większy ból po rehabilitacji, większy ból po masażu, większy ból po fizjoterapii

Większy ból po rehabilitacji

Rehabilitacja jest ważnym elementem procesu leczenia urazów i chorób układu ruchu. Często jednak osoby poddające się rehabilitacji skarżą się na większy ból po rehabilitacji/lub większy ból po masażu. Dlaczego po rehabilitacji bardziej boli i co zrobić, żeby poczuć się lepiej? O tym opowiemy w naszym artykule.

Większy ból po rehabilitacji i masażu – co to oznacza?

Rehabilitacja to proces mający na celu przywrócenie pełnej sprawności fizycznej po urazach i chorobach układu ruchu. W jej trakcie stosuje się różne metody terapeutyczne, takie jak fizjoterapia, masaże, ćwiczenia rehabilitacyjne czy kinezyterapia. Niejednokrotnie bezpośrednio po zabiegach, lub nawet kilka dni po masażu czy ćwiczeniach dolegliwości bólowe mogą się zwiększać. Pacjenci są zwykle zaniepokojeni: czy coś poszło nie tak? A może doszło do jakiegoś uszkodzenia, a tym samym do pogorszenia stanu zdrowia?

Silniejszy ból po fizjoterapii to zjawisko powszechne. Wielu pacjentów, którzy poddają się rehabilitacji, skarży się na większy ból po fizjoterapii i masażu. Co oznacza ten ból? Przede wszystkim, nie jest on oznaką nieprawidłowo przeprowadzonej rehabilitacji. Wręcz przeciwnie – ból po fizjoterapii i masażu jest zjawiskiem normalnym i często występującym w trakcie procesu leczenia, często jest odpowiedzią gojącej się tkanki na zabiegi jakim została poddana.

Ból po rehabilitacji i fizjoterapii – skąd się bierze?

Ból po fizjoterapii i masażu ma swoje źródło w procesach fizjologicznych, zachodzących w organizmie. Fizjoterapia poprzez masaże wpływa na tkanki miękkie, mięśnie i stawy. Rozluźnia zastane struktury, a to często wymaga sporej siły. W efekcie mogą powstać mikrourazy, które dają wrażenia bólowe.

Co ciekawe ból po fizjoterapii może pojawić się nawet wtedy, gdy oddziaływania fizjoterapeuty wydają się minimalne, jak w przypadku terapii osteopatycznej. W tej formie fizjoterapii specjalista wykonuje bardzo delikatny masaż, a mimo to po zabiegu można odczuwać pewne dolegliwości. Kiedy organizm po długim czasie trwania w przeróżnych nieprawidłowych napięciach wreszcie zostaje uwolniony, musi się zaadaptować do nowej sytuacji. Ta adaptacja na początku może wywołać dyskomfort.

Jedną z przyczyn większego bólu po fizjoterapii jest również zmiana stylu życia i aktywności fizycznej. W trakcie procesu rehabilitacji zazwyczaj zwiększa się intensywność ćwiczeń i aktywności fizycznej, co może prowadzić do powstania bólu mięśni i stawów. Plan treningowy ułożony przez fizjoterapeutę nie musi wcale wyciskać z Ciebie siódmych potów, żebyś czuł swoje mięśnie. Jeśli zdecydujesz się na pracę ze swoją postawą i zaczniesz dbać o to, by Twoje plecy były proste po krótkim czasie możesz na przykład zauważyć napięcie mięśni dna miednicy, poczujesz ból mięśni, z których istnienia dotąd nie zdawałeś sobie sprawy. 

Ból po rehabilitacji i masażu – co na to fizjoterapeuta?

Ból po masażu jest zjawiskiem normalnym i może być jednym z objawów skutecznego działania terapii. Jednakże, w przypadku zbyt dużego bólu lub dyskomfortu, należy ponownie skonsultować się z fizjoterapeutą. Specjalista może dokładnie zbadać nasze ciało i określić, czy ból jest normalnym efektem terapii czy też może być oznaką innych nieprawidłowości.

W przypadku zbyt dużego bólu, fizjoterapeuta może zmodyfikować program terapii, zmniejszyć intensywność masażu lub wprowadzić inne metody terapeutyczne, które będą skuteczne, ale mniej bolesne. Warto pamiętać, że fizjoterapeuta jest specjalistą w dziedzinie rehabilitacji i jest w stanie pomóc w radzeniu sobie z bólem. Dobranie odpowiedniej metody terapeutycznej zajmuje dużo czasu, zdarza się że już po pierwszej wizycie dolegliwości mijają, ale często potrzebne jest kilka konsultacji.

większy ból po rehabilitacji, większy ból po masażyu
Większy ból po rehabilitacji, większy ból po masażu

Większy ból po rehabilitacji: Jak sobie z nim radzić

Mimo, że większy ból po rehabilitacji jest zjawiskiem normalnym, to warto stosować pewne metody, które pomogą nam w łagodzeniu dyskomfortu i szybszym powrocie do zdrowia. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w radzeniu sobie z większym bólem po rehabilitacji:

  1. Rozgrzewka. Przed rozpoczęciem rehabilitacji warto zainwestować kilka minut w rozgrzewkę. Dzięki temu rozluźnimy mięśnie, zwiększymy ukrwienie i zmniejszymy ryzyko urazów.
  2. Stosowanie krioterapii – zimne okłady czy kąpiele lodowe mogą pomóc w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych. Krioterapia działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, co pozwala na szybsze powrót do zdrowia.
  3. Unikanie nadmiernego wysiłku – choć aktywność fizyczna jest ważna w procesie rehabilitacji, to nadmiar wysiłku może prowadzić do większego bólu i opóźnić proces powrotu do zdrowia. Najważniejsze to zachować umiar.
  4. Stosowanie metod relaksacyjnych. Rozluźnij się! Rozluźnione mięśnie bolą zdecydowanie mniej, lub nawet wcale. Metody takie jak joga, medytacja czy masaże relaksacyjne pomagają w zmniejszeniu napięcia mięśniowego i łagodzeniu bólu.
  5. Możesz się rozluźnić samodzielnie. Połóż się w wygodnej pozycji i przeciągnij, mrucz (wydawanie niskich dźwięków sprzyja rozluźnieniu), zrób coś miłego dla siebie. Możesz także skorzystać z naszych wizualizacji:
Większy ból po rehabilitacji, Ból po masażu jak sobie radzić

6. Przestrzeganie zaleceń fizjoterapeuty – najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń specjalisty. Fizjoterapeuta najlepiej wie, jakie ćwiczenia i terapie będą skuteczne w naszym przypadku, dlatego warto słuchać jego wskazówek i zaleceń.

Podsumowanie

Większy ból po rehabilitacji, zwłaszcza po fizjoterapii i masażu, jest zjawiskiem normalnym i często występującym w trakcie procesu leczenia urazów i chorób układu ruchu. Ból po fizjoterapii i masażu wynika z procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie, a jego powstanie jest naturalnym skutkiem rehabilitacji. Warto jednak stosować pewne metody, które pomogą w łagodzeniu bólu i szybszym powrocie do zdrowia. Najważniejsze jednak jest przestrzeganie zaleceń fizjoterapeuty, który najlepiej wie, jakie ćwiczenia i terapie będą skuteczne w naszym przypadku.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu przez formularz i telefon. Możesz także zadać pytanie w komentarzu. Jeśli interesują Cię nasze treści zaglądnij na Spotify, gdzie publikujemy Podcast o Zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *