Jaki nurt psychoterapii wybrać

Psychoterapia to proces leczniczy, który ma na celu pomóc osobie w przezwyciężeniu jej problemów emocjonalnych lub zachowań problemowych, a także w poprawie jakości życia. Istnieje wiele różnych nurtów psychoterapii, z których każdy ma swoje cechy charakterystyczne. W tym artykule omówimy podstawowe nurty psychoterapii, takie jak psychoterapia psychoanalityczna, psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia behawioralno-poznawcza, psychoterapia oparta na pracy z ciałem oraz psychoterapia Gestalt. Dzięki temu artykułowi będzie Ci łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie „jaki nurt psychoterapii wybrać”.

Psychoterapia psychoanalityczna – jaki nurt psychoterapii wybrać?

Psychoterapia psychoanalityczna jest jednym z najstarszych nurtów psychoterapii. Opiera się ona na teorii Zygmunta Freuda, który uważał, że większość problemów emocjonalnych i zachowań wynika z nieświadomych procesów psychicznych. W psychoterapii psychoanalitycznej, pacjent leży na kozetce i swobodnie mówi o swoich myślach, uczuciach i marzeniach. Terapeuta stara się zrozumieć, jakie procesy emocjonalne są zaangażowane w problemy pacjenta i pomaga mu zrozumieć siebie w głębszy sposób.

Psychoterapia psychodynamiczna

Psychoterapia psychodynamiczna jest podobna do psychoterapii psychoanalitycznej, ale jest mniej związana z teoriami Freuda. W psychoterapii psychodynamicznej terapeuta skupia się na tym, jak historia życia pacjenta wpłynęła na jego zachowanie i emocje. Terapeuta pomaga pacjentowi zidentyfikować wzorce myślenia i zachowania, które są szkodliwe i pomaga mu wprowadzić zmiany w swoim życiu. W naszej placówce oferujemy także psychoterapię psychodynamiczną online.

jaki nurt psychoterapii wybrać
Zuzanna Maryańczyk-Sitarz psychoterapia psychodynamiczna
jaki nurt psychoterapii wybrać
Maksymilian Lipiec – psychoterapia psychodynamiczna

W naszych gabinetach psychoterapię psychodynamiczną prowadzi Zuzanna Maryańczyk-Sitarz i Maksymilian Lipiec.

Psychoterapia behawioralno-poznawcza

Psychoterapia behawioralno-poznawcza skupia się na tym, jak myśli i zachowania wpływają na emocje pacjenta. Terapeuta pomaga pacjentowi zidentyfikować szkodliwe wzorce myślenia i zachowań i nauczyć go, jak wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu. W ramach nurtu trzeciej fali psychoterapii behawioralno-poznawczej, takie techniki jak mindfulness i akceptacja są coraz częściej stosowane w celu pomocy pacjentom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Psychoterapia Gestalt – jaki nurt psychoterapii wybrać?

Psychoterapia Gestalt skupia się na doświadczaniu tu i teraz, a także na zwiększeniu świadomości pacjenta o jego własnych emocjach, myślach i ciele. Terapeuta pomaga pacjentowi zidentyfikować i wykorzystać swoje własne zasoby w celu rozwiązania problemów emocjonalnych i zachowań.

jaki nurt psychoterapii wybrać
Barbara Zając – psychoterapia Gestalt

W naszej placówce psychoterapią Gestalt zajmuje się Barbara Zając.

Psychoterapia oparta na pracy z ciałem

Psychoterapia oparta na pracy z ciałem skupia się na zrozumieniu, jak ciało i umysł są ze sobą powiązane, i jak praca z ciałem może pomóc w poprawie stanu emocjonalnego. Dance Movement Therapy to jeden z przykładów psychoterapii opartej na pracy z ciałem. W terapii tej pacjent wykorzystuje ruch, taniec i ekspresję ciała w celu lepszego poznania swoich emocji i potrzeb, a także w celu rozwiązania problemów emocjonalnych.

jaki nurt psychoterapii wybrać
Aleksandra Telega – Psychoterapia Tańcem i Ruchem

W ramach naszych gabinetów psychoterapią Tańcem i Ruchem zajmuje się Aleksandra Telega.

Psychoterapia online

Ten rodzaj terapii jest dedykowany osobom, które z różnych przyczyn nie mogą się pojawić w gabinecie psychoterapeuty. Zazwyczaj dotyczy to osób, które wyemigrowały za granicę, a doświadczają różnego rodzaju problemów psychicznych. Dobrą praktyką w psychoterapii online jest spotykanie się w gabinecie od czasu do czasu, dlatego dobrze jest wybrać psychoterapeutę z okolic miejsca pochodzenia, aby przy okazji odwiedzin rodziny wpadać także do gabinetu. Psychoterapia online budziła sporo kontrowersji, co diametralnie zmieniło się po pandemii COVID. Obecnie coraz więcej pacjentów decyduje się na ten rodzaj terapii, a psychoterapeuci chętniej prowadzą psychoterapię online.

Podsumowując, istnieje wiele różnych nurtów psychoterapii, a każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne. Psychoterapia psychoanalityczna, psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia behawioralno-poznawcza, psychoterapia Gestalt oraz psychoterapia oparta na pracy z ciałem to tylko niektóre z najważniejszych nurtów. Wybór odpowiedniego rodzaju psychoterapii zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta, a także od rodzaju problemów, z jakimi się boryka. W przypadku problemów emocjonalnych zawsze warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego psychoterapeuty, który pomoże dobrać odpowiednią metodę terapeutyczną i poprowadzi terapię w bezpieczny i skuteczny sposób.

Tagi: Brak tagów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *