem jest uwolnienie napięcia albo w pierwszej kolejności uświadomienia sobie jego istnienia. Bywa, że udaje się uświadomić sobie źródło napięcia.
  • Rozmowa z terapeutą – ćwiczenia to nie wszystko. Pozwalają dotrzeć do skrywanych emocji i wrażeń, które pozostają jednak surowe i często wymagają słownego opracowania, zrozumienia. Ćwiczenia, rozmowa i relacja terapeutyczna razem tworzą przestrzeń dla rozwijania zdrowia.

Zawieszenia emocji w ciele – co to jest

Przetrwałe napięcie pojawia się także jako „skorupa” dla określonej konstrukcji psychicznej – ludzie o pewnych typach charakteru mają predyspozycje do napinania konkretnych grup mięśni. Typy zawieszeń wskazują orientacyjny kierunek rozważań, lepiej unikać szufladkowania siebie i innych z ich pomocą.

Źródłem napięcia w ciele są zdaniem Lowena przykre emocje. Ciało osoby, która doświadcza ich przewlekle, wygląda jakby zostało na czymś powieszone. Dzięki temu łatwo sobie wyobrazić, które grupy mięśni są przesadnie napięte, a które zwiotczałe. Zawieszanie powstaje jako odpowiedz ciała na zagrożenia zarówno fizyczne jak i psychiczne.  

Efekty zawieszenia są wielopłaszczyznowe zmieniają kształt oraz funkcje ciała. O tym jak przetrwałe napięcie zmienia tkanki możesz przeczytać tutaj. Kiedy pojawia się strach kurczymy się, a kiedy minie rozluźniamy. Jeśli sytuacja się powtarza lub trwa bardzo długo, coraz łatwiej wchodzimy w odpowiedź organizmu i coraz trudniej powracamy do równowagi. Stan napięcia staje się w końcu naszym stanem wyjściowym, nie wiemy jak rozluźnić ciało.

Lowen wyróżnił zawieszenie typu: hak, stryczek, wieszak, piedestał i krzyż. Możesz o nich przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Ponadto Wyróżnia się jeszcze rany zadane sercu, które również wywołują i utrwalają pewne postawy. Napisz w komentarzu jeśli chcesz poznać także te zawieszenia.

Metoda ta wyrosła na gruncie psychoanalizy, i naprawdę żeby ją rzetelnie opisać trzeba by poświęcić na to sporo miejsca na blogu. Jeśli interesuje Cię bioenergetyka zaglądnij do bibliografii. Aleksander Lowen napisał wiele książek wartych uwagi. Na szczęście Wydawnictwo Czarna Owca wznawia wydanie kilku jego pozycji, które do niedawna były bardzo trudno dostępne. 

Uwalnianie emocji z ciała – różne reakcje

Biorąc udział w warsztatach według analizy bioenergetycznej byłem zdziwiony ich przebiegiem. Czerpanie z warsztatów wymagało ode mnie otwarcia się na nowe doświadczenia, co początkowo stanowiło wyzwanie. Ostatecznie warsztaty okazały się bardzo oczyszczające i wyczerpujące w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Krzyki, warczenie, przekleństwa, śmiech i płacz to  niektóre z reakcji jakie pojawiały się wśród uczestników.

Forma grupowych warsztatów może budzić pewne kontrowersje i na pewno nie jest dla każdego, ale uwolnienie tego co  częstokroć się tłumi daje nowy wgląd w siebie. Czasami dopiero po takiej mocnej ekspresji dostrzegamy to, co naprawdę okrywa nasza zbroja z sztywnych i napiętych mięśni. Praca z ciałem pozwala na postępy w psychoterapii i odwrotnie, postępy w psychoterapii oddziałują na ciało. Łączenie obu perspektyw wydaje się szczególnie korzystne.

Jeśli uważasz nasze treści za wartościowe podziel się nimi z bliskimi osobami lub napisz komentarz. To pomaga nam zwiększyć zasięg i dotrzeć naszym materiałom do szerszego grona odbiorców, dla których dbanie o zdrowie jest ważne.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dbać o zdrowie dołącz do naszej bezpłatnej grupy facebookowej gdzie otrzymasz od nas w prezencie więcej materiałów i wsparcie społeczności. Zapraszamy Cię także do polubienia naszej strony na FB, dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi naszymi publikacjami.

Wnioskami i pytaniami możesz się z nami podzielić w komentarzach. Odpowiadamy zwykle we wtorki i piątki. A tymczasem bądź zdrów! Bądź zdrowa!

Bibliografia:

1.Barszcz M. Psychoterapia przez ciało. Wydawnictwo Remedjis. Warszawa 2018.

2. Lowen A., Lowen L. Droga do zdrowia i witalności. Wydawnictwo Polimer. Koszalin 2011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *