jak wybrać dobrego psychoterapeutę kraków

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę w Krakowie?

Szukanie odpowiedniego psychoterapeuty może być trudne, zwłaszcza jeśli nie wiemy, od czego zacząć. W Krakowie jest wiele gabinetów i specjalistów, którzy oferują różne formy terapii, obecnie nurtów psychoterapii jest tak wiele, że nawet specjaliści bywają zagubieni, co dopiero pacjenci. Czasem brakuje także wiedzy, czym rożni się psycholog, psychiatra i psychoterapeuta! Jak wybrać dobrego psychoterapeutę w Krakowie? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? – Poszukaj opinii

Przede wszystkim poszukaj opinii o psychoterapeutach w Krakowie. Możesz zapytać swoich znajomych i rodzinę o opinię na temat specjalistów, z których usług korzystają. Niestety dobry psychoterapeuta, który leczy bliską Ci osobę nie zakwalifikuje Cię do terapii, przynajmniej na czas trwania leczenia Twojego przyjaciela lub członka rodziny. Nieprzyjmowanie krewnych i przyjaciół swoich pacjentów to dobra praktyka terapeutyczna, pozwala uniknąć uwikłania. Możliwe, że będziesz musiał/musiała zapytać w szerszym kręgu znajomych. 

Możesz także poszukać opinii na forach internetowych lub skorzystać z portalu Znany Lekarz czy wizytówek Google. To pomoże Ci poznać doświadczenia innych pacjentów i dowiedzieć się, kto jest polecany.

jak wybrać dobrego psychoterapeutę kraków
Jak wybrać dobrego psychoterapeutę

Zwróć uwagę na specjalizację

Każdy dobry psychoterapeuta powinien mieć specjalizację w określonym rodzaju terapii. Sprawdź, jakie problemy lub zaburzenia leczy psychoterapeuta, którego chcesz wybrać. Upewnij się, że jego specjalizacja odpowiada Twoim potrzebom. Dowiedz się w jakim nurcie pracuje psychoterapeuta. Poczytaj o podstawowych nurtach psychoterapii aby poczuć co do Ciebie przemawia.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Co kto lubi 🙂

Wybór psychoterapeuty dobrze jest zacząć od rozeznania się w nurtach psychoterapii i zastanowienia się nad swoimi oczekiwaniami. Jeśli oczekujesz zadań domowych i eksperymentów społecznych wybierz psychoterapię behawioralno-poznawczą. Jeśli wolisz uruchomić refleksje i fantazje, chcesz analizować sny i doświadczyć siebie w relacji z terapeutą – wybierz psychoterapię psychodynamiczną. Gestalt skupia się na tu i teraz, stosując różne metody, między innymi medytację. Terapia tańcem i ruchem w proces leczenia angażuje ciało, dzięki czemu możesz do szpiku kości doświadczyć jak się czujesz we własnej skórze.

To, że jakaś osoba uzna że jej psychoterapeuta jest dla niej dobry, czyli pomocny i skuteczny, wcale nie oznacza, że będzie równie dobry dla Ciebie. W grę wchodzą kwestie różnic indywidualnych między ludźmi i osobistych preferencji. Możliwe, że pewien typ osób jest dla Ciebie nie do zniesienia, podczas gdy za innego rodzaju osobami wprost przepadasz. Kiedy idziesz do psychoterapeuty daj sobie czas aby rozeznać się w swoich uczuciach. Zwykle psychoterapia rozpoczyna się od konsultacji – to dobry moment aby przyglądnąć się swoim reakcjom na terapeutę i zastanowić się, czy chcesz współpracować z daną osobą.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Wykształcenie

Sprawdź, czy psychoterapeuta ma odpowiednie wykształcenie w dziedzinie psychologii lub psychoterapii. Ważne jest, aby wybierać tylko te osoby, które ukończyły odpowiednie studia i szkolenia. Pamiętaj, że nie wszyscy psychoterapeuci są psychologami lub lekarzami. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój psychoterapeuta miał dobre przygotowanie sprawdź jakie studia ukończył.

Skontaktuj się z psychoterapeutą.

Dobry psychoterapeuta rozwieje wątpliwości lub odpowie na najbardziej nurtujące Cię pytania zanim umówisz się na konsultację. 

Sprawdź, kiedy psychoterapeuta jest dostępny

Dobry psychoterapeuta może mieć ciasny grafik. Upewnij się, że godziny terapii jakie proponuje są dla Ciebie dogodne. Psychoterapia to proces wymagający stałego zaangażowania i wielu psychoterapeutów umawia się cyklicznie co tydzień ze swoimi pacjentami. Jeżeli masz się podjąć takiego zobowiązania, upewnij się że termin spotkania nie koliduje z Twoim życiem zawodowym i rodzinnym.

Wybierając dobrego psychoterapeutę w Krakowie, pamiętaj o powyższych wskazówkach. Ważne jest, aby znaleźć specjalistę, który będzie Cię słuchał, zrozumiał Twoje potrzeby i pozwoli Ci na skuteczną pracę nad sobą. Dobry psychoterapeuta to klucz do skutecznej terapii, dlatego warto zainwestować w odpowiedniego specjalistę.

Jeśli interesują Cię nasze treści sprawdź nasz podcast O Zdrowiu na Spotify

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *